Каюк Яків Федорович

Біографія

Народився 18 червня 1937 року в селі Рижанівка Черкаської області у селянській родині. Батько майбутнього вченого був конюхом, а мати працювала в колгоспі. Нелегке дитинство випало на воєнні роки.

Після закінчення Рижанівської десятирічної школи навчався в Київському національному університеті ім. Т. Шевченка на фізико-математичному факультеті, який закінчив у 1959 році з відзнакою. Відтоді працював у Інстітуті механіки ім. С. Тимошенка НАНУ (Київ), де пізніше став завідуючим відділу динаміки поліагрегатних систем та обіймав посаду старшого наукового співробітника. В 1975 році захиcтив дисертацію і отримав звання доктора фізико-математичних наук, а в 1985 році став професором.

Паралельно з науковою роботою з 1976 року проводив викладацьку діяльність в КПІ ім. І. Сікорського на кафедрі теоретичної механіки, а з 1993 року працював на кафедрі приладів і систем керування літальними апаратами (ПСКЛА), де досліджував аеродинаміку. Брав активну участь у наукових конференціях та різних заходах. Підготував 18 кандидатів і 3-х докторів наук.[2]

До кінця життя Яків Федорович був відданий науковій роботі. Помер 6 вересня 2009 року в Києві від інфаркту. Його єдиний син вивчився на математика.

Наукова робота

Каюк Яків Федорович — автор понад 100 наукових статей та досліджень у різних галузях фізики. Переважно працював з механікою тіл. Досліджував нелінійні проблеми механіки пластин та оболонок, уперше сформулював і розв'язав задачі про концентрацію зусиль у пластинах, сформулював теорію статичного і динамічного деформування балок, пластин і оболонок, запропонував нетрадиційні підходи до побудови нелінійих варіантів теорії пластин і оболонок, розвинув методи дослідження нелінійних коливальних рухів тіл змінної маси на пружних амортизаторах. Багато принципів з його робіт були використані в подальших дослідженнях у галузі механіки деформованих, твердих та пружних тіл.[3] Роботи вченого видані українською, російською та англійською мовами.

Автор кількох книг та праць:

  • «Деякі нелінійні задачі теорії пластин та оболонок та методи їх вирішення». К., 1975 (рос.)
  • «Деякі питання методів розкладання за параметром». К., 1980 (рос.)
  • «Нелінійні задачі теорії пластин та оболонок». К., 1987 (рос.)
  • «Механіка міжфазової взаємодії в композитних матеріалах: Навч. посібник». К., 2005 (укр.)
  • «Хвильові завдання поплавкового гіроскопа». К., 2007 (рос.)
  • «Задача про моделювання ракети балкою із змінними зведеними характеристиками». К., 2008 (укр.)

Нагороди

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.