Зиновій Пеленський
Зиновій Пеленський (*26 січня 1890, Лисятичі або Велдіж — †28 жовтня 1943, Львів) — український громадсько-політичний діяч, економіст, редактор видань та часописів, очільник Громадського комітету Рятунку України, депутат Сейму Польщі та знаний кооперативний діяч у Галичині.
Зиновій Пеленський | |
---|---|
Народився |
26 січня 1890[1] Лисятичі, Стрийський район, Дрогобицька область, Українська Радянська Соціалістична Республіка[2] |
Помер |
28 жовтня 1943[1] (53 роки) Львів, Українська РСР, СРСР ·гострий інфаркт міокарда[3] |
Поховання | |
Діяльність | журналіст, політик, лідер спільноти |
Alma mater | Юридичний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка |
Партія | Українське національно-демократичне об'єднання |
Біографія
Зиновій Пеленський народився в селі Лисятичі на Стрийщині або в селі Велдіж (нині Шевченкове, Долинського району, Івано-Франківської області), де його батько — отець Андрій Пеленський був сотрудником парафії. Батько і мати (в дівоцтві Раковська) дали синові хорошу освіту, яку він продовжив здобувати в Коломийській гімназії.
По закінченні навчання у Коломиї подався до Львова і поступив до місцевого університету на юридичний факультет. Здолавши науку львівську, Зиновій поїхав у столицю, тодішню, вступив до Віденської Вищої школи торгівлі. Отримавши науковий ступінь економіста, повернувся на батьківщину.
Зиновій Пеленський вступив до лав УГА (Української Галицької Армії), будучи січовиком, у 1918—20 брав участь у бойових діях. По закінченню військових ристалищ активно втілював свої громадські почини — помагав становленню товариства «Просвіта» та формування товариства «Союз Українок».
З. Пеленський став знаним громадським діячем Галичини, а його подвижницький шлях:
- З 1890 року по 1943 рік — це громадсько-політичний і кооперативний діяч (працював у кооперативних орг-ціях Поділля й Галичини);
- Перший редактор «Господарсько-кооперативного часопису» — органу Ревізійного союзу укр. кооперативів (РСУК) у Львові (1927—30);
- Референт пропаганди при Ревізійному союзі Українських кооперативів та його представник на міжнародних кооперативних з'їздах;
- Член ЦК УНДО (з 1929 року);
- Депутат Сейму Польщі (1930—1935, мандат здобув на Волині, в часі своєї каденції відвідував Волинь, де вів секретні наради в околицях Рівного і Луцька);
- Делеґат Української парламентарної репрезентації на конґресі національних меншин і в справах українських петицій до Ліґи Націй, член президії Ради національних меншин у Женеві.
- З 1933 року зачинатель і активний діяч Українського громадського комітету рятунку України;
- Підписант ювілейної відозви до народу від Головного виділу «Просвіти» у зв'язку з 70-річчям товариства.
- У вересні 1939 емігрував до Любліна, а в 1940—1941 роках був комісаром Рільничого банку в Любліні (тому могила його батька знаходиться в цьому місті). Дав себе пізнати як громадський діяч на Холмщині та Підляшші.
- Роком пізніше повернувся до Львова і став директором аграрного банку.
Будучи секретарем у Діловому комітеті, при Українському громадському комітеті рятунку України (секретаріат якого базувався: Львів, вул. Підвалля, 7 (можливо, Підвальна), ІІІ поверх — ймовірно, що це саме й було помешкання Пеленського). Зиновий Пеленський разом з Міленою Рудницькою винесли на міжнародний форум трагічний факт голодомору в Україні. Вони 24 вересня 1933 року (за повідомленням газети «Діло») передали Йоганові-Людвігу Мовінкелеві «велику теку документів» про голодомор. Потім прем'єр-міністр Норвегії Й.-Л. Мовінкель поставив питання про голод в Україні на самій сесії Ліги Націй у Женеві.
Похований на полі № 21 Личаківського кладовища. Про Зиновія Пеленського є згадка в «Енциклопедії українознавства» (Львів, 1996, том 5.— С. 1977—1978). Єдина дочка — Ліда Пеленська — народилася 1931 року, живе у місті Томако (штат Нью-Джерсі, США), одружена з Богданом Паславським та має сина Михайла і дочок Марію й Ольгу.
Джерела та література
- Стрельський Г. В. Пеленський Зиновій Андрійович // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2011. — Т. 8 : Па — Прик. — С. 108. — 520 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1142-7.
- Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж—Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995.
- Зиновій Пеленський // Українські кооператори (Історичні нариси). Книга 3. (Співатв.: Гелей Т.). — Львів: Вид-во Львівської комерційної академії, 2007. — С. 180—196.
- Зиновій Пеленський. «Господарсько-кооперативний часопис», 1943, ч. 21;
- Сніцарчук Л. Пеленський Зиновій. В кн.: Українська журналістика в іменах, вип. 4. Львів, 1997;
- Шульгин О. Без території. Ідеологія та чин уряду УНР на чужині. К., 1998. Г. В. Стрельський.