Електронна митниця
Електро́нна ми́тниця (англ. e-Customs) — це багатофункціональна комплексна система, яка існує у митних органах країни та поєднує інформаційно-комунікативні технології та сукупність механізмів їх застосування і дає можливість підвищити якість митного регулювання та вдосконалити митне адміністрування[1].
Мета та принципи застосування
Метою автоматизованої системи «Електронна митниця» є забезпечення митної безпеки держави, завдяки:
- постійному двосторонньому потоку інформації від суб'єктів ЗЕД, органів державної влади, а також митних адміністрацій інших держав.
- автоматизації всіх процесів митних процедур, з митного контролю та оформлення вантажів до їх супроводження
- інформаційному забезпеченню правоохоронної діяльності та контролю за переміщенням товарів
Застосування електронних систем у митній справі в світі
У Японії для електронного декларування використовується автоматизована система NACCS (Nippon Automated Cargo and Port Consolidated System), яка об'єднує між собою учасників ЗЕД з учасниками митних служб держави. Для оформлення вантажів з використанням такої системи декларанту потрібно лише заповнити зі свого персонального комп'ютера необхідні дані про товар, про його найменування, країну походження, контрактну вартість товару, а також вартість транспортування.
У США діє аналогічна система. Американська система АКС (автоматизована комерційна система) є прототипом японської.
У країнах ЄС для передачі даних в електронному вигляді використовується система NCTS (New Computerized Transit System). В ЄС електронне декларування товарів є обов'язковим. Така система дає можливість декларантам надавати декларації в електронному вигляді до прибуття вантажу, проводити аналіз ризиків та прискорювати обробку даних.
Впровадження інформаційних технологій в Державній митній службі України
Протягом 1994–2005 років використовувалися нові інформаційні технології, вдосконалювалися вже існуючі автоматизовані системи та відбувався розвиток власних інформаційних ресурсів. В результаті була створена центральна база даних електронних копій ВМД[недоступне посилання з липня 2019] (вантажна митна декларація), контроль доставки вантажів та митного оформлення були в процесі автоматизації. Формування електронних копій вантажних митних декларацій і до тепер здійснюється суб'єктами ЗЕД. За ці роки було впроваджено відомчу електронну пошту і транспортну мережу супутникового зв'язку. Відомча телекомунікаційна мережа[недоступне посилання з липня 2019] та комплексна система захисту інформації перебувають на стадії побудови[коли?].
Для аналізу ризиків використовується Автоматизована система аналізу та управління ризиками митниці
Примітки
- Митні інформаційні технології: Навч. посіб. Рекомендовано МОН / За ред. П. В. Пашка. — К., 2011. — 391 с., тв. пал., (ст. 14 пр.)
Джерела
- Митні інформаційні технології: Навч. посіб. Рекомендовано МОН / За ред. П. В. Пашка. — К., 2011. — 391 с.
- Гриц Г. Электронное будущее таможенного декларирования//Таможня и ВЭД — 2005. — № 7 — С. 18-21.
- Ильин М. Электронная таможня. Прошлое. Настоящее. Будущее // Таможня. — 2006. — № 5 (148). — С. 29-31.
- Наказ ДМСУ «Про затвердження Концепції створення, упровадження і розвитку системи електронного декларування товарів» № 907 від 18.10.2006 // Комплексне інформаційно-правове забезпечення Ліга: Корпорація.
Посилання
- Електронна митниця // Митна енциклопедія : у 2 т. / І. Г. Бережнюк (відп. ред.) та ін.. — Хм. : ПП Мельник А. А., 2013. — А — Л. — 472 с. — ISBN 978-617-7094-09-7.