Карл фон Лінде

Карл фон Лі́нде (нім. Carl Paul Gottfried von Linde; 11 червня 1842 Берндорф, Турнау 16 листопада 1934 Мюнхен) — німецький інженер, професор, доктор філософії, розробник технології охолодження та розділення газів.

Карл фон Лінде
нім. Carl von Linde
Народився 11 червня 1842(1842-06-11)[1][2][…]
Берндорфd, Турнау, Кульмбах, Верхня Франконія, Баварія
Помер 16 листопада 1934(1934-11-16)[1][2][…] (92 роки)
Мюнхен, Німеччина, Німецький рейх
Поховання Вальдфрідгоф
Країна  Німеччина
Діяльність інженер, фізик, викладач університету, підприємець
Alma mater Федеральна вища технічна школа Цюриха, Мюнхенський технічний університет і Цюрихський університет[3]
Заклад Мюнхенський технічний університет і Physikalisch-Technische Bundesanstaltd
Науковий керівник Густав Цейнерd[4], Франц Рело і Рудольф Клаузіус
Аспіранти, докторанти Рудольф Дізель[5] і Hans Lorenzd[6]
Членство Баварська академія наук, Прусська академія наук, Геттінгенська академія наук, Association of German Engineersd і Deutscher Kälte- und Klimatechnischer Vereind
Родичі Hermann Linded
Нагороди

Обручка Вернера фон Сіменсаd (1916)

Медаль Елліота Крессона (1914)

Медаль Вільгельма Екснера (1922)

почесний доктор Віденського технічного університетуd

Honorary doctor of the Dresden University of Technologyd

honorary doctor of the University of Göttingend

Пам'ятна медаль Грасгофаd (1897)


 Карл фон Лінде у Вікісховищі

Біографія

Молоді роки

Карл фон Лінде народився у Баварії у 1842-му році у родині лютеранського священика. Його батько Йоганн Фрідріх Лінде хотів, щоб хтось з його дев'яти дітей став теж пастором. Але в Кемптені, де знаходився прихід батька, і у якому маленький Карл ходив до школи, хлопчик подружився з сином керуючого бавовняно-прядильною фабрикою. Часте відвідування фабрики пробудили в Карла інтерес до технологій. Особливо його захоплювали потужні машини. Він зрозумів, що хоче стати інженером.

Карл обирає свій шлях й вступає у 1861 році до Цюрихського інституту технологій, щоб стати інженером. Там він слухає курси лекцій таких вчених, як Рудольф Клаузіус, Густав Цейнер, Франц Рело. У 1864 році він був виключений до закінчення навчання за участь у студентській акції протесту. Після цього він деякий час, завдяки рекомендації Ф.Рело, працює підмайстром на бавовняно-прядильній фабриці у Кемптені, згодом обіймає посаду керівника технічного відділу на локомотивному заводі компанії «Locomotivfabrik Krauß & Comp» у Мюнхені, але у 1868-му році, дізнавшись про відкриття нового Мюнхенського політехнічної школи, йде туди на посаду лектора попри те, що йому було лише 26 років. У 1872-му році він стає професором. В університеті викладає курс теорії холодильних машин. Одним з найвідоміших випускників, яких він навчав, був Рудольф Дізель — майбутній винахідник дизельного двигуна.

Фон Лінде одружився з Геленою Грімм у вересні 1866-го; їхній шлюб тривав 53 роки, і у них було шестеро дітей[7].

Роки підприємницької активності

У 1870—1871 роках Лінде опублікував низку статей у журналі «Bavarian Industry and Trade Journal», у яких він описував свої дослідження в області холодильного обладнання, де він подає конструкцію першої холодильної машини, у якій охолодження досягалось за рахунок розширення газу. У 1871 році Лінде і Мюнхенський пивовар Габрієль Седермаєр домовились встановити холодильну машину на броварні Шпатен. Лінде розробив холодильник, робота якого ґрунтувалась на принципі циркуляції рідини (холодоагента), що поперемінно випаровується та конденсується у системі труб[8].

