Капусняк

Капусня́к заправна перша страва[1] традиційної української кухні.

Капусняк
Тарілка капусняку зі свіжою зеленню та сметаною
Капусняк з копченими реберцями

Готується переважно зі свіжої (не квашеної) білокачанної капусти. Капусту для капусняка труть на дрібну тертушку.

Має яскравий червоно-помаранчевий колір, оскільки додається томатна паста, і має приємний легко кислий і солодкуватий смак від свіжої капусти.

Також додається пшоно. У готовому вигляді має густу консистенцію, в якій відсутні будь-які довгі частинки продуктів складників.

Не плутати з українським борщем, та будь-якими іншими «капусняками» інших країн і територій.

Назва «капусняк» утворилася тому, що основним складником страви є білокачанна капуста, а це десь більше 2-х третин складу.

Додавання кислої капусти при приготуванні страви лише погіршує смак, хоча є деякі народності, які так готують. Теоретично можливе приготування капусняку з капусти, яка не перетиралася, тільки це вже буде зовсім інший смак, і щось схоже на борщ.

Види капусняків

Капусняки відрізняються один від одного набором продуктів, з яких їх приготовляють.

Капусняки готують вегетаріанські або на бульйоні з грибів чи жирної свинини. Капусняк можна готувати також на рибному бульйоні.

Капусняк в інших країнах

З аналогічною назвою поширений у польській, словацькій кухнях та на східних територіях від України.

Традиції

В Україні капусняк може бути повсякденною їжею, а також як окрема страва на весілля, поминки, як основна страва — на похорони.

Основна категорія споживачів цієї страви станом на кінець XX — початок XXI ст. — сільське населення України, з доходом нижче середнього рівня. Нині капусняки входять до меню деяких українських ресторанів, але вартість страви в цих закладах уже не відповідає категорії «традиційних» споживачів.

Капусняк краще смакує гарячий свіжоприготований, із каєнським перцем, хріном, зі сметаною, посипаний подрібненою зеленню петрушки чи кропу.

Галерея

Примітки

  1. Перші страви: Значення перших страв у харчуванні та їх класифікація: Заправні перші страви // Українська кухня. Підручник. — Вид. 2-ге, перероб. та доп. / В. С. Доцяк. — Львів: Оріяна-Нова, 1998. — С. 187. — 558 с. — ISBN 5-8326-0062-2.

Джерела

  • Капусняк, капусняк шляхетський // Клиновецька, Зіновія. Страви й напитки на Україні. — Київ — Львів 1913 р. — С. 4.
  • Кулинария, Государственное издательство торговой литературы. — Москва, 1959. — С.57
  • Капусняки // Українські страви. — К.: Державне видавництво технічної літератури УРСР. 1961. — С. 100—101. — 454 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.