Керімбюбю Шопокова

Керімбюбю Шопокова (кирг. Керимбүбү Шопокова; 19172013) — радянський працівник сільського господарства, буряковод, Герой Соціалістичної Праці (1957).

Керімбюбю Шопокова
Народилася 6 (19) грудня 1917
Sokulukd, Q12566173?, Семиріченська область, Туркестанське генерал-губернаторство, Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка
Померла 23 грудня 2013(2013-12-23) (96 років)
Shaltad, Sokuluk Districtd, Чуйська область, Киргизстан
Країна  СРСР
 Киргизстан
Діяльність Батрак, політична діячка
Посада депутат Верховної ради СРСР
Партія КПРС
Нагороди

Біографія

Народилася 19 грудня (6 грудня за старим стилем) 1917 року в селі Сокулук Пишпецького повіту Семиріченської області РРФСР (нині Сокулуцького району Чуйської області Киргизстану) в сім'ї селянина-бідняка.

Керімбюбю не виповнилося й одного року, коли помер батько, і в 13 років дівчинка залишилася круглою сиротою. Виховував Керімбюбю рідний дядько Сарин.

Зустрівши Дуйшенкула, вона полюбила його, і незабаром молоді стали чоловіком і дружиною. Молода сім'я вступила в знову організований колгосп. В середині 1930-х років у республіці з'являються перші трактори. Одним з перших трактористів у Сокулуцькому (в ті роки Кагановицькому) районі стає Дуйшенкул. Керімбюбю працювала на колгоспному полі, вирощувала буряк. У 1941 році, коли пішов на фронт її чоловік, Керімбюбю очолила ланку буряківниць в колгоспі (який згодом став носити його ім'я — Дуйшенкула Шопокова).

Дуйшенкул Шопоков загинув у 1941 році і першим з киргизів очолив список героїв війни. А вдова Героя на зборах комсомольців і молоді колгоспу першою внесла грошовий внесок на будівництво важкого танка, названого «Дуйшенкул Шопоков». Через п'ять років після загибелі Дуйшенкула вона отримала перший орден Трудового Червоного Прапора, через рік — орден Леніна.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 лютого 1957 року за видатні успіхи, досягнуті в справі збільшення виробництва цукрових буряків, бавовни і продуктів тваринництва, широке застосування досягнень науки і передового досвіду у вирощуванні бавовнику, цукрового буряка і отримання високих і стійких врожаїв цих культур Керімбюбю Шопоковій присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці з врученням ордена Леніна і золотої зірки «Серп і Молот»[1]. Вищі нагороди були вручені першим керівником держави М.С. Хрущовим у Кремлі.

Шопокову неодноразово обирали депутатом Верховної Ради СРСР і Верховної Ради Киргизької РСР.

Член КПРС з 1944 року. Була делегатом XXI[2]—XXIII з'їздів КПРС і III Всесоюзного з'їзду колгоспників.

Померла 23 грудня 2013 року на 97-му році життя[3].

Нагороди

  • Герой Соціалістичної Праці (1957).
  • Нагороджена орденами Леніна (1947, 1957) і орденом Трудового Червоного Прапора (1946).
  • У 1997 році Указом Президента Киргизької Республіки нагороджена орденом «Манас» II ступеня.[4]

У мистецтві

Керімбюбю Шопокова стала дійовою особою в опері Газізи Жубанової «Москва за нами» («Двадцять вісім)», присвяченої подвигу 28 героїв-панфіловців. Першою виконавицею партії була співачка Бібігуль Тулегенова.

Посилання

Шопокова, Керимбюбю. На сайті «Герої країни».

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.