Challenger 2

Челленджер 2 (англ. Challenger 2) основний бойовий танк сухопутних військ Великої Британії. Також знаходиться на озброєнні в Омані. Велика Британія замовила 127 танків «Челленджер 2» в 1991 році і ще 259 в 1994 р.. Оман замовив 18 танків у 1993 р. і ще 20 в листопаді 1997 році. «Челленджер 2» надійшов на озброєння британської армії в 1998 р., остання машина надійшла у війська в 2002 році. Очікується експлуатація танків цієї моделі аж до 2035 року.

Challenger 2
Тип основний бойовий танк
Походження  Велика Британія
Історія використання
На озброєнні з 1995
Оператори  Велика Британія,  Оман
Історія виробництва
Виготовлення 19942009
Виготовлена
кількість
400
Характеристики
Вага 62,5 т
Довжина 8,3 м
Ширина 3,52 м
Висота 2,49 м
Екіпаж 4

Броня комбінована «Чобхем», протиснарядна
Головне
озброєння
120-мм L30E4
Другорядне
озброєння
1 × 7,62-мм L94A1,
1 × 7,62-мм L37A2
Двигун Perkins Engines Company Limited CV12
1200 кс
Питома потужність 19,2 кс/т
Підвіска гідропневматична
Дорожній просвіт 500 мм
Операційна
дальність
400 км
Швидкість 56 км/год

Challenger 2 у Вікісховищі

Танки «Челленджер 2» застосовувалися для ведення бойових дій в Боснії, Косово та Іраку2003 року по 1 вересня 2010).

У травні 2009 р. BAE Systems оголосила, що згортає виробництво танків цієї моделі у зв'язку з відсутністю оборонного замовлення з боку уряду Великої Британії.[1]

Історія створення та виробництва

Основний бойовий танк «Челленджер 2» випускається британською компанією «Віккерс Дефенс Сістемс» (нині є частиною компанії BAE Systems). Він є третім танком, що носять ім'я «Челленджер». першим був «Челленджер А30» — варіант танка «Кромвель», оснащений 76,2-мм гарматою. Другим був «Челленджер» — основний бойовий танк Великої Британії почтку 1980-х — середини 1990-х років, який брав участь в війні в Перській затоці. Хоча «Челленджер 2» був розроблений на основі «Челленджер», новий танк відрізняється від більш ранньої моделі абсолютно новим дизайном: всього 5 % деталей є загальними для обох моделей. На цей момент «Челленджер 2» замінив попередню модель на озброєнні британської армії.

Компанія «Віккерс Дефенс Сістемс» почала розробку наступника танка «Челленджер» як приватної ініціативи в 1986 р. У світлі вимог Генерального штабу про танк нового покоління, компанія відкрито заявила Міністерству оборони про розробку. У 1988 р. був укладений контракт в 90 мільйонів фунтів на виробництво дев'яти дослідних машин до 1989 р.[2]. У червні 1991 року, після тривалого порівняння із зразками інших виробників (серед можливих кандидатів були «Абрамс» М1А2, «Леклерк» і «Леопард 2»), Міністерство оборони вирішило прийняти танк «Челленджер 2» на озброєння.

Збірка почалася в 1993 р. на двох основних заводах: у Ньюкаслі та Лідсі. Всього в проекті було задіяно близько 250 фірм. Перші машини почали надходити в липні 1994 р..

Танк «Челленджер 2» успішно пройшов випробування на надійність, проведені в 1994 р.; три машини перевірялися протягом 285 днів випробувань, на яких симулювалися бойові умови. Кожний з цих днів включав в себе:

  • 27 км їзди по дорозі
  • 33 км їзди поза дорогою
  • 34 постріли з основної гармати
  • 1000 пострілів з ​​кулемета калібру 7,62-мм
  • 10 год простою двигуна
  • 3,5 год роботи двигуна

На випробуваннях було доведено, що новий танк повністю відповідає всім вимогам, що пред'являються військовими.

2008 року почалася модернізація 250 з 358 танків «Челленджер-2», що перебували на озброєнні армії Великої Британії: на танки встановлювали комплект додаткового навісного бронювання, нова 120-мм нарізна гармата, новий двигун потужністю 1100 кВт, нову автоматичну трансмісію, нову систему управління вогнем та кондиціонер[3].

