Зіткнення з безоднею (фільм)

«Зіткнення з безоднею» (англ. «Deep Impact»)   американський фантастичний фільм-катастрофа 1998 р. режисера Мімі Ледер, випущений кінокомпаніями Paramount Pictures і DreamWorks. Фільм розповідає про героїчну протидію людства падінню 500 Гігатонної комети та про мужність людей і невмирущу надію.

Зіткнення з безоднею
англ. Deep Impact
Жанр катастрофа, фантастика
Режисер Мімі Ледер
Продюсер Девід Браун
Річард Д. Занук
Виконавчий продюсер:
Стівен Спілберг
Сценарист Брюс Джоель Рубін
Мішель Толкін
У головних
ролях
Роберт Дюваль
Теа Леоні
Елайджа Вуд
Морган Фрімен
Ванесса Редґрейв
Блейр Андервуд
Лаура Іннес
Рон Ельдард
Максимільян Шелл
Джон Фавро
Мері Маккормак
Річард Шіфф
Джеймс Кромвелл
Оператор Дітріх Логмен
Композитор Джеймс Хорнер
Монтаж Поль Ціхочцькі
Девід Розенблум
Курт Кастельсон
Кінокомпанія DreamWorks
Дистриб'ютор В Пн. Америці:
Paramount Pictures
У світі:
DreamWorks
Тривалість 121 хв.
Мова англійська
Країна  США
Рік 1998
Дата виходу 8 травня 1998
Кошторис 75 000 000 $
Касові збори 349 464 665 $
IMDb ID 0120647
deep-impact.com
 Зіткнення з безоднею у Вікісховищі

Фільм вийшов за два місяці до іншого фільму «Армагеддон», в якому теж обігрується тема зіткнення малого небесного тіла із Землею. Фільм вирізняється суттєво кращим науковим рівнем порівняно із Армагеддоном та його численними ляпами.

Гасло фільму: «Океани щезнуть, міста впадуть, надія залишиться».

Останній фільм кінематографіста Дітріха Ломанна.

Сюжет

Сюжетна лінія 1: Перша сцена — 21:00 10 Травня 1998 року — група школярів члени астрономічного клубу в Ричмонді (Вірджинія) проводять огляд нічного неба. Один з підлітків — Лео Бідерман помічає новий об'єкт, спершу його подруга Сара Хотчнер стверджує, що це Мегрез Великої Ведмедиці, та Лео наполягає на своєму, що це щось інше. Зрештою знімки за порадою Майка Перрі (вчитель астрономії) передали Маркусу Вульфу — астроному з обсерваторії біля Тусона (Аризона). Який, прорахувавши траєкторію об'єкта, встановив, що це комета з орбітою зі значним кутом до екліптики. Перицентр її орбіти на півдні Сонячної системи, апоцентр — на півночі. Перетини екліптики відбувається в районах земної орбіти, при відльоті від Сонця вона має значну ймовірність зіткнення із Землею. Як на лихо зник зв'язок із поштовим сервером і астроном вирішує передати знімки особисто своєму знайомому астроному з Аризонського університету, та по дорозі гине потрапивши в ДТП.

Сюжетна лінія 2: Наступна сцена — через рік з лишком — Дженні зустрічається із матір'ю Робін Лернер, яка живе сама, після того як її недавно кинув батько Дженні — Джейсон Лернер.

Сюжетна лінія 3: Третя сцена Вашингтон столичний округ, студійна телеканалу MSNBC, йде нарада де обговорюється відставка секретаря державної скарбниці США — Ріттенхауса офіційно через сімейні обставини. Журналіст міс Дженні Лернер отримує завдання розслідувати справжні причини відставки. Поспілкувавшись із його екс-підлеглою, Дженні дізналася про коханку секретаря якусь Елі, про яку відомо і Президенту. Лернер невдало взяла інтерв'ю у Рітенхауса блефуючи що вона все знає про Елі, та екс-секретар закликає її не оприлюднювати відому їй інформацію про Елі, бо це буде найбільший скандал в історії, однак більше нічого не повідомивши їй.

Журналіст починає підозрювати, що ця таємнича Елі коханка Президента, а не держ.секретаря. По дорозі її автівку наздоганяють та оточують автомобілі ФБР. Співробітники спец.служб відвозять Дженні на зустріч із Президентом — Томом Беком. Дженні знову безрезультатно намагається дізнатися про Елі. Том Бек умовляє журналістку зачекати із розголошенням інформації два дні, до його прес-конференції, пообіцявши їй право на ексклюзивне питання.

