Економіка Нової Зеландії

Економіка Нової Зеландії відноситься до розвинених, ринкових економік планети. ВВП 211,6 млрд $ (2013). Річний ВВП на душу населення становить 47 532 $. З 2007 по 2013 рік ВВП країни зріс на 24,5 %. [1] В 2005 році Світовий Банк визнав Нову Зеландію найсприятливішою країною для ведення бізнесу після Сінгапуру.

Окленд — найбільше місто Нової Зеландії, фінансовий та діловий центр країни
Веллінгтон — столиця та друге місто Нової Зеландії

Загальна характеристика

Нова Зеландія — індустріально-аграрна країна з високорозвиненим сільським господарством. Основні галузі промисловості: харчова, легка, деревообробна та паперова, чорна та кольорова металургія, машинобудування, текстильна, нафтохімічна, виробництво транспортного обладнання; виробництво і ремонт електротехнічного і механічного обладнання; меблева, поліграфічна промисловість і видавнича справа. Транспорт — автомобільний, залізничний, морський. Головні морські порти Веллінгтон, Окленд, Літтельтон. Нова Зеландія має одну з найгустіших у світі мереж внутрішніх авіаліній, які обслуговуються державними і приватними авіакомпаніями. Air New Zealand та іноземні авіакомпанії з'єднують країну з Австралією і забезпечують зв'язок з південною частиною Тихого океану, Східною Азією, Великою Британією і західним узбережжям США. Головні міжнародні аеропорти знаходяться в Окленді, Крайстчерчі і Веллінгтоні.

За даними [Index of Economic Freedom, The Heritage Foundation, U.S.A. 2001]: ВВП — $ 62,3 млрд. Темп зростання ВВП — (-0,8 %). ВВП на душу населення — $ 16427. Імпорт — $ 15,2 млрд (г.ч. Австралія — 22,3 %; США — 19,5 %; Японія — 11,2 %; Велика Британія — 5,1 %). Експорт — $ 15,3 млрд (г.ч. Австралія — 20,2 %; Японія — 13 %; США — 12 %; Велика Британія — 5,9 %). Структура експорту в кінці ХХ ст.: 17 % — молочні продукти, 13 % — м'ясо, 11 % — лісоматеріали і продукція деревообробної промисловості, 11 % — інші лісопродукти, 5 % — вовна.

Загальна чисельність трудових ресурсів Нової Зеландії в 1997 становила майже 1,7 млн чол. У 1997 в сільському господарстві було зайнято 9 % всіх працюючих, в обробній промисловості понад 16 %, в оптовій і роздрібній торгівлі — 21 %, в банківській і фінансовій сфері — понад 12 %, у сфері послуг — 27 %. Рівень безробіття в 1997 становив 6,7 %.

Основні ресурси Нової Зеландії — це земля, ліси, річки й море. Є гідро- та термальні електростанції (на вулканічному плато Північного острова). Нова Зеландія має в достатній кількості в своєму розпорядженні всі джерела енергії, крім нафти. У 1996 за рахунок внутрішніх ресурсів потреби країни в первинних джерелах енергії задовольнялися на 89 %, а в нафті — на 44 %. Структура енергетичного сектора: 32 % виробленої енергії дає нафта, 29 % — природний газ, 13 % — ГЕС; інші джерела (вітер, біогаз та інш.) — 5 %. Значний внесок в енергетику дають геотермальні джерела; побудована в 1958 геотермальна електростанція в Уаїракеї (острів Північний) є однією з найбільших у світі. Великий гідроенергетичний потенціал Нової Зеландії, особливо острова Південний, що має гористий рельєф. Потужний гідроенергетичний комплекс розташований на р. Уаїтакі, звідки електроенергія передається в міста о. Північний по високовольтній лінії і підводному кабелю.

Сільське господарство

Сільськогосподарська продукція становить понад 50 % обсягу новозеландського експорту. Сільське господарство і промисловість розвинені як на Північному, так і на Південному островах. Бл. 51 % території Нової Зеландії займають пасовища і орні землі. Сільське господарство, особливо молочне тваринництво, механізоване і вельми ефективне. Прогресу в цій області сприяло впровадження наукових методів у землеробство і тваринництво. Останнє відіграє найважливішу роль в економіці Нової Зеландії. Головними видами продукції, що експортується є м'ясні і молочні продукти і вовна. За виробництвом шерстяного волокна Нова Зеландія стоїть на 2-у місці у світі (після Австралії). Основна частина валютної виручки виходить за рахунок експорту м'ясопродуктів та продукції молочного тваринництва. Головні сільськогосподарські культури: пшениця, овес, ячмінь, кукурудза (маїс), горох і картопля. Всі ці культури, за винятком картоплі, вирощуються г.ч. на Південному острові. Нова Зеландія повністю забезпечує себе пшеницею, а також виробляє достатню кількість овочів і фруктів для задоволення внутрішнього попиту. Яблука, груші і ківі вирощуються на експорт. Прибережні води Нової Зеландії багаті на цінні види риби і їстівних молюсків. Обсяг експорту морепродуктів зростає. Введення в 1978 200-мильної особливої економічної зони зробило Нову Зеландію власницею однією з найбільших акваторій у світі.

Промисловість

Головною галуззю промисловості залишається харчова, в основному м'ясомолочна. Велике значення мають також деревообробна, целюлозно-паперова галузі і виробництво виробів з металу і пластмас. Велика частина промислового виробництва зосереджена на о. Північний, де головним індустріальним центром є Окленд. На о. Південний промислові підприємства розміщені переважно в районі Крайстчерча.

Азартні ігри

Азартні ігри в Новій Зеландії контролюються Міністерством внутрішніх справ. Всі азартні ігри мають приносити частину прибутку громаді. Найбільша частка азартної індустрії управляється державними установами. Витрати на азартні ігри (втрати гравців) 2008 року склали 2 млрд новозеландських доларів (480 доларів на душу населення), що вдесятеро більше, ніж 1985 року. Станом на кінець 2020 року, в Новій Зеландії діяли 1068 гральних закладів.

Див. також

Джерела

Посилання

  1. Інфографіка Ново Зеландської регіональної економіки. Статистика Нової Зеландії. 28 березня 2014. Процитовано 14 липня 2014.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.