Земфіра Кондур

Земфіра (Зола) Кондур (нар. 7 серпня 1976 р.) – ромська правозахисниця, українка ромського походження.

Земфіра Кондур
Народилася 7 серпня 1976(1976-08-07) (45 років)
Країна  Україна
Діяльність правозахисниця, громадська діячка

Земфіра Кондур – активістка, яка багато років працює у сфері захисту прав ромів і ромок в Україні. Вона – віце-президентка Ромського жіночого фонду «Чіріклі» – відомої ромської організації; а також фандрайзерка ромського інтернет-радіо “Chiriklo”. Земфіра понад 20 років займається проблематикою становища ромів в Україні загалом і зокрема ромських жінок.

Освіта і початок активістської діяльності

Зола Кондур навчалася в Ізмаїльському державному педагогічному університеті. Батько – Анатолій, який у 1993 році заснував одну із перших ромських громадських організацій в Україні – Асоціацію ромів Ізмаїла; спочатку Земфіра допомагала йому писати листи до адміністрації, потім – в організації заходів, і так вона й захопилася цією справою.

Освіту у сфері прав людини Земфіра Кондур здобувала на тренінгах Ради Європи, ОБСЄ, ЄЦПР, ООН і багато інших. Перший тренінг, що проводився ЮНІСЕФ,  відвідала у Києві. Також проходила навчання для громадських лідерів у США. Потім була консультанткою Європейського центру із прав ромів, Ради Європи і ОБСЄ.

Освіта і професійна діяльність

1994-1999 рр. – отримала диплом спеціаліста філології у Державному педагогічному університеті в Ізмаїлі.

1997-2003 рр. – Керуюча директорка Асоціації ромів.

Травень-листопад 1999 р. – Національна координаторка з питань ромів в Україні. Програма поводження з жертвами Голокосту.

Червень-серпень 1999 р., Київ, Україна – отримала сертифікат соціальної працівниці.

З середини 2000-х рр. – за сумісництвом працює в Інституті педагогіки Національної академії педагогічних наук України у відділі навчання мов національних меншин та зарубіжної літератури, займається розробкою програм і посібників для навчання ромською мовою.

Грудень 2000 р. – брала участь у Тренінгу для НУО щодо Рамкової конвенції про захист національних меншин, Страсбург, Франція.

Травень 2001 - грудень 2001 рр. – Національна координаторка з питань ромів в Україні, Молдові, Латвії, Литві. Програма поводження з жертвами Голокосту.

Липень 2001 р. – брала участь у робочій групі ООН з питань меншин та корінних народів як експерт з питань ромів, Лондон, Велика Британія.

Лютий 2002 - 2003 рр. – Член ради ромів Міжнародного фонду "Відродження".

Травень 2002 р., Київ, Україна – отримала сертифікат тренерки альтернативної методики.

Квітень 2002 р. - липень 2003 р. – Асистентка програми ромів та програми ЗМІ.

Серпень 2004 – нині – Віце-президентка у Міжнародній благодійній організації «Ромський жіночий фонд Чіріклі».

Квітень 2005 р. – Спікерка Голови Комітету з прав людини та національних меншин Верховної Ради України.

Червень 2005 р. – брала участь у першому в Росії семінарі для жінок-ромських активістів, презентація про рух ромських жінок в Україні.

Липень 2005 р. – отримала свідоцтво правозахисниці. Літні семінари з прав людини.

Жовтень 2005 р. – Спікерка на 10 форумі AWID Право і розвиток жінок, Бангкок, Таїланд.

Грудень 2005 – нині – парламентська експертка з ґендерних питань.

Жовтень 2006 р. – була запрошена ВВС як консультант для підготовки документальної радіопрограми висвітлення проблем ромської громади в Україні та Чехії.

Травень 2006 р. - грудень 2006 р. - проектна менеджерка у Європейському центрі прав ромів.

Червень 2006 - серпень 2006 рр. – Тренерка у Європейському центрі прав ромів, Будапешт, Угорщина.

Листопад 2006 р. – Делегатка з України у Раді Європи, Страсбург, Франція.

Жовтень 2007 р. - грудень 2008 р. – член правління РМУСП переданий Фонду освіти ромів.

Лютий 2007-грудень 2007 рр. – консультантка СНД у Києві.

Жовтень 2007 р. – Головна доповідачка на Всесвітній організації охорони здоров'я, Берлін, Німеччина.

Грудень 2007 р. – представниця України щодо Ромських жіночих конференцій у Раді Європи та Міністерстві інтеграції щодо гендерної рівності Швеції, Стокгольма, Фінляндії.

Грудень 2007 р. – Делегатка з України на Всесвітній організації охорони здоров'я, Венеція, Італія.

Січень 2008 р. – Учасниця Міжнародної ромської конференції, у Кракові.

Травень-червень 2008 р. – член Національної групи розвитку для Раунду 8 TB для Глобального фонду.

Серпень 2008 – листопад 2008 рр. – консультантка «Спільної програми РЄ / ЄС з питань ромів у Молдові та Україні».

Березень 2009 – травень 2009 рр. – тимчасова агентка Ради Європи у відділі ромів та мандрівників.

Травень 2009 – серпень 2009 рр. – консультантка Ради Європи/Європейської комісії Dosta! Кампанія в Україні.

24 серпня - 11 вересня 2009 р. – отримала Сертифікат у Міжнародній лідерській програмі з управління НУО.

