Ефект Джека-стрибунця
Ефект Джека-стрибунця відноситься до специфічних ефектів повного знищення танка або бронетехніки з баштою під час вибуху боєкомплекту, в результаті чого башту зриває з погонів і відкидає від корпусу. Назву свою дістав від дитячої іграшки Джек-стрибунець, де фігура несподівано вискакує з коробки.
Механіка
Коли бронебійний або кумулятивний снаряд влучає у корпус бронетехніки з баштою, а особливо у боєприпаси, утворюється ударна хвиля або виділяється велика кількість тепла і тиску, які можуть викликати передчасний вибух або детонацію танкових снарядів і метальних зарядів. Це викликає великий та миттєвий надлишковий тиск у замкненому приміщенні, поки він не знаходить вихід через слабку точку в броньованому відсіку, зазвичай погон башти, зриваючи башту з шасі.
Таке зазвичай відбувається у «закритих» танках (тобто коли всі люки закриті) і на тих, де боєкомплект зберігається всередині й без мембранних панелей у відсіку зберігання боєкомплекту. Танки часів Другої світової війни частіше втрачали башти таким чином, через недосконалу конструкцію (більшість розробників тоді не усвідомлювали того, що потрібно відокремлювати сховища боєкомплекту від бойового відділення). Також більшість танків того часу мала бензинові двигуни, що давало ще більше можливостей для виникнення надлишкового тиску навіть при влучанні в корпус, через те, що бензин більш леткий і вогненебезпечний, ніж дизельне пальне.
Багато сучасних танків (наприклад, M1 Abrams, Leopard 2, Challenger 2 та Leclerc) мають особливу конструкцію відсіку з боєприпасами — при ураженні відкриваються отвори, які викидають метальні заряди та вибухові речовини, які палають далі від башти. Неушкоджений екіпаж може потім відігнати танк до ремонтних майстерень або, принаймні, втекти зі знищеного танку.