Какао-порошок
Какао-порошок — висушена і подрібнена какао-макуха, яка залишається від тертого какао після вичавлювання какао-масла, що йде на виробництво твердого шоколаду. Порошок служить основою різних напоїв, включаючи шоколадне молоко і гарячий шоколад.
Після охолодження протягом 12 годин макухову основу подрібнюють спочатку на великі шматки, а потім — до ступеня високодисперсного порошку (розмір часток не більше 16 нм). Якщо терте какао було попередньо оброблене лугами, то алкалізованний порошок ідеально підходить для суспензії; в радянський час цей сорт називався «Екстра».
Будучи неминучим відходом виробництва шоколаду, порошок відносно дешевий. Однак кілька століть тому, до того, як у Європі навчилися цінувати твердий шоколад, ситуація була прямо протилежною: какао-масло вважалося субпродуктом виробництва порошку і рідкого шоколаду, тому коштувало істотно дешевше.
Колір порошку коричневий з червонуватим відтінком.
Порошок значно багатший на мікроелементи (зокрема кальцій, магній, мідь, фосфор, калій, цинк), ніж какао-масло і, відповідно, твердий шоколад. До 10 % обсягу складають флавоноїди[1]. У 100 г порошку міститься 230 мг кофеїну і 2057 мг теоброміну[2]. Обидві ці речовини відомі як стимулятори нервової системи.
Жирність звичайного порошку становить 14–17 %, однак виробляється і порошок зі зниженою жирністю (5–8 %). Кондитери використовують цей напівфабрикат для виготовлення шоколадної пасти, глазурі, праліне, начинки для вафель і деяких видів печива[3].
Примітки
- Steinberg, FM; Bearden, M.N., Keen, C.L. (February 2003). «Cocoa and chocolate flavonoids: Implications for cardiovascular health». Journal of the American Dietetic Association 103 (2): 215—223.
- Show Foods <! — Заголовок доданий ботом ->
- С. М. Малютенкова. Товарознавство та експертиза кондитерських товарів: Учеб. посібник для вузів. СПб, 2004. ISBN 9785947238389. Стор. 230—231.