Жінка-кавун

«Жінка-кавун» (англ. The Watermelon Woman) американський фільм-драма 1996 року, поставлений режисеркою Шеріл Дьюні. Перший фільм про афроамериканських лесбійок[2] Прем'єра стрічки відбулася в лютому 1996 року на Берлінському міжнародному кінофестивалю, де вона отримала премію «Тедді» . У рамках святкування 30-ї річниці Премії «Тедді», фільм було обрано для показу на 66-му Берлінському міжнародному кінофестивалі в лютому 2016 року[3].

Жінка-кавун
англ. The Watermelon Woman
Жанр драма
Режисер Шеріл Дьюні
Продюсери Александра Юхаш
Баррі Свімар
Сценарист Шеріл Дьюні
У головних
ролях
Шеріл Дьюні
Гвіневер Тернер
Оператор Мішель Креншо
Композитор Пол Шапіро
Кінокомпанія Dancing Girl
Дистриб'ютор First Run Featuresd, Netflix і Vudud
Тривалість 90 хв.
Мова англійська
Країна  США
Рік 1996
Дата виходу лютий 1996 (Берлінаре)
5 березня 1997 (США)
Кошторис $300 000[1]
IMDb ID 0118125
Рейтинг IMDb:
cheryldunye.com/pages/watermelon.html

У березні 2016 року фільм увійшов до рейтингу 30-ти найвидатніших ЛГБТ-фільмів усіх часів, складеному Британським кіноінститутом (BFI) за результатами опитування понад 100 кіноекспертів, проведеного до 30-річного ювілею Лондонського ЛГБТ-кінофестивалю BFI Flare[4][5].

Сюжет

Фільм знято в жанрі псевдодокументального фільму, фокусуючись на особі неіснуючої голлівудської акторки і епосі 1930-х років.

Шеріл (Шеріл Дьюні), молода афроамериканка, працює у відео-крамниці у Філадельфії зі своєю подругою Тамарою (Валері Волкер). Вони заробляють додаткові гроші, знімаючи відео на замовлення. Шеріл зацікавлюється фільмами 1930-х років, в яких грають темношкірі акторки. Вона помічає, що ці акторки часто не згадуються в титрах. Подивившись один з фільмів тих часів з акторкою (Ліза Марі Бронсон), яка зазначена в титрах просто як «Жінка-кавун», Шеріл вирішує зняти про неї документальний фільм і з'ясувати більше про її життя.

В цей же час Шеріл знайомиться у крамниці з білою жінкою Діаною (Гвіневер Тернер), яка, на здивування Тамари, починає фліртувати з Шеріл. Діана просить Шеріл допомогти їй у виборі фільмів.

Для свого проекту Шеріл починає брати інтерв'ю у людей на вулиці, запитуючи, чи знають вони про акторку «Жінка-кавун». Поставивши те ж питання своєї матері, вона з'ясовує, що мати пам'ятає цю акторку в обличчя. Мати розповідає Шеріл, що чула, ніби «Жінка-кавун» виступає як співачка у філадельфійських клубах. Мати радить доньці зустрітися з Лі Едвардсом (Браян Фрімен) — людиною, яка виконала багато роботи з дослідження фільмів за участю темношкірих акторів. Шеріл разом з Тамарою вирушають до нього, і той розповідає про культуру темношкірого населення Філадельфії 1920-х і 1930-х років. Він пояснює, що в ті дні афроамериканки грали переважно служниць.

Шеріл зустрічається з подругою своєї матері Ширлі, яка виявляється лесбійкою. Ширлі розповідає, що справжнє ім'я «Жінки-кавун» Фей Річардс і що вона також була лесбійкою. Також Ширлі сказала, що Фей жила з Мартою Пейдж, білою жінкою-режисером, і що Марта була злісною і потворною жінкою.

Між тим Діана продовжує знайомство з Шеріл. Вона запрошує її до себе додому. Шерил залишається з нею вечеряти, розповідає про свій проект. Спілкування переходить у флірт, і в результаті дівчата займаються сексом. Шеріл вирішує, що хоча Діана не її типу, але їй сподобалося бути з нею.

Потім Шеріл зустрічається з критиком Каміллою Паглія, яка направляє її в архів організації CLIT, де зберігається багато інформації про лесбійок. Там Шеріл знаходить фотографії Фей Річардс. За допомогою Діани Шеріл намагається зв'язатися з сестрою Марти Пейдж, яка заперечує, що Марта була лесбійкою.

У той час, як Шеріл і Діана зближуються, Тамара дає зрозуміти Шеріл, що Діана їй не подобається і вона не схвалює їхніх стосунків. Вона звинувачує Шеріл у бажанні бути білою, а Діану в тому, що чорні люди є для неї фетишем.

Шеріл дзвонить Джун Волкер (Шеріл Кларк), дізнавшись, що та була подругою Фей впродовж 20 років. Вони домовляються про зустріч, але Джун відвезли до лікарні і вона залишає Шеріл листа, в якому розповідає, що вона злиться на Марту Пейдж, і що та нічого не могла зробити з тим, чим було життя Фей.

У розлуці з Діаною, у сварці з Тамарою, Шеріл завершує свій проект.

У ролях

Шеріл ДьюніШеріл
Гвіневер ТернерДіана
Валері ВолкерТамара
Ліза Марі БронсонФей «Жінка-кавун» Річардс
Шеріл КларкДжун Волкер
Ірен Дьюнів ролі самої себе
Браян ФріменЛі Едвардс
Камілла Пальяв ролі самої себе
Сара ШульманАктивістка CLIT
В. С. Бродіспівачка караоке

Визнання

Нагороди та номінації фільму «Жінка-кавун»[6]
Рік Кінофестиваль/кінопремія Категорія/нагорода Номінант Результат
1996 Берлінський міжнародний кінофестиваль Премія «Тедді» Жінка-кавун Нагорода
1900 ЛГБТ-кінофестиваль «Аутфест» в Лос-Анджелесі Приз глядацької аудиторії Нагорода

Цікаві факти

  • Таємнича «Жінка-кавун», придумана режисером, насправді має реальних прототипів в особі Гетті Макденіел і Баттерфляй Маккуїн — американських темношкірих акторок, чиї імена часто навіть не вказувалися в титрах[2]. Прототипом для режисерки Марти Пейдж слугувала Дороті Арзнер.
  • Гвіневер Тернер, яка зіграла Діану, відкрита лесбійка. Вона є сценаристом перших серій серіалу «Секс в іншому місті», фільму «Ловися, рибко», а також стрічки «Американський психопат».

Примітки

  1. Haslett, T.; N. Abiaka (12 квітня 1997). Cheryl Dunye - Interview (англ.). Black Cultural Studies Web Site Collective. Архів оригіналу за 01.04.2011. Процитовано 21.03.2016.
  2. Harry M. Brenshoff and Sean Griffin. Queer images : a history of gay and lesbian film in America. — USA : Rowman & Littlefield Publishers, Inc, 2006. — С. 242. — ISBN 0-7425-1971-6.(англ.)
  3. Berlinale 2016: Panorama Celebrates Teddy Award’s 30th Anniversary and Announces First Titles in Programme. Berlinale. Процитовано 24.03.2016.
  4. The 30 Best LGBT Films of All Time. BFI (англ). 15.06.2016. Процитовано 16.03.2016.
  5. Daniel Megarry. BFI Flare names the top 30 LGBT films of all time. Gay Times (англ). 15.03.2016. Процитовано 16.03.2016.
  6. Нагороди та номінації фільму «Жінка-кавун» на сайті IMDb

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.