Едикт про максимальні ціни

Едикт про максимальні ціни або Едикт Діоклетіана (лат. Edictum de Pretiis Rerum Venalium, досл. «Едикт про ціну продажу товарів») — указ римського імператора Діоклетіана, виданий у 301 році. Документ мав на меті запровадження економічної реформи: введення в обіг нових номіналів монет, призначення максимальних цін на ряд товарів та послуг, а також встановлювлення смертної кари для спекулянтів. Катастрофічний вплив едикту на економіку Імперії, а також його ігнорування з боку населення спричинили його відміну за кілька років.

Фрагмент едикту в Пергамському музеї, Берлін
Один із чотирьох фрагментів едикту грецькою мовою, повторно використаний в одвірку середньовічної церкви Святого Івана Хризостома в Геракі

Найімоврнвше, едикт був виданий в Антіохії чи Александрії на грецькій та латинській мовах. На сьогодні зберіглися лише його фрагменти, знайдених переважно у східній частині Римської імперії, де правив Діоклетіан. Едикт був розкритикуваний Лактанцієм, ритором з Нікомедії, який звинуватив імператора в інфляції та розповів про масові кровопролиття, спричинені фальсифікацією цін. Зрештою, виконання указу ігнорувалося з практичних цілей аж до кінця правління Діоклетіана в 305 році. А римська економіка оговталася лише після монетних реформ Костянтина в 310-х роках.

Передумови

Упродовж п'ятидесятирічної Кризи ІІІ століття численні імператори та претенденти на трон потребували великих статків задля підтримання прихильності своїх солдатів та чиновників. Тому, за відсутності достатньої кількості золота та срібла, для карбування якомога більшого числа монет використовувалися неблагородні метали. Зрештою це призвело до істотного зменшення вартості римської валюти.

Протягом усього свого правління, зокрема в 301 році, Діоклетіан видав низку указів, спрямованих на реформування системи оподаткування та стабілізації монетарної політики.

Достеменно невідомо, у чому саме полягала суть цих реформ, оскільки номінали та навіть назви багатьох монет не зберіглися до нашого часу. Передбачуваний час для досягненгя потрібного ефекту від них становив десятиліття. В той період римська економіка, особливо в Середземномор'ї, була наповнена великою кількістю валюти інших держав.

Хоча одразу після видання едикт здавався успішним, зрештою ринкові сили змушували чиновників, відповідальних за його впровадження, дедалі більше інтерпретувати його зміст на свій розсуд.

Механізми

Текст едикту зберігся не повністю, доступними є лише його фрагменти. Однак і така частина його змісту достатня для зрозуміння суті реформи. Протягом попередніх десятиліть зменшення кількості срібла в мільярді випущених монет спричинило неабияку інфляцію. Принцип зворотнього зв'язку в економіці на той час був недостатньо зрозумілим.

Усі монети в документі оцінювались відповідно до денарію, який Діоклетіан сподівався замінити новою валютою, заснованою на срібному аргентусі. Найімовірніше, вартість аргентуса була встановлена на рівні 100 денаріїв, бронзового нуммуса  в 25 денаріїв, а бронзового радіата — в 4 або 5 денаріїв. Вартість мідного лауреата була збільшена з 1 до 2 денаріїв. Золотий ауреус був оцінений щонайменше в 1200 денаріїв (хоча в одному документі його називають «солідом», він був важчим за солід, введений Костянтином декілька років потому).

У двох перших третинах указу йдеться про збільшення вдвічі вартості мідних монет і встановлюється смертна кара для спекулянтів, яких звинувачували в інфляції та порівнювали з варварськими племенами, що атакували Імперію. Торговцям було заборонено вивозити свої товари для продажу за більшу вартість до інших місць, а транспортні витрати не могли бути виправданням для підвищення ціни.

Остання третина едикту, поділена на 32 розділи, встановила так звану стелю цін — перелік максимальних цін для понад тисячі товарів. До цього списку були включені різні продукти харчування (яловичина, зерно, вино, пиво, ковбаси тощо), одяг (взуття, плащі тощо), транспортні збори за морські подорожі та щотижнева заробітна плата. Найдорожчим товаром був один фунт пурпурного шовку, ціна за який була встановлена в розмірі 150 тис. денаріїв (як і ціна живого лева).

Наслідки

Едикт не враховував основний закон економіки попиту і пропозиції. Тому він виявився контрпродуктивним, поглибивши існуючу кризу. Продовження Діоклетіаном політики карбування монет з низьким вмістом благородних металів посилювало інфляцію, а максимальні ціни в указі вочевидь були занадто низькими.

Виробники були змушені або припинити виготовлення товару, або продавати його незаконно, або використовувати бартер. Едикт, як правило, порушував економічні зв'язки, особливо серед купців. Можна з упевненістю припустити, що під час впровадження едикту процвітала економіка чорного ринку.

Іноді цілі міста вже не могли собі дозволити виробляти звичні товари. Оскільки едикт також встановлював обмеження в заробітній платі, ті, хто мав фіксовану зарплату (особливо солдати), виявили, що їхній дохід ставав дедалі меншим, оскільки штучні ціни не відображали фактичної вартості.

Загальна таблиця

Співвідношення римських монет між собою в 301—305 рр.
Солідус Аргентеус Нуммус Радіат Лауреат Денарій
Солідус 1 10 40 200 500 1000
Аргентеус 1/10 1 4 20 50 100
Нуммус 1/40 1/4 1 5 1212 25
Радіат 1/200 1/20 1/5 1 212 5
Лауреат 1/500 1/50 2/25 2/5 1 2
Денарій 1/1000 1/100 1/25 1/5 1/2 1

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.