Клівер

Клі́вер (нід. kluiver, від klauw — «кіготь, кільце», зміна у вимові під впливом kluif — «кістка з м'ясом»)[1][2] косе трикутне вітрило, прикріплене до снасті, що йде від щогли до кінця бушприта.

1 Фока-стаксель
2 Фор-стень-стаксель
3 Клівер
4 Мідель-клівер
5 Бом-клівер
6 Летючий клівер
Клівери барка «Крузенштерн» (виділено червоним). Зліва направо: бом-клівер, мідель-клівер, клівер. Далі за клівером видно фор-стень-стаксель.

На великих вітрильних кораблях може бути декілька кліверів. У цьому випадку клівер, що знаходиться попереду і кріпиться до утлегаря, зветься бом-клівером. У разі використовування трьох кліверів середній клівер називається мідель-клівером. Ззаду клівера, найближче до щогли, знаходиться фор-стень-стаксель. Трикутне вітрило збільшеної площі, що використовується на яхтах при малому вітрі, називають балун-клівер (англ. balloon jib — «клівер-повітряна куля»).

Кріпиться клівер за допомогою спеціальної снасті клівер-леєра (у бом-клівера називається відповідно бом-клівер-леєр, у мідель-клівера мідель-клівер-леєр). Клівер-леєр кріпиться сплесенем до скоби ракс-бугеля (колись замість ракс-бугеля використовувалися залізні клівер-ринги і бом-клівер-ринги) на утлегарі, йде догори до фор-салінга, і далі двома гілками по боках стеньги до блоків. Обидві гілки споряджені коушами, тягнуться по фордунах донизу гі́нцями до обох бортів. По леєру ходять металеві кільця або півкільця ракси, до яких прив'язується передня шкаторина клівера. До фалового кута кріпиться фал, що проходить через блок на щоглі (стеньзі), до шкотового шкот, до галсового галс. Клівер-галс проходить в обух ракс-бугеля, потім у шків на ноку утлегаря, далі в шків мартин-гіка, і нарешті до вбитого в борт обуха. Для спуску клівера застосовується нірал, що кріпиться також до фалового кута.

Вираз «клівер забрав» означає, що клівер, винесений при повороті на вітер, надувся. «Клівер-шкот прихопити» — команда, за якою вибирають підвітряний клівер-шкот[3].

Примітки

  1. Кливер // Этимологический словарь русского языка = Russisches etymologisches Wörterbuch / авт.-сост. М. Фасмер ; пер. с нем. и доп. чл.кор. АН СССР О. Н. Трубачёва, под ред. и с предисл. проф. Б. А. Ларина [т. I]. — Изд. 2-е, стер. — М. : Прогресс, 1986—1987. (рос.)
  2. kluiver (soort zeil) // etymologiebank.nl (нід.)
  3. Самойлов К. И. Кливер, клюфок // Морской словарь. М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)

Література

  • Кливер // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  • Морской словарь в двух томах, Военное Издательство МО СССР, Москва, 1959 год.
  • Морской энциклопедический словарь в трёх томах, Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, тираж 53000, ISBN 5-7355-0280-8.
  • Марквард К. Х. «Рангоут, такелаж и паруса судов XVIII века», Издательство «Судостроение», Ленинград, 1991 год, 288 страниц с ил., тираж 81000, ISBN 5-7355-0131-3.
  • Самойлов К. И. Кливер-леер // Морской словарь. М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.