Знищення горобців

Знищення горобців (кит. 打麻雀运动, 消灭麻雀运动) — масштабна кампанія, що проходила в рамках боротьби із сільськогосподарськими шкідниками, організованої в Китаї в рамках політики Великого стрибка (19581962).

Хід кампанії

Мета кампанії полягала у знищенні «чотирьох шкідників» щурів, комарів, мух і горобців. Кампанія проти горобців стала наймасовішою. Пропаганда пояснила, що горобці масово поїдають зерна врожаю, чим завдають національному господарству колосальних збитків. План був розроблений у 1958 році. Закликав до цього Мао Цзедун 18 березня 1958 року на VIII з'їзді Комуністичної партії Китаю.

Горобець не може протриматися в повітрі більше певного проміжку часу, близько 15 хвилин. Усі селяни, а також школярі та жителі міст мали кричати, лупити в тазики, барабани, розмахувати палицями й ганчірками, стоячи на дахах будинків — щоб налякати горобців і не дати їм укриття. Втомлені птахи падали на землю без духу, чого й добивалися ентузіасти дійства. Вони широко виставляли фотографії з горами мертвих горобців висотою в кілька метрів.

При цьому не було зареєстроване зменшення чисельності інших трьох «ворогів» (мух, комарів і щурів), оскільки скорочення їхньої популяції можна досягти лише гігієнічними засобами, а не «полюванням» на них, навіть всенародним.

У ході кампанії в березні-квітні 1958 року тільки за три дні в Пекіні та Шанхаї було знищено 900 тисяч птахів, а до першої декади листопада того ж року в Китаї, за неповною статистикою, було знищено 1,96 млрд горобців. У Пекіні й приморських провінціях, де горобців знищували найдужче, заодно знищували взагалі всіх дрібних пташок[1].

Голод

Через рік після кампанії врожай дійсно став кращим, але при цьому дуже розплодилися гусениці й сарана, що почали їсти пагінці. У наступні роки врожаї різко зменшилися, у країні настав голод, в результаті якого загинуло понад 20 мільйонів осіб[2][3].

Результатом кампанії знищення горобців стала закупка й завезення до країни живих горобців із сусідніх регіонів і країн.

Влада згорнула кампанію. У проекті «Указу ЦК ЦКП про гігієнічні заходи», прийнятого 18 березня 1960 року, Мао Цзедун написав: «Не потрібно знищувати горобців, як результат, ми лише отримали клопів. Лозунг такий: Знищувати щурів, клопів, мух і комарів»[4] («麻雀不要打了,代之以臭虫,口号是‘除掉老鼠、臭虫、苍蝇、蚊虫’。»).

В мистецтві

…козы в Бельгии съели капусту,
Воробьи — рис в Китае с полей,
А в Австралии злые мангусты
Истребили полезнейших змей.

А если зуд — без дела не страдайте, -—
У вас ещё достаточно делов:
Давите мух, рождаемость снижайте,
Уничтожайте ваших воробьев!

  • Альбом американської пост-рок групи Red Sparowes Every Red Heart Shines Toward the Red Sun.

Див. також

Примітки

  1. Старикович С. Ф. Самые обычные животные. — М. : Наука, 1989. — С. 118. — 100 000 прим. — ISBN 5-02-007787-9.
  2. Peng, Xizhe (1987). Demographic Consequences of the Great Leap Forward in China's Provinces. Population and Development Review 13 (4): 639–670. doi:10.2307/1973026.
  3. Akbar, Arifa (17 вересня 2010). Mao's Great Leap Forward 'killed 45 million in four years'. The Independent.
  4. Битва Мао с воробьями. Процитовано 24 березня 2017.
  5. Владимир Семёнович Высоцкий «Песенка про мангустов»
  6. Владимир Семёнович Высоцкий «Письмо рабочих тамбовского завода»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.