Впродовж двох днів Дженні в пошуковій системі свого телеканалу msnbc.com виявляє, що E.L.E. це Extinction Level Event (укр. подія, що спричинює вимирання).
Сюжетна лінія 2: Сцена зустрічі Дженні із батьком Джейсоном та його новою дружиною. Дженні увесь час занурена в себе. Джейсон із дружиною вирішують, що Дженні не пробачила батькові, те що він полишив її матір.

Сюжетна лінія 3: На прес-конференції Президент розповідає про ймовірність падіння комети «Вульфа-Бідермана» через рік — 16 Серпня 2000 року, згадуючи масштаби масових вимирань життя в минулі епохи. Впродовж останніх восьми місяців США та РФ таємно будували космічний корабель — «Месія». Екіпаж з 5 американців та росіянина має доставити ядерні заряди на комету, та підірвати її. Том Бек оголошує про повернення значної кількості військових до США та заморожування цін на рік.

Отримавши ексклюзивне право на прес-конференції в Білому Домі, Лернер здобуває і підвищення — вона стає ведучою випуску новин.

Сюжетна лінія 1: Лео Бідерман, що першим спостеріг комету стає відомим та починає зустрічатися із Сарою Хотчнер.

Сюжетна лінія 3: З мису Канаверал стартує шатл Атлантіс з «Месія» на борту. Політ до комети протривав п'ять місяців. Екіпаж відділивши модуль «Оріон» успішно зайшовши в хвіст комети та вирівнявши з нею свою швидкість посадив модуль на 12 кілометрову кому комети в нічній зоні. Оскільки період обертання комети навколо осі становить 14h (годин), то астронавти мали 7 годин ночі для того щоб за допомогою спеціальних бурів — кротів закласти 4 ядерних заряди на 33 метрову глибину в кількох точках поверхні. Процес затягнувся почало світати — один із астронавтів (Др. медицини Ґас Партенза) загинув від кріовулканізму, інший (командир місії Др. Орен Монеш) — осліп від сонячного сяйва. Решті ж вдалося заклавши всі боєголовки на проектну глибину відлетіти від комети. Управління місією перейшло до капітана — Спьоржен Теннер (прізвисько «риба»).

Вибух розколов кому на два фрагменти, які назвали «Бідерман» 2,4 км і «Вульф» 9,7 км. Під час термоядерного вибуху було пошкоджено антени дальнього зв'язку та розгерметизувалася одна із секцій шатла.

Президент оголосив про плани «Б» та «В»:

План «Б»: Спільний, США та РФ, здійснюють масований удар ракетами Титан із ядерними боєголовками по кометам, які можуть змінити траєкторію комет. Однак удар можна буде здійснити лише за кілька годин до зіткнення.

План «В»: 10 Серпня буде проведено національну лотерею за номерами соціального страхування. Ті хто виграють та члени їхніх родин переселяться в «Ковчег» — розгалужену мережу штучних і природних печер із запасами продовольства на 2 роки. Загалом один мільйон людей: двісті тисяч — наперед відібрані вчені, військові, медики, митці, та вісімсот тисяч людей будуть випадковим чином обрані між громадянами молодшими 50 років та членами їхніх родин першого ступеню спорідненості. Також відібрано тварини та насіння рослин, які мають відтворити біорізноманіття Землі після зіткнення.

В США введено надзвичайний стан, та комендантську годину. Дженні Лернер розповідає в теленовинах про чисельні випадки мародерства скрізь по планеті.

Сюжетна лінія 1: Сім'я Бідерманів отримує місце в «Ковчезі» і Лео робить пропозицію вийти заміж за нього Сарі Хотчнер. Сара погоджується, взявши слово з Бідермана, про те що він врятує і її сім'ю. Коли почалася евакуація обраних, то сім'ю Хотчнерів не взяли, дали таку можливість лише Сарі Бідерман, та вона відмовилася їхати із коханим, залишившись із родиною. Вже прибувши на місце Лео полишає своїх батьків та їде назад за Сарою. Йому вдається роздобути мотоцикл Хотчнерів та знайти їх в одному зі стокілометрових заторів.

Сюжетна лінія 2: Матір Дженні — Робін Лернер старша за 50 років, вчинила суїцид. Самогубство матері остаточно розсварило Дженні з батьком.

Сюжетна лінія 3: Ракетний удар не змінив суттєво траєкторію комет. Прораховано місця падінь комет. Комета Бідермана впаде в Атлантичний океан неподалік мису Гаттерас (Пн. Кароліна) о 16:45. Цунамі пройде на 650 км в глибину континентів. Комета Вульфа впаде на три години пізніше, на заході Канади, та спричинить ядерну зиму.