В грудні 2016 року компанія Rheinmetall виграла контракт сумою £23 млн на розробку пропозицій з модернізації танків Challenger 2, аби подовжити їх ефективне застосування до 2035 року[4]. Також контракт на продовження терміну ефективної експлуатації на таку ж суму отримав консорціум компаній Team Challenger 2 очолюваний компанією BAE Systems. Окремі вузли будуть уніфіковані з бойовими машинами Ajax[5][6].

Опис конструкції

Озброєння

«Челленджер 2» оснащений 120-мм нарізною гарматою L30A1 — наступницею гармат, які стоять на танках «Чіфтен» та «Челленджер». Ця гармата, відлита методом електрошлакової переплавки, є єдиною нарізною гарматою цього калібру, використовуваної НАТО. Канал гармати хромований, гармата покрита термоізоляційним кожухом. Гармата стабілізована у двох площинах, приводи її наведення повністю електричні. Боєкомплект головної гармати становить 52 постріли.

Ліворуч від основної гармати встановлений спарений з гарматою 7,62 мм кулемет L94A1. Біля командирського люка на башті встановлено 7,62-мм кулемет L37A2, який призначений, переважно, для протиповітряної оборони. Боєзапас кулемета — 4000 патронів калібру 7,62-мм.

Цифрова система управління вогнем, розроблена фірмою «Дженерал Дайнемікс», включає в себе 32-бітний процесор і шину даних Mil Std 1553, вперше встановлену на англійській броньованій машині.

Броньовий захист

«Челленджер 2» є одним з найбільш важкоброньованим серед західних танків: і башта, і його корпус прикриті бронею «Чобхем» другого покоління під кодовою назвою «Дорчестер», всі відомості про яку досі засекречені. Опціонально установка модулів динамічного захисту ROMOR по бортах корпусу і (у версії «Челленджер-Пісфайтер») башти в поєднанні з гратчастими екранами. Комплекс захисту від біологічної та хімічної зброї розташований всередині башти. Спереду, по обидва боки башти розташовані по п'ять установок, що вистрілюють димові гранати. «Челленджер 2» також може створити навколо себе димову завісу, вприскуючи солярку в вихлопні отвори. Танк має велику ослаблену зону в фронтальній проекції у вигляді НЛД (нижній лобовій деталі) танка, яка не має комбінованого бронювання, тобто є листом звичайної сталі приблизно 80-100 мм товщини. Однак на типових дистанціях бою НЛД важко вразити завдяки екрану місцевості; крім того, передбачена установка протикумулятивного динамічного захисту ROMOR, що багато в чому компенсує її слабкість. Коментар англійського танкіста після випадку з пробиттям нижньої лобової деталі, яка була захищена динамічним захистом ROMOR:

«couple of points, I thought the report said that ERA failed in that it did not explode, secondly the round has not penetrated Dorchester armour on the lower glacis as implied, that is armour normal plate and not very thick either Dorchester is deployed on key areas and lower glacis was not deemed one, as when designed the thought of being involved in this type of ops was probably not considered»

Бойове застосування

Війна в Іраку

Танки «Челленджер 2» використовувалися в миротворчих місіях ще до свого першого бойового застосування під час вторгнення в Ірак в березні 2003 р. На той час 7-а бронетанкова бригада, що входить до складу 1-ї бронетанкової дивізії, мала на озброєнні 120 танків «Челленджер 2». Танки активно застосовувалися під час облоги Басри, де вони надавали вогневу підтримку британським силам.

Під час іракської війни зафіксовано два інциденти, під час яких уражалися танки «Челленджер 2»:

  • Один танк був повністю знищений «дружнім вогнем», коли один танк помилково уразив другий, двоє членів екіпажу загинули.
  • В 2007 р. пострілом з ручного протитанкового гранатомета була пробита лобова броня корпусу «Челленджера», водієві-механіку відірвало три пальці ноги, поранення отримали так само і два інших члена екіпажу танка[7][8].

Зафіксовано випадок, коли під час боїв один з «Челенджерів» отримав 15 влучень з протитанкових гранатометів без пробиття броні[9].

