Каста

Ка́ста (порт. casta «рід, походження», спочатку «чиста порода», яке в свою чергу походить із лат. castus «чистий [1], цнотливий [2]».) ендогамні спадкові замкнені групи людей, які зв’язані традиційними професіями і займають певне місце в соціальній ієрархії.

Історія

Касти існували в різних формах у багатьох стародавніх і середньовічних державах.

Найбільшого розвитку кастова організація набула в Індії, де, власне, на її позначення використовується термін джаті (досл. «порода, походження, колір»). Кастова система в Індії перетворилась на соціальну систему і стала важливим елементом індуїзму. Конституція Індії 1950 року проголосила рівноправність каст, однак на практиці залишки і пережитки кастових суспільних відносин зберігаються в суспільному житті і дотепер.

Також поділ на касти мав місце у феодальній Японії, відлуння чого існує і в сьогоденні[3].

Джаваїхарлал Неру припускає, що поява кастової системи відбулася через небажання прийшлих арійців змішуватися з підкореними народами. Слово варна, означає колір, що опосередковано вказує на колір шкіри арійців.[4]

Українське суспільство

У сучасному українському мовленні слово каста набуло непрямого значення, означаючи замкнену суспільну групу, що зберігає свою окремішність і групові особливості (наприклад, привілеї) нерідко навіть попри зовнішні чинники.

Див. також

Джерела

Посилання

  • Касти // Українська Релігієзнавча Енциклопедія

Примітки

  1. Етимологічний словник Фасмера онлайн, стор. 263 (рос.)
  2. Перекладач Google, CASTUS
  3. Детальніше в статті Буракуміни
  4. Неру, Джавахарлал (1977). Взгляд на всемирную историю. В трех томах. Том 1. Прогресс. - С.59
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.