Сюжетна лінія 2: В офісі MSNBC провели свій розіграш, щоби вибрати п'ятьох хто зможе полетіти на гелікоптері в глибину континенту. Дженні має летіти оскільки має місце в Ковчезі, та в останню мить вона віддає своє місце співробітниці з дитиною — Бет Стенлі, яку фактично раніше обійшла в своєму кар'єрному рості. Дженні поїхала на віллу до батька на атлантичне узбережжя.

Сюжетна лінія 3: Екіпаж Месії приймає рішення спрямувати корабель в гігантський кратер в більшій кометі Вульфа, що утворився внаслідок розколу, та активувати ядерні заряди. Лише долетівши до близької відстані від Землі Месія зміг вийти на зв'язок та отримати коди активація зарядів. Героїчна самопожертва дала результат — більшу комету було зруйновано.

Комета Бідермана впала — спричинивши цунамі. Дженні примирившись із батьком загинула. Лео врятував Сару.

Останні кадри: Наново будується Білий Дім.

Акторський склад

Перша сюжетна лінія:

  • Лео Бідерман  Елайджа Вуд  головний герой фільму. Підліток, що першим відкрив комету.
    • Дон Бідерман  Річард Шіфф англ. Richard Schiff  батько Лео.
    • Сара Хотчнер  Лііліі Собієскі (англ. Leelee Sobieski)  подруга, наприкінці фільму дружина Лео.
    • Вікі Хотчнер  Деніс Кросбі (англ. Denise Crosby)  матір Сари.
    • Майк Перрі  Майк О'Меллей (англ. Mike O'Malley)  вчитель астрономії Лео і Сари.
    • Др. Маркус Вульф  Чарльз Мартін Сміт (англ. Charles Martin Smith)  доктор астрономії, який вичислив орбіту комети.

Друга сюжетна лінія:

  • Дженні Лернер  Теа Леоні (англ. Téa Leoni)  журналіст, яка розслідувала справу E.L.E.
    • Робін Лернер  Ванесса Редґрейв  матір Дженні.
    • Джейсон Лернер  Максимільян Шелл (англ. Maximillian Schell)  батько Дженні.
    • Бет Стенлі  Лаура Іннес (англ. Laura Innes)  спів-працівниця Дженні.
    • Ерік Віннекор  Дуграй Скотт (англ. Dougray Scott)  спів-працівник Дженні.

Третя сюжетна лінія:

  • Том Бек  Морган Фрімен  Президент США.
  • Кап. Спьоржен Теннер  Роберт Дюваль (англ. Robert Duvall)  капітан корабля «Месія».
    • Др. Орен Монеш  Рон Ельдард (англ. Ron Eldard)  командир «Месії».
    • Др. Ґас Партенза  Джон Фавро (англ. Jon Favreau)  медичний офіцер «Месії».
    • Енді Бейкер  Мері МакКормак (англ. Mary McCormack)  пілот «Месії».
    • Марк Саймон  Блейр Андервуд (англ. Blair Underwood)  навігатор «Месії».

Виробництво

Сцена, де Дженні Лернер вперше зустрічає президента, знята у фактичній кухні, де сенатор Роберт Кеннеді був убитий в 1968 році під час передвиборної кампанії на пост президента Сполучених Штатів.

Текст був відредагований у моменті прес-конференції сцени президента. Президент Бек заявив: «Життя буде продовжуватися, ми переможемо». В оригіналі президент Бек казав: «Життя буде продовжуватися, ми переможемо... це не Армагеддон!» Проте пізніше продюсери зрозуміли, що фільм буде конкурувати з фільмом Армагеддон.

Музика

Музика для фільму створена Джеймсом Хорнером.

Критика

Фільм отримав змішаний критичний прийом. На підставі 52 оглядів, зібраних Rotten Tomatoes, 48 % критиків оцінили фільм із середньою оцінкою 5,8/10. Metacritic дав оцінку 40/100 на основі 20 оглядів.

Касові збори

Deep Impact дебютував у північноамериканському прокаті з $ 41 млн з продажу квитків. Фільм зібрав загалом $140 млн у Північній Америці і ще $209 млн по всьому світу на загальну суму $349 млн. Незважаючи на конкуренцію влітку 1998 р. з фільмом-катастрофою аналогічної тематики — Армагеддон (який коштував майже вдвічі більше, ніж Зіткнення з безоднею), окупивший виробничий бюджет майже в 3,9 рази, Deep Impact став ще більшим касовим хітом, зібравши в 4,3 рази більше, ніж витратили на виробництво. Паралельно він став найкасовішим фільмом режисера-жінки і залишався таким протягом десяти років, поки рекорд не був побитий Сутінками в 2008 році.

Цитати

Цитати з фільму:

— Ми все знаємо.
— Ніхто не може знати все!

Я знаю, що Ви журналістка, але ж колись Ви були Людиною, правда?

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.