26 березня 2003 року «Челленджер» взяли участь у танковому бою, коли колона іракських танків спробувала атакувати британські позиції. Під час бою було знищено 15 іракських Т-55, британці втрат не понесли.[10]

Прохідність танка виявилася чудовою. Проблеми, які виявилися на минулих за 18 місяців до війни пустельних навчаннях «Саїф Саріал 2», були вирішені за допомогою створення запасів фільтрів проти пилу, для регулярної їх заміни в танках.

На озброєнні

Порівняння ТТХ

Тактико-технічні характеристики сучасних основних бойових танків
Бойова маса (загальна вага танка в бойовому стані) в тоннахМаксимальна швидкість (по шосе) в кілометрах на годину
Довжина (загальна довжина танка з гарматою вперед) в міліметрахЗапас ходу по шосе (без встановлення додаткових баків) в кілометрах
Ширина (від гусениці до гусениці, без бортових екранів) в міліметрахКількість пострілів з основної гармати
Висота (по даху башти) в міліметрахКалібр основної гармати в міліметрах
Потужність силової установки (двигуна) танка в кінській силіНа озброєнніРік прийняття на озброєння першої моделі
Питома потужність (відношення потужності до маси танка)Активний захистВідсутність чи наявність систем активного захисту (APS)
Екіпаж танка (чоловік)Динамічний захистВідсутність чи наявність систем динамічного захисту (ERA,NxRA,SLERA)



Примітки

  1. lenta.ru Великобритания отказывается от производства танков.
  2. С. Акимов. Планы производства танков «Челленджер-2» Mk.2 в Великобритании // «Зарубежное военное обозрение», № 11, 1989. стр.72-74
  3. Е. Викторов. Великобритания модернизирует ОБТ «Челленджер-2»// «Зарубежное военное обозрение», № 5 (734), 2008. стр.80
  4. Rheinmetall awarded Challenger 2 Life Extension Programme Assessment Phase Contract. Army Guide. 25 грудня 2016.
  5. BAE Systems' Team Challenger® 2 awarded Assessment Phase for Life Extension Project. Army Guide. 25.12.2016.
  6. The Ministry of Defence (MOD) has awarded new contracts to BAE Systems and Rheinmetall Land Systeme GmbH to progress the Challenger 2 Life Extension Project. Ministry of Defence and Harriett Baldwin MP. 22 грудня 2016.
  7. Sean Rayment (12 травня 2007 *). MoD kept failure of best tank quiet. Sunday Telegraph.
  8. Defence chiefs knew 'invincible' tank armour could be breached|the Daily Mail
  9. John Gordon IV, Bruce R. Pirnie. «Everybody Wanted Tanks»: Heavy Forces in Operation Iraqi Freedom. Архів оригіналу за 12 квітень 2010. Процитовано 12 квітень 2010.
  10. Spencer C. Tucker. The Encyclopedia of Middle East Wars. ABC-CLIO, 2010, с. 199.
  11. The Military Balance 2010 / The International Institute for Strategic Studies. — London : Routledge, 2010. — P. 169. — ISBN 978-1857435575.
  12. The Military Balance 2010 / The International Institute for Strategic Studies. — London : Routledge, 2010. — P. 266. — ISBN 978-1857435575.
  13. Т-90 на сайте Уралвагонзавода
  14. Основной боевой танк Оплот
  15. Abrams M1A2 на сайте производителя
  16. Leopard 2A6M
  17. Танк «Леклерк»
  18. Challenger-2 Main Battle Tank
  19. Ariete на сайте производителя
  20. Ariete at Army-technology.com
  21. PT-91M Pendekar MBT
  22. Основной боевой танк “Меркава” Mk1/2/3/4
  23. Dissimilar Combat: Arjun MBT Vs T-90S specs
  24. ОСНОВНОЙ БОЕВОЙ ТАНК «Аль Халид» (Al Khalid)
  25. Zulfiqar at army-technology.com
  26. Iran Displays New Generation of Zolfaqar Tanks in Thursday Parades
  27. Новые подробности о танках КНДР
  28. K1А1 на сайте производителя
  29. Type 99 at Globalsecurity.org
  30. Type 99 at Military-today.com

Література

Посилання

Відео
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.