Лисятичі

Лися́тичі село в Україні, у Стрийському районі Львівської області. Населення становить 1791 осіб. Орган місцевого самоврядування Стрийська міська громада.

село Лисятичі
Країна  Україна
Область Львівська область
Район/міськрада Стрийський район
Громада Стрийська міська громада
Рада Лисятицька сільська рада
Код КАТОТТГ UA46100230240092754
Основні дані
Засноване 1443 року
Населення 1791 особа
Площа 25,56 км²
Густота населення 70,07 осіб/км²
Поштовий індекс 82421
Телефонний код +380 3245
Географічні дані
Географічні координати 49°20′05″ пн. ш. 23°57′31″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
271 м
Місцева влада
Адреса ради 82421, Львівська обл., Стрийський р-н, с. Лисятичі, пл. 40-річчя Перемоги
Карта
Лисятичі
Лисятичі
Мапа

 Лисятичі у Вікісховищі

Назва

Назву виводять хто від прізвища багача Леха, хто - від великої кількості лисячих нір.

Географія

Село Лисятичі розташований між селами Пукеничі і Тейсарів.

Історія

Про побут доісторичної людини на теренах села свідчать знайдені кремінні сокири доби неоліту.

  • Село із понад 800-річною історією. Про село написана книга «Історія села Лисятичі». У книзі згадується, що село старше за місто Стрий, бо в давніх актах писалося «Стрий біля Лисятич». Цілком можливо, що якесь поселення тут було ще в дохристиянські часи. Історик О. Купчинський вважає, що поселення з назвами «-ичі» виникли задовго до формування Київської Русі, у період розкладу родового ладу. Тобто 6-7ст. На думку львівського вченого М. Л. Худаша назва села очевидно походить від особового імені Лисята. Це ім'я він виводить із імені Лис. Подібні імена трапляються на сторінках давніх літописів.

За переказами, село засновано в княжий період. Перші письмові згадки належать до 1441-1443 pp. Селяни займалися рільництвом, тваринництвом, ремеслами. В земельній метриці 1785 р. зазначено, що за містечком Лисятичі рахувалося 1550 моргів ріллі. Про те, що Лисятичі були містечком, свідчила і ратуша, і велика єврейська колонія.

Був окремий єврейський цвинтар. Містечко колись стояло на торговому шляху. Про власне міське судочинство свідчила назва полів «біля шибениці». До шибениці, яка стояла перед в’їздом до міста, прибивали в часи Речі Посполитої тіла страчених. Чоловіка страчували за крадіжку, жінку - за чаклунство.

Відомі і колишні власники села: пан Тарнов, князі Олександр та Іван, пан Турко, Авраам Чек, пан Млодоєвський, Зігмунд і Софія Фред, Гелена Вороновська, подружжя Потоцьких, Рудольф Онишкевич, італієць Зербоні.

  • У свій час село відвідав український поет І. Франко, про село згадується у вірші «Вандрівка русина з бідою»
  • У 1993 році село відвідав тогочасний президент України Леонід Кучма.

Транспорт

Через головну дорогу проходять кілька важливих автобусних маршрутів: Стрий-Тернопіль, Стрий-Новий Розділ, Стрий-Жидачів-Ходорів.

Політика

Парламентські вибори, 2019

На позачергових парламентських виборах 2019 року у селі функціонувала окрема виборча дільниця № 461472, розташована у приміщенні сільської ради.

Результати

Персоналії

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.