Кагор
Кагор (фр. Cahors) — сухе червоне вино з однойменного виноробного регіону в долині річки Лот. Назва однойменного міста, яке є центром муніципалітету Каор (фр. Cahors) на Південному Заході Франції. Вино Кагор за сертифікатом AOC має захищену законом, відповідну до географічного походження, назву.
Білі та рожеві вина, що виробляються в цьому ж регіоні, мають торгову назву «Вино з регіону Лот» (Vin de Pays du Lot). Виноробний регіон Кагор має площу 4500 га, тут виробляється щорічно бл. 170 000 гектолітрів вина.
Технологія
Класичний кагор має у своєму складі прина́ймні 70% чорного (червоного) винограду сорту Мальбек (Malbec). Саме він надає кагорові мигдалевого та чорносливового присмаку та аромату. Решта або 30% складу — виноград сортів Мерло та Танна.
Історія
Перші згадки в історії про вино Кагор з'являються в Римську добу, приблизно в 50 році до н. е.. Вино згадується при римському імператорі Доміціані 96 р. н. е. У Середні Віки французький поет Клеман Маро часто славив це вино в своїх віршах. Єпископ з Вердену Святий Поль дякував за прислане вино у своєму листі до Св. падре Дід'є, єпископа Каора (639—662). Римський Папа Іван XXII, котрий сам походив з провінції Каор, поширив плантації цього сорту у провінції Авіньйон.
В Російській імперії
Згідно з російською версією історії, французьке вино Кагор було вперше імпортоване до Росії під час царювання Петра I. В кінці XIX століття при підтримці підприємця та мецената князя Льва Голіцина російські винороби — професор М. О. Ховренко, професор М. Ф. Щєрбаков, С. Ф. Охременко, І. А. Біянкі, С. Д. Долганов, З. Л. Дубінін, А. В. Келлер та інші — розробили технологію одержання вин типу кагор.
В Україні та СНД
В Україні та Росії, як і до цього в СРСР, під назвою «Кагор», всупереч міжнародному торговому праву, традиційно зветься солодке десертне червоне вино, місцевого (не французького) походження. У Молдові аналогічне вино виробляється під назвою «Пастораль». За часів СРСР вино «Кагор» також імпортувалося із Румунії[1].
Технологія
Виноград вважається зрілим та придатним для виробництва вина, коли він має вміст цукру 193 грам/літр. Готове вино вина повинно мати концентрацією спирту не менше 11,5 %.
Врожай винограду поміщають в резервуар і вимочують там протягом від п'ятнадцяти до тридцяти днів. Протягом цього часу відбувається спиртове бродіння. Потім у сировину насосами закачується кисень для доведення до кінця зкисання дріжджів та для сприяння екстракції поліфенолів з шкіри плодів винограду. Після завершення процесу мацерації, вино зливається у великі чани, де за допомогу пресів відділяється від мезги. Потім там же у чанах відбувається яблучно-молочне бродіння. Вогл може бути посилено за рахунок використання молочнокислих бактерій, або відбудеться природним шляхом завдяки бактеріям з винограду.
Посилання
- Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Кагор
- Офіційна сторінка Vin de Cahors (engl./fr.)
- The wines of Cahors - історія і сучасність кагору (англ.)
Виноски
- Історія імпорту румунських вин в СРСР Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.(рос.)