28 вересня - 9 жовтня 2009 року – представила ситуацію з освітою ромських дітей в Україні та рекомендації щодо забезпечення кращого доступу до якісної освіти, у Варшаві.

18 січня 2010 року – представила усну заяву про становище ромських жінок в Україні, у Женеві.

З серпня 2010 р. – спеціалістка з ромської мови (старша наукова співробітниця).

Лютий 2011 - червень 2012 рр. –Підготувала 50 ромських медіаторів у сфері охорони здоров'я.

Лютий 2011 - травень 2011 рр. – Тренерка ромських медіаторів.

З травня 2011 р. – лекторка проекту ROMED в Україні.

1 червня - 7 червня 2011 року – Короткострокова спостерігачка Місії зі спостереження за виборами в Македонії.

Жовтень 2013 – грудень 2017 рр. – національна керівниця проекту ROMED в Україні.

З листопада 2015 р. – заступниця голови Міжвідомчої робочої групи при Кабінеті Міністрів Україні з питань виконання плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року.

13-16 червня 2016 р. – Тренерка на тему «Ефективна поліція, що відповідає правам людини у ставленні до ромів».

З 1 вересня 2016 р. – лекторка в Національному педагогічному університеті імені М.П. Драгоманова.

2017 р. – вступила в аспірантуру Запорізького національного університету, аби ретельніше дослідити питання соціальної політики. PhD з соціальних наук.

З липня 2018 р. – працює в Раді Європи на посаді проектного менеджера.

Погляди і діяльність

Зола Кондур працює в галузі прав людини з увагою до проблем ромів, і також, як консультантка для міжнародних правозахисних організацій. Фахово займається лобіюванням питань ромів на українському та міжнародному рівнях. Правозахисниця представляє інтереси українських ромів в ООН, ОБСЄ, Європейському парламенті, Раді Європи.

Тематика, з якою Земфіра Кондур працює у правозахисному русі – це право на якісну освіту (що завжди було і є пріоритетом), соціально-медичні послуги, доступ до адекватного житла, а також право на роботу, захист ромів від нападів на ґрунті ненависті, протидія дискримінації ромів.

Досягнення у правозахисній діяльності

Земфіра Кондур зазначає, що за багато років у ромському русі є досягнення: ромські чоловіки визнали ромських жінок-лідерок, приймають їх на рівних. В Коаліції ромських неурядових громадських організацій є ромські жінки. Коаліція делегувала ромських жінок до складу Міжвідомчої координаційної групи при Кабміні, а також в постійні робочі групи при міністерствах. Прийняття Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року та Національного плану заходів, створення Міжвідомчої робочої групи (МРГ) при Кабміні, Секретаріату цієї групи – вважається успіхом. Також роми є як в складі МРГ, так і в Секретаріаті. Успіхом є також наявність професійних ромських жінок-медіаторок, які готові до активної політичної участі. У мережі 55 медіаторів, серед них 23 – ромські жінки.

Про ініціативи Земфіри Кондур, спрямовані на просвіту жінок та їх права у традиційних ромських родинах, Німецька хвиля у рамках проекту #LocalHeroes зняла документальний ролик.

Організація «Чіріклі»

Організація «Чіріклі», в якій Земфіра Кондур працює віце-президенткою, займається ромськими жінками і громадою в цілому. «Коли ми вивчали програму ромських посередників, ми розглядали її як модель підвищення ролі ромських жінок у громаді та можливість дати їм роботу. Пізніше, коли ми розпочали таку програму в Україні, то побачили, наскільки вона посилила участь ромських жінок в громаді, зросла впевненість жінок в своїх силах, вони стали економічно незалежними», –  зазначає активістка у інтерв’ю, проведеному Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Серед досягнень даної організації: ромські жінки стали спеціалістками в соціально-медичній сфері, вони обізнані в питаннях документування осіб; вони є партнерками соціальних, медичних служб. Надісланий організацією звіт у Комітет Конвенції Організації Об’єднаних Націй про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (CEDAW), надав результати у вигляді рекомендацій Україні щодо покращення становища жінок, особливо в доступі до освіти, медичних послугах та отриманні документів. Розпочата співпраця з ООН Жінки Україна має на меті надання ромським жінкам знань про Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок та як її використовувати для захисту їх прав. У грудні 2017 року організація запросила ромських жінок до Верховної Ради України на засідання круглого столу з питань ромських жінок; вони мали можливість представити проблеми своїх громад та презентувати позитивний досвід.

Натхненники

«Мене надихають люди, з якими я працюю, яким вдається допомогти, моя родина, друзі. В житті мені пощастило тому, що я зустріла дуже талановитих, творчих і надзвичайно цікавих людей, вони є моїми духовними вчителями або наставниками, підтримують і надихають», – розповідає Земфіра Кондур у інтерв’ю, проведеному на честь Міжнародного дня ромів 8 квітня 2018 року Українською Гельсінською спілкою з прав людини на чолі з гендерною експерткою Тамарою Марценюк та її авторським проектом «Правозахисниці, які змінюють країну».

У правозахисній діяльності захоплюється діяльністю Мірьям Каролі, Рітою Іжаак, Джеліко Йовановичем, Ніколетою Біту і багатьма іншими людьми.

Джерела

  1. Ромська правозахисниця Земфіра Кондур: «Байдужість чиновників до проблем ромів – це наш сучасний виклик» – Українська Гельсінська спілка з прав людини. helsinki.org.ua (укр.). Процитовано 14 квітня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.