Закон УНР про адміністративно-територіальний поділ України
«Закон про поділ України на землі» ― це закон Центральної Ради про адміністративно-територіальний поділ Української Народної Республіки, що був прийнятий Малою Радою 6 березня 1918 року і оприлюднений у виданні «Вістник Ради Народних міністрів Української Народної Республіки» 15 березня 1918 року.
Історія
Після підписання 27 січня (9 лютого) 1918 року Брест-Литовського мирного договору з країнами Четвертного союзу владою УНР було зроблено спроби відновити владу у провінції. Для цього при Головнокомандуючому німецькими силами в Україні було створено посаду головного комісара уряду УНР. На місцях були тимчасово створені губерніяльні і повітові коменданти, що існували і функціонували паралельно з владою відповідних комісарів.
На початку березня Центральна Рада прийняла «Закон про поділ України на землі», поділивши Україну на 32 землі.
Організація місцевої влади мала відповідати новим умовам, але Центральна Рада не встигла це здійснити. В межах адміністративної реформи, яку уряд готував навесні 1918 р., розпочалося скасування продовольчих комітетів, планувалася реорганізація земельних комітетів. За часів Центральної Ради урядові так і не вдалося створити дієву систему органів місцевої влади та галузевого управління, що призвело до втрати політичного й економічного контролю над провінцією, без якого система державного управління виявилася малоефективною. Слабкість однієї з основних структурних ланок виконавчої вертикалі — системи місцевих органів — була однією з причин падіння Центральної Ради.
Також у прийнятому Законі було проголошено про включення до УНР території Подоння з центром в Острогожську, що охоплювало українські етнічні повіти Воронезької та Курської губерній, а Білгородський повіт був розподілений між Харківською та Донецькою землями УНР. Однак відповідна декларація тоді так і не трансформувалася в їх реальне включення до складу України, яке стало можливим лише за часів Гетьманату Павла Скоропадського.
Текст закону
![]() |
1) Підляшшя, центр — Берест;
|
![]() |
Адміністративний поділ
![]() ![]() |
Джерела
- Гай-Нижник П. П. Формування центральних та місцевих органів виконавчої влади в Україні за доби Центральної Ради (1917—1918 рр.) // Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту українознавства. — К., Українське агентство інформаціїї та друку «Рада», 2009. — Вип. ХХІV. — С. 229—270.
- Українська Центральна Рада: документи і матеріали: у двох томах. Том 2: 10 грудня 1917 р. — 29 квітня 1918 р. / упоряд. В. Ф. Верстюк [та ін.] — Київ : Наукова думка, 1997. — С. 181‒182. — ISBN 966-00-0013-8.
- Вимітка з протоколу засідання Малої Ради на сайті Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України (друга сторінка тексту у поганій якості)
Посилання
- О. М. Мироненко. Адміністративно-територіальний поділ УНР // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998—2004. — ISBN 966-749-200-1.
- Невідома Східна Україна
- Закон УНР про поділ України на землі 1918