Ковальова Ольга Миколаївна

Ольга Миколаївна Ковальова (нар.18 березня 1942, Сарапул) — Доктор медичних наук, професор, дійсний член Європейського товариства кардіологів, професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 1, основ біоетики та біобезпеки, заслужений діяч науки і техніки України.

Ольга Миколаївна Ковальова
Ім'я при народженні Ольга Миколаївна Удовиченко
Народилася 18 березня 1942(1942-03-18) (79 років)
Сарапул, Російська СФРР
Країна  Українська СРР
 Україна
Діяльність науковиця, викладачка університету, кардіологиня
Alma mater Харківський медичний інститут (1965)
Заклад Харківський медичний інститут
Посада завідувач кафедри
Звання професор
Ступінь доктор медичних наук (1989)
Членство Європейське товариство кардіологів
Нагороди

Життєпис

Ольга Миколаївна Ковальова народилася 18 березня 1942 року в родині службовців (батько — інженер, мати — військовий хірург, потiм — терапевт) в місті Сарапул (Удмуртія, Росія).

В 1959 роцi з вiдзнакою закiнчила школу i поступила в Харкiвський медичний iнститут, де її вчителями були видатнi вченi, серед них проф. Л. Т. Малая.

У 1965 році з відзнакою закінчила Харківський державний медичний інститут.

З 1965 по 1968 рік працювала дільничним терапевтом 3-ї міської лікарні міста Харкова.

З 1968 по 1970 рік навчалася в клінічній ординатурі на кафедрі пропедевтики внутрішніх хвороб лікувального факультету ХМІ, де пiд керiвництвом проф. М. I.  Штельмаха пiдвищувала свiй професiйний рiвень та виконувала науково-дослiдну роботу. Пiсля закiнчення клiнiчної ординатури зарахована на посаду асистента.

В 1975 році захистила кандидатську дисертацію «Возрастные особенности содержания гликозаминогликанов и липидов крови при коронарном атеросклерозе».

В 1980 році їй присвоєно вчене звання доцента.

З 1984 по 1986 рік — старший науковий співробітник.

В 1989 році виконала і захистила докторську дисертацію «Клинико-эпидемиологический и генетический анализ структуры предрасположенности к артериальной гипертонии».

У 1990 році їй присуджено науковий ступінь доктора медичних наук, а в 1992 році — вчене звання професора кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб. 

У 1991 році переведена на посаду завідувача кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб лікувального факультету ХМІ.

У 2000 р. проф. О. М. Ковальова обрана дійсним членом Європейського товариства кардіологів (F.E.S.C.) як визнання міжнародного рівня досягнень науковця.

Наукова і адміністративна діяльність

За 23 років керування кафедрою професор Ковальова О. М. може пишатися досягненнями вже своїх учнів: вона науковий керівник 32 кандидатських дисертацій та науковий консультант 5 докторських дисертацій.

Під керівництвом професора Ковальової О. М. створено пріоритетний напрямок наукової діяльності, а саме дослідження гемодинамічних, клітинно-рецепторних, нейрогуморальних порушень у хворих на гіпертонічну хворобу з коморбідним перебігом. Учні професора Ковальової О. М. активно розробляють проблему метаболічного синдрому з визначенням патогенетичних імунозапальних ланок, впливу інсулінорезистентності на ремоделювання серця, серцево-судинного ризику, роль адипокинів у розвитку дисфункції міокарда та серцевої недостатності.

Наукові здобутки узагальнені у монографіях О. М. Ковальової та її учнів: проф. Т. В. Ащеулової, проф. Т. М. Амбросової, проф. Г. В. Демиденко «Ожиріння в практиці кардіолога», «Фактор некроза опухолей-α, апоптоз при патологии сердечно-сосудистой системы», «Цитокины: общебиологические и кардиальные эффекты», «Морфо-функциональные изменения сердца при ожирении», «Біомаркери кардіоваскулярного ризику при артеріальній гіпертензії» та інші. Проф. О. М. Ковальовою було створено Центр з діагностики та лікування артеріальної гіпертензії, який працював з 2002 по 2016 рік у складі терапевтичного відділення стаціонару КЗОЗ «Харківська міська клінічна лікарня № 11».

За ініціативи проф. Ковальової О. М. та враховуючи здобутки кафедри у підготовці іноземних студентів англійською мовою, кафедра пропедевтики внутрішньої медицини № 1, основ біоетики та біобезпеки ХНМУ є опорною з дисципліни «Пропедевтика внутрішньої медицини» з проблем навчання студентів англійською мовою.

Професор О. М. Ковальова є ініціатором та співавтором підготовки та видання підручників з грифом МОЗ і МОН України: «Пропедевтика внутрішньої медицини», «Деонтологія в медицині», «Догляд за хворими» (українською, англійською, російською мовами). Є фундатором дисципліни «Основи біоетики та біобезпеки» у ХНМУ та ініціатором перейменування кафедри — з 2012 року кафедра носить назву «кафедра пропедевтики внутрішньої медицини № 1, основ біоетики та біобезпеки».

Співробітники кафедри активно залучились до викладання нової навчальної дисципліни: видано підручник з грифом МОЗ і МОН України, навчальні посібники, методичні вказівки.

Нагороди

Україна

Наукові та методичні праці

Монографії

Посібники

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.