Дія групи Лі

У диференціальній геометрії, дія групи Лі на многовиді M є груповою дією для групи Лі G на M, що є диференційованим зображенням; зокрема, це неперервна групова дія. Разом з дією групи Лі на G, M називається G-многовидом. Орбітні типи G утворюють стратифікацію М, і це можна використовувати для розуміння геометрії М.

Нехай є груповою дією. Це дія групи Лі, якщо вона диференційована. Таким чином, зокрема, зображення орбіти є диференційованим і можна розрахувати його диференціал на елементі ідентичності G:

.

Якщо X знаходиться в , то його зображення є дотичним вектором на x та, змінюючи x, отримуємо векторне поле на M; мінус цього векторного поля називається фундаментальним векторним полем, асоційованим з X та має позначення . (""Мінус" гарантує, що є гомоморфізмом алгебри Лі). Ядро зображення можна легко показати алгеброю Лі стабілізатора (який замкнений і, таким чином, є підгрупою Лі.)

Нехай основним G-зв'язком. Оскільки G має тривіальні стабілізатори у P, для u в P, - ізоморфізм на підпростір; цей підпростір називається вертикальним підпростором. Таким чином, фундаментальне векторне поле на P є вертикальним векторним полем..

Загалом, орбітальний простір не допускає різноманітну структуру, оскільки, наприклад, він не може бути Гаусдорвовим. Крім того, якщо G - компактний то Гаусдорфів простір і якщо, крім того, дія є вільною, то, є многовидом (фактично, - основний G-зв'язкок.)[1] Це наслідок теореми про фрагмент. Якщо "вільна дія" розслаблена до "кінцевого стабілізатора", то замість цього отримуємо стек фактор.

Підстановкою для побудови частки є борелівська конструкція з алгебраїчної топології: припустимо, що G компактний і нехай позначає універсальне розшарування, яке можна вважати многовидом, оскільки G компактний, і G діє на по діагоналі; дія є вільною, оскільки вона є такою на першому факторі. Таким чином, можна сформувати фактор-множник . Конструкція, зокрема, дозволяє визначити еквіваріантні когомології M; а саме, один набір

,

де права сторона позначає когомологію, що має сенс, оскільки має структуру многовиду (таким чином існує поняття диференціальних форм).

Якщо G компактний, то будь-який G-многовид допускає інваріантну метрику; тобто, Ріманова метрика, щодо якої G діє на М, як ізометрія.

Див. також

Література

  1. de Faria, Edson; de Melo, Welington (2010). Mathematical Aspects of Quantum Field Theory. Cambridge Studies in Advanced Mathematics 127. Cambridge University Press. с. 69. ISBN 9781139489805..
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.