Модель холодильного компресора (1929) Карла фон Лінде (Німецький музей Мюнхена)

У 1879 році він покинув викладацьку роботу й заснував у Вісбадені компанію «Gesellschaft für Linde Eismaschinen Aktiengesellschaft» («Товариство холодильних машин Лінде», тепер відома як «The Linde Group») з метою виробництва холодильного обладнання для харчової промисловості. До 1880 року було продано уже 747 машин. До 1895 року компанія продала майже 12 тис. агрегатів. Більше половини з них закупили пивоварні заводи; крім того, холодильними апаратами Лінде оснастились м'ясні бійні, харчові фабрики; ними оснастили залізничні вагони, річкові та морські судна, в тому числі ті, що з Австралії до Європи перевозили тисячі тонн баранини.

У 1892 році Лінде на замовлення пивоварної компанії Guinness з Дубліна почав займатися розробленням холодильної машини для скраплення вуглекислого газу, що спонукало винахідника зайнятись низькотемпературними термодинамічними циклами.

Досягнувши успіху у сфері холодильного обладнання для харчової промисловості, Лінде зайнявся низькотемпературними холодильними системами, отримавши у 1896 році патент на метод скраплення повітря, та розробив необхідне для цього обладнання. У цьому ж році створив першу промислову установку для отримання рідкого повітря з використанням ефекту Джоуля — Томсона та удосконалив цей процес уведенням попереднього охолодження (цикл Лінде-Гемпсона). Так було закладено основу головного напрямку діяльності компанії Лінде — виробництва технічних газів для промисловості та медичної галузі. Дуже скоро компанія почала виробляти стільки дешевого кисню, що його можна було використовувати не лише для дихання, але і для прискорення фізичних процесів, наприклад горіння. Водночас з'ясувалося, що якщо горючий газ (наприклад, ацетилен) горить в чистому кисні, то полум'я є значно гарячішим і можна плавити будь-який метал. Так була винайдене автогенне зварювання. Незабаром було знайдено і спосіб автогенного різання металів, без якого є неможливим сучасне літако- і суднобудування. Відкриття це відбулося лише завдяки Лінде, який не просто навчився дешево отримувати кисень, а й створив промислові установки для його виробництва.

Надалі Лінде працював над проблемою поділу на складові частини сумішей різних технічно важливих газів. У 1902 ним створений, а у 1907 істотно вдосконалений ректифікаційний апарат для розділення повітря на компоненти з безперервним режимом роботи.

Останні роки

У 1910-му році Лінде передає керівництво справами своїм синам, залишаючись при цьому спостерігачем і радником аж до своєї смерті 16 листопада 1934 року.

Патенти

  • CH10704 — 31 January 1896 Gasverflüssigungs-maschine (Machine for the liquefaction of gas) (in German) — Switzerland
  • GB189512528 — 16 May 1896 Process and Apparatus for Liquefying Gases or Gaseous Mixtures, and for Producing Cold, more particularly applicable for Separating Oxygen from Atmospheric Air — UK
  • US727,650 — 12 May 1903 Linde oxygen process — USA
  • US728,173 — 12 May 1903 Equipment for Linde oxygen process — USA
  • US795,525 — 25 July 1905 Equipment for Linde oxygen and nitrogen process—USA

Примітки

  1. Encyclopædia Britannica
  2. SNAC — 2010.
  3. Математична генеалогія — 1997.
  4. Математична генеалогія — 1997.
  5. Математична генеалогія — 1997.
  6. Математична генеалогія — 1997.
  7. Carl von Linde. The Great Idea Finder. Архів оригіналу за 7 листопада 2016. Процитовано 29 листопада 2016.
  8. История жизни и изобретений Карла Линде на YouTube (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.