Жировик (мінералогія)
Жировик (стеатит) — суцільноволокнисті скупчення тальку.
Від грецьк. «стеатос», «стеар» — жир, сало (F. Von Gronstedt, 1758). Назва цієї відміни тальку дана за характерну тактильну властивість — камінь настільки гладкий, що видається масним, або мильним на дотик.
Його синоніми: восковий камінь, пічний камінь.
Властивості
Колір білий, сірий, коричневий, з зеленкуватим або жовтуватим відтінком. Рідше зустрічається червонуватий, або темно-вишневий стеатит. Блиск — матовий до шовковистого. Твердість — 2-3 за шкалою Мооса; густина — 2,6-3,3 г/см³. Характерною особливістю стеатиту є його теплостійкість — він швидко нагрівається і повільно вистигає. Саме через це він застосовується в камінах і пічках. Також використовується як вирібне каміння, для художнього різьблення. Легко забарвлюється. Підфарбований стеатит часто видають за нефрит[1].
Поширення
Знахідки: Фіхтельґебірґе (ФРН), Сх. Саян, Урал (Росія).
Цікаві факти
У давньогрузинському царстві використовували кецзе (груз. კეცზე) — плескату пательню зі стеатиту, в якій випікали хліб, мчаді, хачапурі, обсмажували курчат, рибу тощо.
Із жировика виготовлений зовнішній шар майже сорокаметрової статуї Христа-Спасителя у Ріо-де-Жанейро[2].
Стеатитове покриття використовується компанією Атлантік (Франція) для збільшення терміну служби нагрівальних ТЕНів в електричних бойлерах [3]. Завдяки цьому матеріалу нагрівальний елемент не покривається накипом, не шумить, має збільшений ресурс роботи.
Стеатизація
Стеатизація — процес гідротермальної зміни ультраосновних комплексів, які на кінцевих стадіях приводять до утворення тальку.
Див. також
Примітки
- Архівована копія. Архів оригіналу за 16 червня 2010. Процитовано 3 червня 2010.
- Martyn Poliakoff, Brady Haran (11.06.2011). Soapstone in Rio. Periodic Table of Videos. Процитовано 16 лютого 2014.
- Atlantic Steatite для виробництва ТЕНів.
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2004. — Т. 1 : А — К. — 640 с. — ISBN 966-7804-14-3.