Жорнів

Жо́рнів село в Україні у Варковицькій сільській громаді Дубенського району Рівненської області. Населення становить 501 осіб.

село Жорнів

Каплиця Олександра Невського
Країна  Україна
Область Рівненська область
Район/міськрада Дубенський
Рада Варковицька сільська громада
Основні дані
Засноване 1560
Населення 501
Площа 0,207 км²
Густота населення 2420,29 осіб/км²
Поштовий індекс 35611
Телефонний код +380 3656
Географічні дані
Географічні координати 50°31′06″ пн. ш. 25°56′49″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
194 м
Водойми річка Стубазка
Місцева влада
Адреса ради 35610, Рівненська обл., Дубенський р-н, с.Сатиїв, вул. Млинівська,17
Карта
Жорнів
Жорнів
Мапа

Географія

Селом тече річка Стубазка.

Історія

Село Жорнів розкинулось в долині, біля підніжжя гори, яку в народі називають Замком. Про дату заснування села не відомо нічого, старі люди кажуть, що спочатку село називалось Ропатов, у старих документах пишеться як Жорнова, Жорново. Перші згадки знаходимо в акті архіву Сангушків в 1522 році. Згадується в акті від 20 січня 1563 року як містечко Жорново і є власністю землянки Марини Клочко. Пізніше за поборовим реєстром Луцького повіту в 1570 році містечко Жорново належало до Острога. В 1867 р. на кошти поміщиків Молодецького і Ніко, місцевих прихожан в селі побудовано дерев'яний храм, який діє і понині. 29 серпня 1890 року, під час маневрів двох військових округів в повітах південно-західної окраїни відпочивав Государ Імператор Олександр ІІ зі своєю сім'єю. Як зазначається в Волинських єпархіальних відомостях, цар проявив ласку і відвідав хату місцевого селянина Микити Бемчука. Така рідкісна подія залишила слід у жителів села і на ознаменування приїзду Імператора було вирішено побудувати каплицю. Організував будівництво каплиці місцевий священик Федот Сідлецький. Розповідають, що в 60-х роках з цієї каплиці викрали картину невідомого художника, на якій був зображений цар з сином. Дубова різьблена рама коштувала не менше картини. У 90-х роках XX століття були зруйновані бані каплиці, та й начиння зникло у невідомому напрямку.

На даний момент каплиця відновлена силами громади.

У 1906 році село Варковицької волості Дубенського повіту Волинської губернії. Відстань від повітового міста 24 верст, від волості 5. Дворів 76, мешканців 503[1].

На території села знаходиться цегляна споруда «Стовп», без верхівки. За переказами на верхівці був металевий орел, а під стовпом козацьке поховання. Офіційне походження невідоме, але поблизу знаходили монети із зображенням козака на коні. Також багато легенд: про церкву на горі «Замок», яка пішла під землю; про зариту бочку золота під сосною. Чи це правда чи ні, можемо тільки гадати. Фактом є те, що навколо «замку» є захисні насипи, на яких є знаки «охороняється державою», на верхівці старожили пам'ятають дерев'яну загорожу, при розробці каменю було знайдено бивень мамонта та срібний скарб, який знаходиться у Львівському краєзнавчому музеї.

Ще село є цікавим для велосипедних екскурсій, оточене з усіх сторін лісами, є став та річка Стубелка. У селі є Жорнівська ЗОШ 1-2 ступенів.

Персоналії села

Учасники Другої світової війни

  • Коцюбинський Філімон Данилович народився в 1910 році у с. Жорнів. В 1941 році призваний на фронт. Військове звання — рядовий. Служив артилеристом в 115 артилерійському стрілецькому полку. В битві під Смоленськом Філімона Даниловича контузило, внаслідок чого він півроку лікувався у шпиталі. Після одужання повернувся на фронт, дійшов до Берліна. Повернувся додому в 1945 році. Нагороджений орденом Вітчизняної війни першого ступеня, ювілейними нагородами.
  • Бемчук Юхим Іванович народився в 1905 році в с. Жорнів. Участь у війні розпочав в 1944 році, служив у 192 стрілецькому полку. Військове звання — рядовий. Воював на території Білорусі та Прибалтики. В одній з битв був важко поранений. Повернувся додому в 1945 році. Нагороджений орденом Вітчизняної війни ІІ ступеня, медалями «За перемогу над Німеччиною», «За відвагу», ювілейними нагородами.
  • Повшук Олександр Панасович народився в 1916 році в с.Жорнів. Приймав участь в другій світовій війні. Проходив військову службу в Польській кавалерії з 1939 року, був свідком нападу німецьких військ на Польщу, після проходження служби в Польщі повернувся до с.Жорнів де в 1942 році був мобілізований Радянську Армію, службу проходив мінометником, двічі був в Німецькому полоні, був учасником звільнення Німецького концтабору Освєнцим в якому на той час перебував батько 3 президента України Ющенка В.А., дійшов до Берліну, неодноразово нагороджений медалями та подяками від тодішньої влади.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.