Знаменівка (Мурованокуриловецький район)

Знаме́нівка село в Україні, у Мурованокуриловецькій селищній громаді Могилів-Подільського району Населення становить 394 особи.

село Знаменівка
Країна  Україна
Область Вінницька область
Район/міськрада Могилів-Подільський район
Рада Мурованокуриловецька селищна громада
Код КАТОТТГ UA05080070210014888
Основні дані
Засноване 1964
Населення 394
Площа 0,927 км²
Густота населення 425,03 осіб/км²
Поштовий індекс 23410
Телефонний код +380 4356
Географічні дані
Географічні координати 48°52′01″ пн. ш. 27°29′00″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
261 м
Водойми річки Теребиж, Конищева
Місцева влада
Адреса ради 23410, Вінницька обл., Мурованокуриловецький р-н, с. Конищів, вул. Соборна, буд. 23
Карта
Знаменівка
Знаменівка
Мапа

 Знаменівка у Вікісховищі

Двір у Богушівці

Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 707-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області.» увійшло до складу Мурованокуриловецької селищної громади [1]

В першій половині XIX ст. збудований палац Стадніцких в стилі класицизму.

Географія

Село розташоване на лівому березі річки Теребиж, у яку впадає річка Конищева.

Церква у зимку

В селі є православна церква «Олександра Невського» збудована в 1889 році на місці де була стара церква, яка прийшла в не придатність. За часів радянської влади церкву були закрили зробивши сільський клуб. Але завдяки активістам, одним з яких є Нагорняк Спепан була відновлена робота. Зіграла важливу роль назва на честь Олександра Невского.

Історія

Що такого було власне в подільській Богушівці, що її взяли і переіменували у Знаменівку — невідомо, але всі інші кілька українських Богушівок такої наруги над власним іменем не знали. Ну були тут колись пани Богуші, ну і що? То ще в XVI—XVII ст. було. Вже в 1820 р. маєтність цю вважав своєю Матвій Дунаєвський гербу Сас. На той час село налічувало 165 «душ пола мужескаго», а більше і ніц не відомо. Білі плями в історії села закінчуються аж тоді. коло воно дістається родині Стадницьких.

Двір у Богушівці звели на початку ХІХ ст. тодішні анонімні (для історії) власники. Стадницьким у старому дворі було тісно, вони зробили прибудову до правої частини споруди. Відомо, що в інтер'єрах будівлі була багата ліпнина, меблі з червоного дерева з бронзовими прикрасами і колекція кришталю й срібла.  Стеля в кімнатах була трішки занизька, а особливих мистецьких шедеврів у дворі не було, так, кілька родинних портретів. На відміну від якісних французьких меблів з XVIII ст. — ось це було.

Коли почалася І світова війна, колекції і самі цінні меблі з Богушівки евакуювали до Києва, де вони пізніше і пропали. Кілька важких мармурових статуй, які піди транспортуй до метрополії, залишили в селі — і їх розтрощили на друзки в 1917 р. Знищили й бібліотеку, яку теж не судилося вивезти.

Навколо палацику лежав на горбках ландшафтний парк. Скоріше за все, нічого з панського минулого у сучасній Знаменівці не збереглося.[2]

За часів Російської імперії на території села знаходився маєток Стадницьких. Який було зруйновано після зміни державного устрою на початку ХХ століття. Залишилась бідівля яка використовується до цього дня.

До 6 жовтня 1964 село носило назву Богушівка. З 30 грудня 1962 року по 8 грудня 1966 року сільська рада до якої належить село Знаменівка входило до складу Барського району.[3]

Примітки

  1. Кабінет Міністрів України - Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Вінницької області. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 31 жовтня 2021.
  2. Знаменівка (Богушівка). www.castles.com.ua (англ.). Процитовано 26 січня 2018.
  3. Аристова, Світлана (1986). Вінницька область. Адміністративно-територіальний устрій. Довідник. (українською). Одеська книжкова фабрика: Одеса "Маяк". с. 176.

Література

  • Кони́щів // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / П.Т. Тронько (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974 — том Вінницька область / А.Ф. Олійник (голова редколегії тому), 1972 : 788с. — С.464

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.