Ель-Катіф

Ель-Катіф (араб. القطيف) місто в провінції Еш-Шаркійя Саудівської Аравії. Розташоване на західному березі Перської затоки, на висоті 8 м над рівнем моря[1]. На північ від Ель-Катіфа знаходяться міста Рас-Таннура і Джубаїль, на південь Даммам, на схід — Перська затока і на захід міжнародний аеропорт імені короля Фахда. До складу міського округу входять сам Ель-Катіф, а також ряд невеликих містечок і сіл. Населення самого міста — 97765 чоловік (за оцінкою 2010 року)[2].

Місто
Ель-Катіф
القطيف‎‎‎‎‎‎

Координати 26°56′ пн. ш. 50°01′ сх. д.

Країна Саудівська Аравія
Адміністративний округ Еш-Шаркійя
Площа 611 км²
Висота центру 8  м
Населення 524 182  (2010)
Агломерація 874 573
Катойконім араб. قَطِيفِيّ
Часовий пояс UTC+3
Телефонний код +966-6
GeoNames 10972336
Ель-Катіф
Ель-Катіф (Саудівська Аравія)

Історія

Судячи з даних археологічних розкопок, оази Ель-Катіфа був заселений людьми ще за 3500 років до нашої ери. Протягом століть місто називалося Ель-Хатт, під цим ім'ям його оспівували такі арабські поети, як Антара ібн Шаддад, Тарафа, Башшар ібн Бурд та інші. Стародавні греки називали місто — Катеус.

Ель-Катіф протягом довгого часу розвивався як торговий порт на березі Перської затоки[3]. В 899 році Ель-Катіф і Ель-Хасу захопили кармати. Тут вони проголосили свою незалежність від місцевих правителів[4]. В 988 році місто піддався набігу з боку Буїдів. З 1071 по 1253 рік місто перебувало під владою правителів з сусіднього міста Ель-Хаси (на його місці зараз знаходиться Ель-Хуфуф). Приблизно в середині XIII століття Ель-Катіф перетворився на найбільший і важливий за значенням порт на західному узбережжі Перської затоки, перевершивши за значимістю такий порт, як Укайр і ставши столицею династії Усфуридів[4]. В 1331 році це місце відвідав знаменитий мандрівник Ібн Батута, який окреслив Ель-Катіф як велике і процвітаюче місто, населене арабськими племенами, які є, за його словами, войовничими шиїтами (одна з течій в ісламі).

В 1440 році влада перейшла до бедуїнської династії Джабридів. В 1515 році португальці захопили Ормуз, а через п'ять років розграбували Ель-Катіф, убивши місцевого правителя Мукріба ібн Заміля[4]. Португальці вторглися на Бахрейн і встановили там своє правління, що тривало 80 років. Потім, у 1524 році, на Ель-Катіф поширили свою владу правителі Басри, але, у кінцевому рахунку, в 1549 році весь регіон повністю перейшов під управління Османської імперії. Турки побудували фортеці в Ель-Катіфі[5] і Ель-Хасі, проте вигнати португальців з острова Бахрейн так і не змогли[4].

В 1680 році регіон був захоплений Хумейдами з Бані Халіда (конфедерація арабських племен в центральній і східній Аравії); але в 1790 році вони поступилися своєю владою Першій Саудівській державі внаслідок битви, що відбулася південніше Ель-Катіфа. Однак в 1818 році в результаті османсько-саудівської війни Перша Саудівська держава перестала існувати, а Ель-Хуфуф і навколишні землі були захоплені загонами єгиптян під командуванням Ібрагіма-паші. Хумейди повернули свою владу над Ель-Катіфом, поки не були остаточно розбиті військами Другої Саудівської держави, на основі якої була створена сучасна Саудівська Аравія. Хоча турки повернули собі контроль над цим регіоном в 1871 році, але в 1913 році Східна провінція остаточно перейшла в руки саудитів.

2 січня 2016 року в місто були введені війська для придушення масових протестів, що спалахнули серед місцевих шиїтів у зв'язку зі стратою шиїтського проповідника Німра ан-Німра[6].

Клімат

Клімат в Ель-Катіфі континентальний, жаркий — влітку температура досягає +49 °С, а вологість — 75 %. Взимку температура коливається в межах + 2…+18 °С.

Економіка

Ель-Катіф розташований в оазі, на території якої виростають пальмові дерева. Головним багатством міста є не плоди і деревина пальм, а нафта. Недалеко від міста знаходиться родовище нафти Катіф. Після відкриття родовищ нафти в регіон прийшло багато нафтовидобувних компаній, найбільша з яких Saudi Aramco[3]. Також місто є привабливим місцем для туристів.

Джерела

  1. 00 / Al_Qatif.html Al Qatif, Saudi Arabia Page. Fallingrain Global Gazetteer. Процитовано 18 січня 2014.
  2. Saudi Arabia: largest cities and towns and statistics of their population World Gazetteer (англ.) (нім.) (фр.) (ісп.)
  3. Qatif History, Saudi Arabia
  4. William Facey, The Story of the Eastern Province of Saudi Arabia , 1994, ISBN 1-900988-18-6
  5. Saudi Aramco World: Al-Hasa: Outpost of Empire. Архів оригіналу за 1 лютого 2014. Процитовано 5 січня 2016.
  6. Саудівська Аравія направила військових в Ель-Катіф через протести. Газета.ру. 2 січня 2016. Процитовано 2 січня 2016.

Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.