Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України

Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ) — структурований перелік усіх адміністративно-територіальних одиниць України, що підтримувався і публікувався державними статистичними відомствами України[к 1] з 1997 до 2020 року.

КОАТУУ був вперше затверджений та введений в дію наказом Держстандарту України від 31 жовтня 1997 р. № 659 під назвою «Державний класифікатор ДК 014-97 „Класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України“ (КОАТУУ)» на заміну раніше діючому загальносоюзному класифікатору (рос. «Общесоюзный классификатор „Система обозначений объектов административно-территориального деления Союза ССР и союзных республик, а также населенных пунктов“ (СОАТО)»).[1]

КОАТУУ втратив актуальність у зв’язку із прийняттям Постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів». Йому на заміну прийшов Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (КАТОТТГ), що був розроблений Міністерством розвитку громад та територій та затверджений 26 листопада 2020 року.[2]

Не зважаючи на офіційний статус видання та його загальнодержавне значення залишався відомчим довідником Держспоживстандарту. Суттєвим недоліком його ведення була несинхронізованість з базою адміністративно-територіального устрою Управління по зв'язках з місцевими органами влади та органами місцевого самоврядування Апарату Верховної Ради України[3].

Вступ

КОАТУУ був складовою частиною єдиної системи класифікації та кодування техніко-економічної та соціальної інформації (ДСК ТЕСІ).

КОАТУУ розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 травня 1993 р. № 326 «Про концепцію побудови національної статистики України та Державну програму переходу на міжнародну систему обліку і статистики».

КОАТУУ призначено для забезпечення достовірності, зіставленості, цілісності та автоматизованої обробки інформації у різних розрізах всіх видів економічної діяльності.

КОАТУУ складався з кодів та назв всіх адміністративно-територіальних об'єктів України, які згруповані за ознаками територіальної спільності, історичних, економічних, географічних, етнічних і культурних особливостей.

Об'єктами класифікації у КОАТУУ були одиниці адміністративно-територіального устрою України: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони у містах, селища міського типу, сільради, селища та села.

Уся множина об'єктів класифікації була розподілена за територіальною ознакою та адміністративною підпорядкованістю на чотири рівні ієрархічної класифікації. До кожного рівня класифікації входять об'єкти, підпорядковані об'єктам попереднього рівня.

Перший рівень класифікації (розряди 1, 2) включала:

Другий рівень класифікації (розряди 3, 4, 5) включала:

Третій рівень класифікації (розряди 6, 7, 8) включала:

Четвертий рівень класифікації (розряди 9, 10) включала:

Кожна позиція класифікатора структурно складалася з ідентифікаційного коду та назви об'єкта. Ідентифікаційний код будувався з використанням серійно-порядкового і послідовного методів кодування і тим самим забезпечувалася наступність з раніш діючим „Общесоюзным классификатором «Система обозначений объектов административно-территориального деления Союза ССР и союзных республик, а также населенных пунктов» (СОАТО)“. Для об'єктів першого рівня класифікації були виділені розряди 1,2, другого рівня — розряди 3—5, третього рівня — розряди 6—8, четвертого рівня — розряди 9,10.

У разі кодування об'єктів другого і третього рівня класифікації застосовувався послідовний метод кодування. При цьому розряди 3 та 6 відведено під ознаки, що вказують на рівень класифікації та вид об'єкта класифікації, що кодується.

Ознака 2-го рівня (3-й розряд) має таке значення:

 • 1 — міста обласного значення;
 • 2 — райони Автономної Республіки Крим, області;
 • 3 — райони міст, що мають спеціальний статус.

Ознака 3-го рівня (6-й розряд) має таке значення:

 • 1 — міста районного значення;
 • 2 — не використовується;
 • 3 — райони в містах обласного значення;
 • 4 — селища міського типу, що входять до складу міськради;
 • 5 — селища міського типу, що входять до складу райради;
 • 6 — селища міського типу, що входять до складу райради в місті;
 • 7 — міста, що входять до складу міськради;
 • 8 — сільради, що входять до складу райради;
 • 9 — сільради, села, що входять до складу райради міста, міськради.

Назва центру області, району, сільради друкується поряд з назвою області, району, сільради після символу " / ".

63      Харківська область / м. Харків

означає, що місто Харків є центром Харківської області.

Для зручності читання, для кодів сіл друкуються останні два розряди коду зі зміщенням по відношенню до коду сільради, тобто не повторюються перші вісім розрядів коду.

01103930  Привітненська / с. Привітне
     01 с. Привітне
     02 с. Зеленогір’я

означає, що коди сіл такі:

0110393001 с. Привітне

0110393002 с. Зеленогір'я

У Додатку А наведено коди та назви областей.

У Додатку Б наведено коди та назви районів.

У Додатку В наведено коди та назви населених пунктів у алфавітній послідовності.

В КОАТУУ прийнято такі скорочення категорії об'єкта:

Об'єкт Категорія
М місто (зазначається лише для міст без районного поділу)
Р район у місті з районним поділом
С село
Т селище міського типу
Щ селище

Ведення КОАТУУ здійснював Науково-дослідний інститут статистики Державного комітету статистики України. Підставою для актуалізації були зміни підпорядкованості та назв об'єктів адміністративно-територіального устрою України [4] [5] [6].

Історія класифікатора

ДК 014 - 97 "Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України", затверджений наказом Держстандарту України від 31.10.97 № 659 зі змінами: [7]

 • № 1 – наказ Держстандарту України від 26.03.99 № 163;
 • № 2 – наказ Держстандарту України від 09.11.2001 № 546;
 • № 3 – наказ Держстандарту України від 29.11.2002 № 19;
 • № 4 – наказ Держспоживстандарту України від 28.01.2005 № 23;
 • № 5 – наказ Держспоживстандарту України від 04.08.2008 № 270.

Посилання

Див. також

Примітки

 1. спочатку Держстандартом, потім Держспоживстандартом, а потім Державною службою статистики
 1. Перелік державних та національних статистичних класифікацій. www.ukrstat.gov.ua. Процитовано 25 серпня 2021.
 2. Класифікатор об’єктів адміністративно-територіального устрою України. www.ukrstat.gov.ua. Процитовано 25 серпня 2021.
 3. Верховна Рада України. Офіційний вебсайт. Регіони України та їх склад. Архів оригіналу за 26 грудня 2011. Процитовано 13 жовтня 2011.
 4. Класифікатор об'ектів адміністративно-територіального устрою України: ДК 014-97. — Т.1. — Вид. офіційне, із змінами та доп. — К. : Держстандарт України, 1997. — 382 с.
 5. Класифікатор об'ектів адміністративно-територіального устрою України: ДК 014-97. — Т.2. — Вид. офіційне, із змінами та доп. — К. : Держстандарт України, 1997. — 383-796 с.
 6. Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України: ДК 014-97. — Т.3. — Вид. офіційне, із змінами та доп. — К. : Держстандарт України, 1997. — 797-1196 с.
 7. Класифікатор об'єктів адміністративно-територіального устрою України

Джерела

 • Адміністративно-територіальний устрій України / А. І. Жежера (авт.-упоряд.). К. : Держ. підпр. «Державний картографо-геодезичний фонд України» ДП «Укркартгеофонд», 2005. — 800 с.
  (Довідник на геопорталі «Адміністративно-територіальний устрій України»)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.