Звільнення від кримінальної відповідальності

Звільнення від кримінальної відповідальності означає факт, що особу не буде притягнено до кримінальної відповідальності, хоча ця особа вчинила діяння, що містять ознаки складу злочину і ці діяння не вчинені під впливом обставин, що виключають злочинність діяння. Рішення про таке звільнення приймається виключно судом.

Характеристика

Існують три такі характеристики звільнення особи від кримінальної відповідальності:

  • щодо неї не постановляється обвинувальний вирок (на відміну від звільнення від відбування покарання)
  • до винного не застосовується покарання
  • особа не отримує судимість [1]

Підстави

Звільнити особу від кримінальної відповідальності суд може за наявності таких підстав:

  • Дійове каяття
  • Примирення винного з потерпілим
  • Передача особи на поруки
  • Зміна обстановки
  • Закінчення строків давності

Дійове каяття

Якщо після вчинення особою вперше злочину невеликої тяжкості або необережного злочину середньої тяжкості вона щиро розкаялася, активно сприяла розкриттю злочину та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду, вона може бути звільнена від кримінальної відповідальності.

Примирення винного з потерпілим

Особа, що вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона примирилася з потерпілим та відшкодувала завдані збитки чи усунула заподіяну шкоду. В цьому випадку суд може стягнути судові витрати з обох.

Передача особи на поруки

Особа, яка вперше вчинила злочин невеликої або середньої тяжкості та щиро розкаялася, може бути звільнена від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням. При цьому особа має протягом року виправдати довіру колективу, не ухилятися від заходів виховного впливу та не порушувати громадський порядок. В іншому разі особа притягається до відповідальності за вчинений злочин.

Зміна обстановки

Якщо під час досудового чи судового слідства з'ясується, що на момент провадження слідства вчинене особою діяння втратило суспільну небезпечність або що ця особа перестала бути суспільно небезпечною, вона може бути звільнена від кримінальної відповідальності за вчинення вперше злочину невеликої або середньої тяжкості.

Строки давності

Особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину до дня набрання судовим вироком законної сили пройшло:

  • два роки — в разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання, м'якіше за обмеження волі
  • три роки — в разі вчинення злочину невеликої тяжкості, за який передбачене покарання у виді обмеження чи позбавлення волі
  • п'ять років — в разі вчинення злочину середньої тяжкості
  • десять років — в разі вчинення тяжкого злочину
  • п'ятнадцять років — в разі вчинення особливо тяжкого злочину.

Перебіг давності переривається в разі ухилення особи від органу досудового розслідування або суду або в разі вчинення іншого злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого. При цьому строки давності обчислюються для кожного злочину окремо.

Питання про застосування давності щодо особи, яка вчинила особливо тяжкий злочин, за який може бути призначено довічне позбавлення волі, вирішується окремо судом. При цьому, якщо суд не визнає за можливе застосувати давність, довічне позбавлення волі призначено бути не може.

Давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-114-1, проти миру та безпеки людства, передбачених у статтях 437-439 і частині першій статті 442.

Див. також

Примітки

  1. Звільнення від кримінальної відповідальності: порядок та правові підстави

Джерела

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.