Капці
Ка́пці, однина капець[1] (пол. kapeć < угор. kapca < слов. kopytьca)[2], виступці[3], човганці — вид легкого і м'якого домашнього взуття.
Капці без закаблуків зазвичай називають шльопанці[4] (схоже традиційне взуття в східних народів прийнято називати «пати́нками»)[5].
Капці зазвичай виготовляються з м'якої тканини, шкіри тощо. Взуття подібного крою відоме з давніх часів. Деякі види, особливо що призначені для відвідування ванни, басейну та інших вологих місць, робляться з гуми або пластмаси. Підошва у них зазвичай тонка і не надає серйозного захисту для ноги. У готелях, лазнях тощо, використовуються одноразові капці.
Види домашнього взуття
Шльопанці. Наймасштабніша група домашніх капців. З роками вдосконалюються моделі, змінюється декор, але принцип конструкції залишається. Головне достоїнство шльопанців в тому, що їх дуже легко надягати і знімати.
Закриті шльопанці. Різновид шльопанців, тільки з задником. Як правило, виготовляються з більш щільного матеріалу, ніж відкриті моделі (з повсті, вовни). Призначені для людей з порушеннями опорно-рухового апарату, або ж просто похилого віку.
Кімнатні чобітки. Ці тапочки дійсно мають «зовнішність» чобіт, але виготовлені з більш простих, дихаючих і легких матеріалів: трикотажної тканини, вовни, велюрових ниток. Розрізняють літні і зимові моделі. Для літніх — характерна повітряна, «дірчаста» в'язка, зимові ж роблять на хутрі.
Домашнє взуття 3D. Тапочки в формі різних звіряток, м'яких іграшок, повстяних машинок і героїв казок стали популярні ще в 90-х. Виробники подібної новинки спочатку розраховували, що основним споживачем їхнього товару будуть діти (або, якщо точніше, турботливі батьки, які не зможуть пройти мимо такої милої речі). Але незабаром кімнатне взуття — об'ємне і разом з тим комфортне — завоювало серця самих дорослих.
Сандалії. Легке відкрите взуття з гуми, шкіри або тканини, призначене для зручності відпочинку, в літній сезон. Найчастіше використовується чоловіками.
В'єтнамки. Тапочки «фліп-флоп» не створені для того, щоб зігрівати ногу в холодну пору року. Але їх головна перевага в тому, що нога в них легко ковзає. Корисні вони можуть бути на пляжі, в будинку або у дворі влітку, або в жаркому кліматі.
Тапочки-уггі. Відомий бренд «UGG» спеціалізується не тільки на теплому зимовому взутті, але і на комфортних домашніх капцях. Піку популярності це взуття досягло після 2000 року. На відміну від зимових моделей, кімнатні уггі легші, яскраві, але незмінно утеплені зсередини овчиною. Можуть бути як у формі укорочених чобіт, так і капців без задників (сабо).
Мокасини. Капці, за мотивами шкіряних мокасин індіанських племен. Індіанці їх робили зі шкіри оленя. Для тапочок ж використовують м'який синтетичний матеріал (верх) і жорстку підошву.
Тапочки-шкарпетки (або пінетки). За конструкцією пінетки це ті ж шкарпетки, тільки в кілька разів товщі, ніж звичайний трикотаж, з підошвою (тонка шкіра, замш або більш щільна в'язка з використанням силіконової нитки).
Прислів'я
- Хто перший встав, того й капці — отримує що-небудь той, хто першим до нього добереться
Примітки
- Капці // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 2 : Д — Копці / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Н. С. Родзевич та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1985. — Т. 2 : Д — Копці. — 572 с.
- Виступці // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Шльопанці // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Патинки // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
Джерела
Посилання
- Капци, Капъци // Словник української мови XVI — першої половини XVII ст.: у 28-ми вип. Випуск 14 (К — Конъюрация) / Відп. ред. Д. Гринчишин та інш.; Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. — Львів, 2008. — С. 47.
- Пантофель // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Буенос-Айрес, 1962. — Т. 5, кн. X : Літери Ол — Пер. — С. 1288. — 1000 екз.