Діва (сузір'я)

Ді́ва (лат. Virgo) зодіакальне сузір'я, що лежить між Левом і Терезами. У сузір'ї Діви в сучасну епоху розташована точка осіннього рівнодення. Це одне з найбільших сузір'їв на небі. Його легко знайти на зоряному небі завдяки найяскравішій зірці Спіці.

Діва
Діва
Латинська назва Virgo
Род. відмінок Virginis
Скорочення Vir
Пряме піднесення 13год хв
межі від 11год 31хв до 15год 05хв
Схилення 10° '
межі від -22° ' до 15° '
Площа 1294 кв.град.(2)
Зорі 3 яскравіше 3m
54 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Спіка 0,98m
Метеорні потоки Віргініди, Мю Віргініди
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +68° i 75°
Ввечері найкраще спостерігати протягом квітня
Існує з античності, запропоноване

Історія

Стародавнє сузір'я. Включене в каталог зоряного неба Клавдія Птолемея «Альмагест». Греки бачили в цьому сузір'ї найрізноманітніших богинь і героїнь. Однак, найрозповсюдженіша версія, що це Деметра, дочка Кроноса і Реї, богиня плодючості і землеробства, мати Персефони. На зображеннях Діва тримає колос, який за розташуванням відповідає зірці Спіка. Інша яскрава зоря сузір'я Віндеміатрікс, (Vindemiatrix — лат. «виноробниця»). Вважали, що це — перетворений на зірку юнак Ампел, коханий Діоніса, бога плодоносних сил землі та виноробства. Див. також ампелографія.

Згідно з Аратом, це богиня Діке, яка втекла від людей на небо.

Зорі

Найяскравіша зірка Спіка (α Діви), що на латині означає «колос», — масивна спектральна подвійна 1,0 зоряної величини, що демонструє затемнення з періодом 4 доби. Зірка Порріма (γ Діви), що означає «богиня пророцтв», — одна з найближчих до нас подвійних зірок (відстань 32 світлових роки) з дуже витягнутою орбітою і періодом 171 рік. Блиск кожного з її компонентів 3,45 зоряної величини, а разом 2,7; максимальна відстань між ними близько 6'' була у 1929, але до 2007 вона зменшиться до 0,5'' і зірка буде видима як одиночна.

Сузір'я Діви із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

На відстані близько 42 млн. св. років знаходиться скупчення галактик Coma-Virgo (Волосся Вероніки — Діва), що складається з більш ніж 3000 членів, серед яких еліптичні галактики М49, М59, M60, М84, М86, М87 (у якої з ядра вилітає струмінь) і М89; пересічена спіраль М58, яскрава спіраль M90, повернута до нас ребром спіраль M85 і велика, розгорнута долілиць спіраль М61. Майже з ребра видно галактику Сомбреро M104, що названа так через потужну темну пилову лінію, яка проходить вздовж екваторіальної площини. Вона розташована близько 10° на захід від Спіки. В сузір'ї Діви розташований надяскравий квазар 3С 273 (12-та видима зоряна величина), найвіддаленіший об'єкт, що доступний аматорському телескопу (червоне зміщення 0,158; відстань 3 млрд світлових років).

Спостереження

Сонце перебуває в сузір'ї Діви з 16 вересня до 30 жовтня.

Найкращі умови для спостережень у квітні — травні.

Література

Діва // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 134. — ISBN 966-613-263-X.

Див. також

Посилання

WIKISKY.ORG: Діва


Сузір'я Зодіаку

Овен | Телець | Близнята | Рак | Лев | Діва | Терези | Скорпіон | Стрілець | Козоріг | Водолій | Риби
Хоча Сонце проходить і через 13-е сузір’я Змієносця, його традиційно не включають до зодіакальних сузір’їв.


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.