Зоїл (філософ)

Зоїл (дав.-гр. Ζωίλος; дав.-гр. Ζωίλος; 400 до н. е., Амфіполіс, Амфіполіс, Центральна Македонія, Греція 320 до н. е., Хіос, община Хіосd, Північні Егейські острови, Греція) оратор, грецький філософ (кінік), літературний критик IVIII століть до н. е., родом з Амфіполя, що у Фракії, звідки й один з його епітетів: «фракійський раб». З часу римських поетів століття Августа, Зоїл — загальне ім'я критика заздрісного, в'їдливого і дріб'язкового.

Зоїл
дав.-гр. Ζωίλος
Народження 400 до н. е.
Амфіполіс, Амфіполіс, Центральна Македонія, Греція
Смерть 320 до н. е.
Хіос, община Хіосd, Північні Егейські острови, Греція
Знання мов
  • давньогрецька мова
  • Діяльність
  • історик, оратор
  • Історичний період елліністичний період

    Характер і зовнішність

    Цікаві відомості збереглися у римського письменника I—II століть Клавдія Еліана:

    Зоїл з Амфіполя, той, хто писав проти Гомера, Платона та інших, був учнем Полікрата. А цей Полікрат був автором твору, спрямованого проти Сократа. Зоїла прозвали риторичним псом. Виглядав він ось як: ходив з білою бородою, наголо стриг голову і носив короткий до колін гіматій. Зоїл завжди кривдив людей, тільки й робив, що наживав собі ворогів і був на диво прискіпливим. Одного разу хтось із філософів запитав його, чому він хулить. «Тому, — була відповідь, — що не можу, як мені того хочеться, заподіяти їм зло».

    — Строкаті розповіді, книга 11, 10

    Зоїл — критик Гомера

    За насмішки і знущання над Гомером Зоїл був прозваний «Бичем Гомера» (Όμηρομάσιξ); називали його також «собакою красномовства». Наскільки можна судити за вцілілими, досить численними, його критичними зауваженнями, за назвами його творів і суджень про нього Лонгіна і Порфирія, стародавніх знавців літератури, Зоїл належав до числа софістів допитливих, дотепних, але які дуже мало розуміються на поезії і зовсім не враховують, оцінюючи давні поетичні твори, світогляду і смаків суспільства, для якого твору ці спочатку й призначалися.

    В гніві на ахеян Аполлон метає свої смертоносні стріли спочатку в мулів і собак (Іл. I, 50); на думку Зоїла — це непристойний наговір на божество, «бо чим завинили перед ним мули і собаки»? При звістці про смерть Патрокла, Ахілл віддається безмірній скорботі і обливається слізьми (Іл. XVIII, 22-35); слідом за Платоном Зоїл повторює, що смерть не слід вважати злом, що сльози і розпач — доля жінок; «навіть Гекуба, при вигляді тягнутого за колісницею тіла Гектора, не виявляє такої несамовитості, якою Гомер наділяє тут свого героя».

    У зображенні Пріама, який випрошує в Ахілла останки сина, Зоїл знаходив кілька невідповідностей: Гермес не проводжав Пріама до Ахіллового шатра, троянський старець запасся раніше пропуском від Ахілла. Пріам і Ахілл не могли говорити так, як вони говорять у Гомера; але безглуздіше всього втручання в справу Аполлона, з метою зберегти нетлінним труп Гектора (XXIV, 470 сл.).

    Про Діомеда поет повідомляє, що Афіна «полум'я йому від щита та шолома запалила незгасне» (V, 4). «Це верх безглуздя, — вигукує Зоїл — Що ж станеться з героєм? Він повинен негайно перетворитися на попіл». Ці й подібні приклади Зоїлової критики Гомера не більш дивні, ніж багато зауважень Платона проти царя поетів; в тому ж напрямку критикували гомерівські поеми Арістотель і граматики александрійські, попередником яких був Зоїл.

    Від інших критиків того ж роду він відрізнявся, ймовірно, лише більшою наполегливістю в пошуку всіляких недоліків у Іліаді й Одіссеї. Пліній Старший дві книги своєї «Природної історії» склав за Зоїлом; Лонгін вважав вельми дотепним вираз Зоїла: «ті поросята» про супутників Одіссея, перетворених Цирцеєю на свиней. Викривачі Гомера з'являються в літературі вже з VII століття до н. е.; але вони виступали в інтересах моралі та релігійного спіритуалізму, а Зоїл — викривач Гомера в ім'я здорового глузду.

    Образ Зоїла в літературі

    Ім'я «Зоїл», як загальне ім'я для позначення недоброзичливого і дошкульного критика, набуло поширення в російській літературі XIX століття. Наприклад, широко відома епіграма Федора Тютчева «Нехай від заздрості серця зоїлів ниють…». У Пушкіна згадується в поемі «Руслан і Людмила». У повісті «Панночка-селянка»: «Агломан зносив критику так само нетерпляче, як і наші журналісти. Він скаженів і прозвав свого зоїла ведмедем провінціялом». Присутній Зоїл також у відомій епіграмі Пушкіна:

    Охотник до журнальной драки,
    Сей усыпительный зоил
    Разводит опиум чернил
    Слюною бешеной собаки.

    1824

    Образ Зоїла також присутній і в Г. Р. Державіна в оді «Феліца»:

    Что будто самым крокодилам,
    Твоих всех милостей зоилам,
    Всегда склоняешься простить.

    У театральній рецензії І. А. Крилова "Примітка на комедію «Сміх і горе» (1793 рік) є такі рядки: Якби лайка безграмотних зоїлів визначала падіння творів, то, анітрохи не вагаючись, поставив я мого автора поряд з двома або трьома дріб'язковими волокітами Пегаса, яких імені не згадую тільки для того, щоб не зруйнувати спокійною невідомості, котрою ці добродушні люди насолоджуються в нагороду за свою авторську невтомність. Але мене не упереджує ні те, ні інше: зоїли не були задоволені Расіновою Федрою, лаяли Мольєрового Тартюфа і Мізантропа…

    Пізніше, у XX столітті, Акутаґава Рюноске використовував ім'я «Зоїл» у фантастичному оповіданні «Мензура Зоїлі». У ньому був описаний однойменний прилад для вимірювання художньої цінності творів.

    У пісні радянського барда Юлія Кіма «Про чарівну силу мистецтва» є рядки:

    ...Щоб суто покарати нікчемного зоїла,
    В залізо руки закувати — щоб хули не клав.
    Оригінальний текст (рос.)
    ...Дабы сугубо наказать презренного зоила,
    В желе́зы руки заковать — дабы хулы не клал.


    Література

    • ВТ-ЭСБЕ+ // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
    • Шталь И. В. Логический предел софистического метода литературной критики (Зоил из Амфиполя) // Древнегреческая литературная критика. М.: Наука, 1975. — С. 335—360.
    • Fàbricii, «Bibiliotheca Graeca» (I, 550 sq.);
    • Lehrs, Karl. «De Aristarchi studiis Homericis» (III, 9).

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.