Киев-10

Киев-10малоформатний однооб'єктивний дзеркальний фотоапарат, що випускався на київському заводі «Арсенал» з 1965 по 1974 роки. Перший радянський малоформатний автоматичний однооб'ективний дзеркальний фотоапарат.

Всього було випущено близько 50 тис. екземплярів.

Вважається, що Київ-10 був частково натхненим західнонімецьким фотоапаратом Zeiss Contarex (1958)[1] та його аналогами, такими як Voigtlander Ultramatic (1961), з якими він схожий зовнішньо.

Технічні характеристики

  • Корпус металевий з задньою стінкою, що відкривається. Курковий взвод затвора і перемотування плівки. Блокування від неповного взводу, автоматичний лічильник кадрів. Зворотне перемотування плівки типу рулетка. Шліц касети спрямований у бік верхньої панелі камери, а рулетка зворотнього перемотування знаходиться на нижній панелі. Рулетка і вал зворотнього перемотування плівки з'єднані трансмісією.
  • Тип застосовуваного фотоматеріалу — фотоплівка типу 135 в стандартних касетах. Розмір кадру 24 × 36 мм.
  • Затвор — ламельний, веєрного типу, з балансирним пристроєм. На радянських фотоапаратах застосований вперше. Витримка затвора: від 1/2 до 1/1000 сек і «ручна». «Неповоротна» головка витримок.
  • Видошукач дзеркальний, з незмінною пентапризмою. Розмір кадрового вікна видошукача 22 × 34 мм. Дзеркало постійного візування. Фокусировочний екранлінза Френеля з кільцем мікрорастра і матовим кільцем у центрі.
  • Кріплення об'єктива — байонет оригінальної конструкції, який надалі встановлювався лише на фотоапарат «Киев-15». Кільце установки діафрагми на змінних об'єктивах було відсутнє. Значення діафрагми встановлювалася диском, розташованим на корпусі камери. Цим же диском включався автоматичний режим установки діафрагми.
  • Штатний об'єктив фотоапаратів ранніх випусків — «Гелиос-65 Автомат» 2/50. Потім апарат комплектувався об'єктивом «Геліос-81 Автомат» 2/53. Об'єктиви обладнані «стрибаючою діафрагмою». Діафрагмування об'єктивів до f/16. До фотоапаратів додавався адаптер для установки об'єктивів від фотоапарата «Зеніт» з різьбленням М39 × 1/45, 2.
  • Синхроконтакт «Х», витримка синхронізації 1/60 сек і більше. На ранніх моделях обійма для кріплення електронний фотоспалах була відсутня (застосовувався знімний кронштейн).
  • Автоспуск відсутній.
  • Різьба штативного гнізда 1/4 дюйма.

Режим роботи автоматики

Фотоапарат «Киев-10» — автомат з пріоритетом витримки.

При встановленій світлочутливості фотоплівки (від 11 до 500 од. ГОСТ) та витримці затвора (від 1/2 до 1/1000 с) експонометричний пристрій автоматично встановлював діафрагму.

Експонометричний пристрій мав зовні розташований селеновий фотоелемент і в хімічного джерела струму не потребував.

Обране автоматикою або рекомендоване при напівавтоматичній установці експозиції діафрагмове число відображалося стрілочним індикатором у полі зору видошукача. Включення експонометричного пристрою здійснювалося неповним натисканням спускової кнопки.

При недостатній освітленості спускова кнопка блокується. Експокорекція можлива тільки зміною встановленого значення світлочутливості фотоплівки.

Змінна оптика

На заводі «Арсенал» випускалася змінна оптика на основі вже освоєних радянською промисловістю об'єктивів. Для фотоапарата «Киев-10» призначалися об'єктиви з «стрибаючою» діафрагмою, у назві яких присутнє слово «Автомат».

Об'єктиви від «Киев-10» не можуть бути використані на інших камерах без серйозного втручання в конструкцію об'єктиву.

Див. також

Примітки

  1. Christopher J. Osborne. Kiev 15 Automat. (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.