Енергоємні матеріали

Енергоємні матеріали це клас матеріалів з високим вмістом збереженої хімічної енергії яка може бути звільнена.

Типовими класами енергоємних матеріалів є вибухові матеріали, піротехнічні склади, метальні заряди (наприклад бездимний порох та ракетне паливо) та паливо (наприклад дизельне пальне та бензин).

Класи енергоємних матеріалів

Піротехніка

Піротехніка є найважливішими компонентом пристроїв, які використовуються як приманки, бойові тренажери і сигнали. Ці компоненти необхідні для запалення і горіння специфічним способом, щоб створити певні кольори і яскраве світло або дим. Для виконання цих вимог, піротехнічні суміші часто містять шкідливі речовини, такі як перхлорат, нафталін і гексахлоретан, а також токсичні метали. Проекти в цій області зосереджені на розробці нових піротехнічних сумішей, які не містять ці та інші екологічно шкідливі матеріали.[1]

Ракетне паливо

Для підтримки необхідної продуктивності систем озброєння, ракетне паливо, яке в даний час використовується у військових ракетах містить екологічно шкідливі речовини, такі як перхлорат амонію і сполуки свинцю. Проекти спрямовані на розвиток нових формул метальних зарядів, які не містять перхлорати, сполуки свинцю, гексоген або інші екологічно шкідливі матеріали.[1]

Вибухівка

Вибухові речовини використовуються як боєприпаси основного заряду у боєголовках і в запалах, капсулях і детонаторах використовуються для підриву основного заряду. Робочі характеристики вибухових матеріалів часто пов'язані з екологічно шкідливими матеріалами, такими як свинець і гексоген. Крім того, процеси синтезу вибухових з'єднань, таких як тринітротолуол (TNT) і триамінотринітробензен (TATB) генерують значні кількості небезпечних відходів або вимагають екологічно шкідливих похідних речовин. Проекти сфокусовані на створенні вибухівки з нешкідливими для навколишнього середовища процесами синтезування і використанням безпечних матеріалів.[1]

Боєприпаси і снаряди

Потенційні небезпеки для навколишнього середовища пов'язані практично з усіма компонентами боєприпасів, які звичайно використовуються військовими. У капсулях використовують шкідливі компоненти. Метальні заряди містять нітроцелюлозу і значні кількості небезпечних відходів, які утворюються в процесі їх виробництва. Снаряди створюють з небезпечних матеріалів, таких свинець і збіднілий уран.[1]

Використання боєприпасів і їх утилізація

Використання і утилізація боєприпасів викликають значні забруднення повітря. Кількість і склад цих викидів повинні бути визначені для того, щоб військові могли дотримуватися екологічних норм і отримати дозволи для продовження критично важливих заходів.[1]

Паливо

  • Па́ливо — горючі природні або штучні тверді, рідкі або газоподібні речовини, які при спалюванні слугують джерелом теплової енергії. Основною складовою частиною яких є вуглець. Паливо застосовуються з метою отримання теплової енергії, що виділяється при його спалюванні.
  • Ди́зельне па́ливо — (також — солярка) рідка речовина, що є головним видом палива для дизельних двигунів. Зазвичай під цим терміном розуміють паливо, що виходить з гасово-газойлевих фракцій прямої перегонки нафти.
  • Гас — горюча рідина, продукт перегонки нафти.
  • Бензи́н — природна (одержують з нафти) або штучно одержана суміш вуглеводнів різної будови, які киплять найчастіше між 40 °C і 205 °C.

Метальні заряди

  • Димний порох або чо́рний по́рох[2](англ. black powder) — це історично перша і найбільш проста за хімічним складом метальна вибухова речовина (ВР), яка складається з трьох компонентів:сірки, калієвої або натрієвої селітри та деревного (вільхового) вугілля і являє собою зерна одноманітного чорного або сірого кольору зі слабко блискучою поверхнею. Порох винайдений судячи з всього, в Китаї в Середньовіччя. Протягом близько 500 років, до середини XIX століття, була фактично єдиною доступною людству вибуховою речовиною. До 1890-х виявився повністю витіснений з воєнної сфери більш досконалою ВР; зокрема, як вибухова речовина, поступилася місцем різним видам бездимного пороху. Тим не менш димний порох продовжує застосовуватися і в наш час, хоча сфера його використання достатньо вузька. Насамперед він використовується в піротехніці, рідше — як вишибний заряд в деяких видах боєзапасів та іноді в дистанційних трубках. Він нерідко використовується стрільцями-аматорами і мисливцями при ручному спорядженні патронів[2][3][4].
  • Бездимний порох (англ. Smokeless powder) або нітропорох (англ. nitro powder) — групова назва метальних вибухових речовин, що використовуються у вогнепальній зброї і артилерії, в твердопаливних ракетних двигунах, які при згорянні не утворюють твердих частинок (диму), а тільки газоподібні продукти згоряння, на відміну від димного (чорного) пороху. Типи бездимного пороху включають кордит, балістит і, традиційно, білий порох (англ. Poudre B). Вони класифікуються на одноосновний, двоосновний і триосновний.

Примітки

  1. Energetic Materials and Munitions
  2. Русская охота. Энциклопедия. — М. : «Большая Российская энциклопедия»; «Согласие», 1998. — 344 с. — 30 000 прим. — ISBN 5-85270-159-9.
  3. Справочник охотника. — М. : «Колос», 1964. — С. 75. — 250 000 прим.
  4. Дымный порох. Питерский охотник. Архів оригіналу за 26 листопада 2015. Процитовано 04 декабря 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.