Кваша Микола Йосипович

Микола Йосипович Кваша (8 грудня 1929, Зінов'ївськ 4 листопада 2007, Нижній Новгород) — генеральний директор і генеральний конструктор ВАТ «Центральне конструкторське бюро „Лазурит“», Герой Росії.

Микола Йосипович Кваша
Народився 8 грудня 1929(1929-12-08)
Зінов'ївськ
Помер 4 листопада 2007(2007-11-04) (77 років)
Нижній Новгород
Поховання Novosormovskoye Kladbishche Krematoriyd
Громадянство  СРСР
 Росія
Національність українець
Діяльність науковець
Alma mater НТУ «ХПІ»
Науковий ступінь доктор технічних наук
Знання мов російська
Посада генеральний директор і генеральний конструктор ВАТ «Центральне конструкторське бюро „Лазурит“»
Нагороди
Герой Російської Федерації

Біографія

Народився 8 грудня 1929 року в місті Зінов'євську (нині Кропивницький, Україна) у родині залізничника. Українець. Пережив голод в Україні на початку 1930-х років і німецьку окупацію в роки радянсько-німецької війни. Після закінчення школи із золотою медаллю вступив у Харківський авіаційний інститут, однак незабаром дізнався, що всі випускники, які були в роки війни на окупованій території, підлягають розподілу на фабрику алюмінієвого посуду, тому перевівся на енергомашинобудівний факультет Харківського політехнічного інституту, який з відзнакою закінчив у 1953 році.

За розподілом був направлений в місто Горький (нині Нижній Новгород) на машинобудівний завод «Червоне Сормово», одне з найбільших оборонних підприємств країни. Працював в бюро автоматизації та механізації виробництва: конструктор, з 1954 року старший інженер, з 1955 року начальник конструкторського бюро автоматизації виробництва заводу. У 1957 році в складі заводу було сформовано спеціальне конструкторське бюро СКБ-112, що мало завдання проєктування підводних човнів. Одним з перших був зарахований в СКБ спочатку інженером, але дуже швидко став провідним конструктором з озброєння, потім начальником відділу автоматики та електроніки, заступником Головного конструктора підводного човна.

З 1962 року головний інженер СКБ. З 1984 року одночасно став і генеральним конструктором Центрального конструкторського бюро «Лазурит», створеного на базі СКБ-112. За роки роботи брав участь у проєктуванні і створенні, а потім і очолив роботи зі створення численних підводних апаратів, у тому числі дизельної підводного човна проєкту 633, атомного підводного човна проєкту 670 «Скат» (озброєного комплексом крилатих ракет), підводного човна-мішені проєкту 690, рятувального підводного човни проєкту 640 «Льонок», глибоководного рятувального апарата проєкту 1855 «Приз», підводних атомоходів проєктів 617, 651Е.

Вершиною творчості ЦКБ і його головного конструктора стали атомні підводні човни проєктів 945 Барракуда і 945А Кондор, перші човени в країні з повністю титановим корпусом. Форми і стрімкі плавні обводи корпусу нагадують форму одного з найкращих океанських плавців тунця, що забезпечувало високу швидкість на будь-яких глибинах. АПЛ озброєна новітніми бойовими ракетами, що додають їй ударний потенціал. Головний козир човна — низькі фізичні поля, низькі магнітні та електричні характеристики (раніше недоступні радянським атомоходам і навіть менше відповідних характеристик АПЛ головного опонента СРСР США). Акустичні дані «Баракуда» вперше в СРСР зрівнялися з американськими аналогами, що дозволило усунути один з головних недоліків радянських атомоходів — високу гучність (за яку американці дали їм образливе прізвисько «ревуть корови»). Усього було введено в дію дві «Баракуди» і два «Кондори».

Для перевірки на практиці проєктних рішень і пошуку шляхів поліпшення «Баракуди» генеральний конструктор вийшов на головному човні в дальній автономний прохід тривалістю понад 100 діб. Човен на практиці показав свої унікальні технічні дані, непомічено минувши ряд протичовнових рубежів США в Атлантиці. Коли в 1990-х роках М. Й. Кваша розповів про цей похід, у США прогримів великий скандал — адже вони так і не зареєстрували свого часу цей підводний Атомохід, три місяці крейсували біля їх берегів з «тисячами Хіросім» на борту. Напевно, це стало однією з причин, чому п'ятий човен на самому початку 1990-х років був спішно розрізаний на метал на стапелях, будучи побудованим більш ніж на 30%.

Указом Президента Російської Федерації 2110 від 6 грудня 1993 року за мужність і героїзм, проявлені при виконанні спеціального завдання головному конструктору ЦКБ «Лазурит» Кваші Миколі Йосиповичу присвоєно звання Героя Російської Федерації з врученням знаку особливої відзнаки медалі «Золота Зірка» (№ 57) .

У 1994 році ЦКБ «Лазурит» було приватизовано з розподілом акцій у трудовому колективі підприємства, та реорганізовано у ВАТ «ЦКБ „Лазурит“». М. Й. Кваша був обраний Президентом ВАТ, а пізніше генеральним директором і генеральним конструктором ВАТ «ЦКБ „Лазурит“». В умовах кризи початку 1990-х років підприємство різко збільшило цивільну складову своєї діяльністі: створено судна технічного флоту для морського видобутку нафти і газу, рибопромислові судна, устаткування морського нафтовидобутку, газотурбінні електростанції, медичні барокамери. Після 2000 року знову зросло оборонне замовлення, що становить вже понад 70% потужностей підприємства.

М. Й. Кваша займався викладацькою діяльністю в Нижньогородському державному технічному університеті, і там же очолював Державну екзаменаційну комісію кораблебудівного факультету.

Жив у місті Нижній Новгород. Помер 4 листопада 2007 року.

Звання і нагороди

Нагороджений радянськими орденом Леніна, двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом «Знак Пошани», російським орденом «За заслуги перед Вітчизною» 3-го ступеня (10.09.1999), медалями.

Лауреат премії Уряду РФ (1998). Доктор технічних наук, професор, академік Російської академії транспорту. Почесний громадянин Нижньогородської області (19.11.1996).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.