Електронік (персонаж)
Електронік — персонаж фантастичних повістей Євгена Серафимовича Велтистова «Електронік — хлопчик з чемодану», «Рессі — невловимий друг», «Переможець неможливого», «Нові пригоди Електроніка», телефільму « Пригоди Електроніка».
Електронік | |
---|---|
Творець: | Велтистов Євген Серафимович |
Твори: | Пригоди Електроніка |
Перше: | «Електронік - хлопчик з чемодана» |
Стать: | чол |
Вік: | 12 років |
Роль виконує: | Володимир Торсуєв |
Один з найпопулярніших роботів в радянській масовій культурі[1] .
Опис
З'являється в лабораторії професора Громова як робот андроїд нового покоління, що має зовнішній вигляд 13-річного підлітка. Втікає через помилки професора, коли після приїзду в готель він підключає Електроніка для підзарядки до мережі 220 В замість 127 В. (У фільмі інакше — з'являється як робот для шахової гри в лабораторії професора Громова, звідки тікає, щоб стати людиною).
Історія Електроніка — історія олюднення робота (в цьому плані «Пригоди Електроніка» слідують за сюжетом « Піноккіо»[2]). Болісно усвідомив неможливість стати людиною Електронік, проте під впливом спілкування з однокласниками свого прототипу — Сергія Сироїжкіна, набуває людських рис. Професор Громов, його творець, після говорить їм: «Ви заново створили Елека і зробили це краще, ніж я»[3].
Аеліта Романенко пояснювала популярність персонажа тим, що він поєднує в собі надздібності з потребою бути опікуваним, «опікати сверхсильного — велика спокуса для будь-якої дитини»[4]. Тим самим, уподібнюючи його таким героям, як інопланетянин з однойменного фільму Стівена Спілберга [5].
При створенні зовнішній вигляд брався з хлопчика, зображеного на журнальної обкладинці, яким, за сюжетом, виявився Сироїжкін.
Історія створення персонажа
Володимир Приходько описує історію появи персонажа. Там говориться, що ідея «хлопчика з чемодана» прийшла до Велтистова, коли він під час поїздки до моря ніс важкий чемодан: "Може, у валізі хтось є? Може, там… електронний хлопчик? Ось поставлю чемодан на полицю, відкину кришку. Хлопчик розплющить очі, підведеться і скаже: "Здрастуй! Мене звуть Електронік… «Зайшов у купе, клацнув замками і ахнув. Виявляється, в поспіху переплутав валізи: взяв інший, набитий книгами».
Фільм
Сюжет фільму «Пригоди Електроніка» значно відрізняється від сюжету книг: у режисерській трактовці збережена, головним чином, лише загальна фабула і деякі сюжетні лінії: від професора-робототехніка збігає «електронний хлопчик», зустрічає свого живого «близнюка», стає його другом і помічником, ходить до школи замість хлопчика, потім робота намагається в кримінальних цілях викрасти якась закордонна мафіозна структура.
У ролі Електроніка у фільмі знімався Володя Торсуєв. У цій ролі він демонструє проникливу, трохи сумну серйозність, на противагу своєму братові Юрі, який в ролі Сироїжкіна демонструє крайню енергійність і лукавство (виступаючи в ролі трикстера)[6] [7]. За Електроніка співала Олена Шуенкова, а озвучувала — Надія Под'япольська.
Визнання
У 2006 році журнал «Світ Фантастики» поставив Електроніка на перше місце в списку «Най-най роботи», автор написав — «Радянський кіборг ручної збірки, що розмірковує над складними етичними питаннями, — один з тих небагатьох „філософських каменів“ у фантастичній алхімії нашого дитинства, завдяки яким навколишній світ на якийсь час дійсно ставав золотим»[8].
У популярній культурі
Персонаж, заснований на Електроніку і Сироїжкіну, є одним з другорядних персонажів візуальної новели «Нескінченне літо».
Див. також
Примітки
- Михаил Попов. Доска почёта: Роботы. 10 самых-самых // Мир фантастики. — 2006. — № 39 (ноябрь).
- Константин Рылёв (2 марта 2009 года). Когда на небе перегорают пробки. Частный Корреспондент. Процитовано 21 квітня 2016.
- Дмитрий Горин. Ближе к телу: о некоторых особенностях репрезентации постсоветской реальности // Неприкосновенный запас. — 2012. — № 1(81) (23 січня).
- Аэлита Романовна Романенко. Мир сказочный и мир реальный. — Искусство, 1987. — С. 41.
- Кукулин, 2008, с. 459—460.
- Марк Липовецкий. Трикстер и «закрытое» общество // Новое литературное обозрение. — 2009. — № 100 (23 січня).
- Кукулин, 2008, с. 478—479.
- Михаил Попов. Друзья человека. Самые-самые… роботы! // Мир фантастики. — 2006. — № 39 (23 січня). — С. 124—130.
Література
- Илья Кукулин. Четвертый закон робототехники: фильм «Приключения Электроника» и формирование «поколения 1990-х» // Весёлые человечки: Культурные герои советского детства (Научная библиотека). — НЛО, 2008. — Вип. LXXIV (23 січня). — С. 458—506. — ISBN 978-5-86793-649-5.
Посилання
Игорь Край. Рецензия на фильм «Приключения электроника» // Мир фантастики. — 2009. — № 67 (март).