Золота медаль Конгресу

Золота медаль Конгресу (англ. Congressional Gold Medal) — найвища цивільна нагорода США (так само, як Президентська медаль Свободи), що присуджується від імені Конгресу США. Медаллю нагороджуються особи, що здійснили видатний внесок в безпеку, процвітання і захист національних інтересів США. Золота медаль конгресу США з 1776 року присуджується спеціальним рішенням палати представників і сенату США, що вимагають більшості в дві третини голосів в обох палатах.

Золота медаль Конгресу
Congressional Gold Medal
Країна  США
Тип медаль
Вручається: цивільні особи
Підстава За видатний внесок в безпеку, процвітання і захист національних інтересів США
Статус чинна
Нагородження
Параметри діаметр — 76,2 мм.
Засновано: 1776
Перше: 25 березня 1776, Джордж Вашингтон
Нагороджено: 146 (станом 02.2012)
Нагороджені:
Категорія:Нагороджені Золотою Медаллю Конгресу (75)
Черговість
Відповідає Президентська медаль Свободи

 Золота медаль Конгресу у Вікісховищі

Історія

Золота медаль Конгресу, якою нагородили Джорджа Вашингтона.

Першу постанову про нагородження Золотою медаллю Другий Континентальний конгрес прийняв, ще до оголошення Декларації незалежності: 25 березня 1776 року за «мудре та енергійне командування в ході облоги і взяття Бостона» був нагороджений головнокомандувач Континентальної армії Джордж Вашингтон[1]. Окрім Джорджа Вашингтона, Золотою медаллю Конгресу за військові заслуги під час Війни за незалежність були нагороджені ще 6 чоловік: генерал-майор Гораціо Гейтс, генерал-майор Ентоні Вейн, майор Генрі Лі, бригадний генерал Даніель Морган, бригадний генерал Натаніель Грін і капітан Джон Поль Джонс. Перші медалі виготовлялися у Франції, тому між прийняттям Конгресом резолюції про нагородження і врученням медалі проходило багато часу. Так, Джордж Вашингтон, нагороджений в 1776 році, отримав свою Золоту медаль лише через 14 років.

До другої половини 19 сторіччя Золота медаль Конгресу залишалась вищою військовою нагородою країни. У 1862 році Конгрес затверджує першу американську постійну військову нагороду Медаль Пошани. З цього часу Золота медаль Конгресу використовується, в основному, як цивільна нагорода. Нею були відзначені досягнення діячів культури, мандрівників, піонерів авіації та космонавтики, видатних дослідників та інженерів. Медаллю нагороджувалися активісти правозахисних рухів, релігійні діячі. Неодноразово медаллю нагороджувались герої рятувальних операцій.

Золотою медаллю Конгресу нагороджувалися не лише громадяни США. Першими нагородженими іноземцями стали моряки, які брали участь у порятунку екіпажу бригу «Сомерс» (1847 р.) і британський підданий, лікар Фредерік Роуз (1858 р.) . Згодом Золота медаль неодноразово вручалася іноземцям. У різний час нагороди удостоїлися мандрівники норвежець Руал Амундсен та італієць Умберто Нобіле, британський державний діяч Вінстон Черчилль, королева Нідерландів Беатрікс, південноафриканський борець за права чорношкірого населення Нельсон Мандела, Папа Римський Іван Павло II, патріарх Варфоломій І[2], та багато інших. В 1986 році за «відданість справі захисту прав людини» був нагороджений виходець з України Натан Щаранський.

Опис нагороди

Золота медаль Конгресу, якою нагородили у 2007 р. кардіохірурга Майкла ДеБейкі.

В даний час Золота медаль Конгресу США є медаллю діаметром 3 дюйма (76,2 мм), що містить близько 465 г золота[3]. Медаль не має постійного малюнка, для кожного нагородження карбується індивідуальна медаль з оригінальним малюнком. Як правило, на аверсі розташовується портрет нагороджуваного, на реверсі медалі — пам'ятний текст, символічне зображення тощо. Медаль не призначена для носіння на уніформі або іншому одязі, не має пристосувань для кріплення (шпильки, гвинти), орденської колодки. Будь-яких знаків або планок, що носяться на одязі і призначених для позначення нагородження також не передбачено. Вартість виготовлення однієї медалі в 2011 році становила близько 30000 доларів США.

Примітки

  1. Loubat J.F. General George Washington // The Medallic History of the United States of America. 1776–1876. — New Milford, 2007. (англ.)
  2. We will welcome Bartholomew as befits the leader of the second largest Christian Church in the world | Orthodox Times (en). https://orthodoxtimes.com/ (амер.). Процитовано 21 жовтня 2021.
  3. Glassman, Matthew Eric. Congressional Gold Medals, 1776–2010. — Congressional Research Service, 2011. — (CRS Reports for Congress)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.