Знищення горобців
Знищення горобців (кит. 打麻雀运动, 消灭麻雀运动) — масштабна кампанія, що проходила в рамках боротьби із сільськогосподарськими шкідниками, організованої в Китаї в рамках політики Великого стрибка (1958—1962).
Хід кампанії
Мета кампанії полягала у знищенні «чотирьох шкідників» — щурів, комарів, мух і горобців. Кампанія проти горобців стала наймасовішою. Пропаганда пояснила, що горобці масово поїдають зерна врожаю, чим завдають національному господарству колосальних збитків. План був розроблений у 1958 році. Закликав до цього Мао Цзедун 18 березня 1958 року на VIII з'їзді Комуністичної партії Китаю.
Горобець не може протриматися в повітрі більше певного проміжку часу, близько 15 хвилин. Усі селяни, а також школярі та жителі міст мали кричати, лупити в тазики, барабани, розмахувати палицями й ганчірками, стоячи на дахах будинків — щоб налякати горобців і не дати їм укриття. Втомлені птахи падали на землю без духу, чого й добивалися ентузіасти дійства. Вони широко виставляли фотографії з горами мертвих горобців висотою в кілька метрів.
При цьому не було зареєстроване зменшення чисельності інших трьох «ворогів» (мух, комарів і щурів), оскільки скорочення їхньої популяції можна досягти лише гігієнічними засобами, а не «полюванням» на них, навіть всенародним.
У ході кампанії в березні-квітні 1958 року тільки за три дні в Пекіні та Шанхаї було знищено 900 тисяч птахів, а до першої декади листопада того ж року в Китаї, за неповною статистикою, було знищено 1,96 млрд горобців. У Пекіні й приморських провінціях, де горобців знищували найдужче, заодно знищували взагалі всіх дрібних пташок[1].
Голод
Через рік після кампанії врожай дійсно став кращим, але при цьому дуже розплодилися гусениці й сарана, що почали їсти пагінці. У наступні роки врожаї різко зменшилися, у країні настав голод, в результаті якого загинуло понад 20 мільйонів осіб[2][3].
Результатом кампанії знищення горобців стала закупка й завезення до країни живих горобців із сусідніх регіонів і країн.
Влада згорнула кампанію. У проекті «Указу ЦК ЦКП про гігієнічні заходи», прийнятого 18 березня 1960 року, Мао Цзедун написав: «Не потрібно знищувати горобців, як результат, ми лише отримали клопів. Лозунг такий: Знищувати щурів, клопів, мух і комарів»[4] («麻雀不要打了,代之以臭虫,口号是‘除掉老鼠、臭虫、苍蝇、蚊虫’。»).
В мистецтві
- «Песенка про мангустов» В. С. Висоцького[5] згадує про цю подію:
…козы в Бельгии съели капусту,
Воробьи — рис в Китае с полей,
А в Австралии злые мангусты
Истребили полезнейших змей.
- «Письмо рабочих тамбовского завода китайским руководителям» В. С. Висоцького[6].
А если зуд — без дела не страдайте, -—
У вас ещё достаточно делов:
Давите мух, рождаемость снижайте,
Уничтожайте ваших воробьев!
- Альбом американської пост-рок групи Red Sparowes Every Red Heart Shines Toward the Red Sun.
Див. також
Примітки
- Старикович С. Ф. Самые обычные животные. — М. : Наука, 1989. — С. 118. — 100 000 прим. — ISBN 5-02-007787-9.
- Peng, Xizhe (1987). Demographic Consequences of the Great Leap Forward in China's Provinces. Population and Development Review 13 (4): 639–670. doi:10.2307/1973026.
- Akbar, Arifa (17 вересня 2010). Mao's Great Leap Forward 'killed 45 million in four years'. The Independent.
- Битва Мао с воробьями. Процитовано 24 березня 2017.
- Владимир Семёнович Высоцкий «Песенка про мангустов»
- Владимир Семёнович Высоцкий «Письмо рабочих тамбовского завода»
Посилання
- Story of the Campaign
- PBS series «The Peoples' Century — 1949: The Great Leap»
- Постер ціх подій