Жекуліна Аделаїда Володимирівна

Аделаїда Володимирівна (Євреїновна) Жекуліна (*5 січня 1866 р., Курська губернія, Російська імперія25 лютого 1950 р., м. Брюссель, Бельгія) київський педагог, громадський діяч. Засновниця Київських вищих жіночих курсів, Вечірніх Вищих жіночих курсів Аделаїди Жекуліної та Київської жіночої гімназії.

Жекуліна Аделаїда Володимирівна
Народилася 5 січня 1866(1866-01-05)
Курська губернія
Померла 25 лютого 1950(1950-02-25) (84 роки)
Брюссель
Країна  Бельгія Російська імперія
Діяльність Педагог

Біографія

Народилася 5 січня 1866 в маєтку Борщень Суджанського повіту Курської губернії. Вона була дев'ятою і останньою дитиною в сім'ї. Її мати померла після пологів, коли Аделаїді було 10 днів. Немовля взяла на виховання бездітна тітка, заможна поміщиця Орешкова. Подружжя Орешкових подбали про її щасливе дитинство. Вони дуже боялися туберкульозу і для її здоров'я проводили всі зими в Італії, Швейцарії та на півдні Франції. У Петербург зі свого маєтку вони переїхали теж через Аделаїду - там вона вступила до приватної гімназії. Як тоді було прийнято, у дівчинки були бонни-швейцарки і дві гувернантки: француженка і англійка. Бездоганне знання іноземних мов потім неодноразово допомагало їй у житті, а склад характеру дозволяв знаходити і підтримувати корисні зв'язки.

Заміж вона вийшла в 17 років. Її чоловіком став Сергій Іванович Жекулін (1855-1906), впливовий поміщик і предводитель дворянства Суджанського повіту, який цікавився питаннями сучасного життя. Для своєї молодої дружини він побудував у маєтку школу для сільської молоді, де Аделаїда Володимирівна деякий час викладала. У цій діяльності заважала майже безперервна вагітність: від 10 пологів народилося 12 дітей, у тому числі двічі дівчатка-близнюки, які померли в дитячому віці.

Київський період

Багатодітна сім'я жила в своєму маєтку до революції 1905 року, коли маєток було спалено і сім'я переїхала до Києва. У 1906 році помер її чоловік, і молода вдова була змушена шукати не тільки новий сенс життя, але і спосіб заробітку, щоб утримувати сім'ю.

Заснувала в Києві приватну жіночу гімназію і Вищі жіночі курси. Під час Першої світової війни керувала шпиталем, відкрила для біженців декілька шкіл. За її задумом, в будівлі можна було об'єднати всі ланки жіночої освіти: від дитячого садка, підготовчих класів і гімназії до вечірніх курсів. Навчальний заклад швидко здобув широку популярність. Будівля гімназії існує в Києві до сьогоднішніх днів, вона розташована на вул. Січових Стрільців (Артема) 27 (раніше Велика Підвальна 36, пізніше Львівська 27). Сьогодні це школа № 138.

Крім педагогічної діяльності, Аделаїда Володимирівна стала активним членом партії кадетів, а під час Першої світової війни - членом Всеросійського Союзу земств і міст (Согор) і на свої гроші влаштувала лікарню для поранених солдатів.

Коли в 1919 році більшовики зайняли Київ, ім'я Аделаїди Жекуліної виявилося в списку до розстрілу. Сім'я була змушена їхати на південь. З Києва матері не вдалося вивезти наймолодшого сина, 19-річного гімназиста Гліба, який був заарештований як заручник і разом з іншими гімназистами-заручниками розстріляний на подвір'ї гімназії. На півдні Аделаїда Володимирівна стала свідком падіння Криму і евакуації. Коли вона покинула батьківщину, їй було 55 років, вона залишала сім могил своїх дітей і старшу дочку Ніну (в першому шлюбі Оболенська, в другому - Корнійчук), яка вирішила не їхати з Москви. З Жекулінського молодого покоління емігрували син Микола та дочки Наталя, Ірина і Віра.

В еміграції

Опинившись в 1919 році в Константинополі, Аделаїда Володимирівна негайно почала організовувати допомогу дітям і молоді. Разом зі своїми друзями і співробітниками Петром Дмитровичем Долгоруковим і Петром Петровичем Юреневим, їй вдалося знайти кошти і відкрити гімназію з гуртожитком і їдальнею для молоді.

Завдяки знайомству з чехом Вацлавом Гірса, колишнім головним лікарем однієї з київських лікарень, який під час війни займав чільне місце в чехословацькому корпусі, а потім був призначений заступником міністра закордонних справ Чехословаччини, їй вдалося включити повний склад учнів Константинопольської гімназії, їх викладачів, вихователів і сімей в Чехословацьку державну акцію допомоги біженцям. У грудні 1920 року з Константинополя виїхали перші транспорти, на початок січня 1921 був здійснений переїзд близько 600 осіб в місто Моравська Тржебова.

Аделаїда Володимирівна недовгий час жила в Розтоках під Прагою, а потім стала однією з перших мешканок Професорського будинку. Завдяки міжнародним контактам і знанню іноземних мов, її часто запрошували вивчати шкільну справу за кордоном і брати участь у конференціях. За підтримки Рокфеллерівського фонду вона побувала в США. Про свої поїздки і враження Аделаїда Жекуліна читала доповіді і публікувала статті в різних педагогічних журналах, передусім у «Руській школі за кордоном». Її цікавила практична сторона організації шкільної справи, іноземний досвід вона застосовувала в Празі. Жекуліна сама в школі вже не викладала, але виховала надійних послідовниць, які працювали в російських дитячих садах, на підготовчих курсах і в російських гімназіях.

Аделаїда Жекуліна стала головою Культурно-просвітнього відділу Согор, почесним членом Союзу російських студентів, главою Празького педагогічного бюро, членом редакції журналу «Російська школа за кордоном» і однією з основоположниць Російського педагогічного інституту ім. І. Я. Коменського. Вона також була незмінним головою Товариства піклування про російських дітей. У Хроніці культурної, наукової і громадської життя в Чехословацькій Республіці неодноразово зустрічається її прізвище у зв'язку з виборами керівництва цього товариства: «Головою знову обрано А. В. Жекуліну».

Основну роль зіграла вона і в створенні літніх колоній для дітей, що називалися Жекулінськими. Перша така колонія була організована в 1935 році, а остання в 1944-му.

У 1949 році переїхала в Бельгію до своєї донька Віри Сергіївни, де і померла 25 лютого 1950 року.

Джерела

  • Российское зарубежье во Франции 1919–2000. Л. Мнухин, М. Авриль, В. Лосская. Москва. Наука; Дом-музей Марины Цветаевой. 2008.
  • Михаил Кальницкий, Гимназии и гимназисты. — Київ: Видавництво «Варто», 2014, с. 251–260. (про Гімназію Жекуліної)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.