Колубаївці

Колуба́ївці село в Україні, у Гуменецькій сільській територіальній громаді Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Населення становить 678 осіб.

село Колубаївці
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Кам'янець-Подільський район
Громада Гуменецька сільська громада
Основні дані
Засноване 1465
Населення 678
Площа 1,081 км²
Густота населення 627,2 осіб/км²
Поштовий індекс 32353
Телефонний код +380 3849
Географічні дані
Географічні координати 48°44′18″ пн. ш. 26°39′46″ сх. д.
Місцева влада
Адреса ради 32325, Хмельницька обл., Кам’янець-Подільський р-н, с.Гуменці
Карта
Колубаївці
Колубаївці
Мапа

Загальна інформація

КОЛУБАЇВЦІ  (в історичних актах іноді Котлубаївці) — село Гуменецької сільради Кам'янець-Подільського р-ну Хмельницької обл., розташоване в 7 кілометрах на схід від міста Кам'янець-Подільський і в 4 кілометрах від м. Шатави, у підніжжя Недоборських гір, покритих лісом. Через село протікає невеликий струмок, за місцевою назвою — «Фущівка», що є притокою р. Мукши. Клімат здоровий; ґрунт як у селі, так і на полях — 3-ох сортів: глинистий, кам'янистий і більше чорноземний. Колубаївці розташовані на місцях доісторичного поселення: на їх території знаходять кам'яні знаряддя. У північно-східному напрямку від села в лісі знаходиться висока гора, яка має назву «Городисько»; зверху — площа, оточена валом. Народне сказання говорить, що на цій горі колись був монастир, розорений «солодовим Буняком» (ім'я половецького хана ХІ ст.).

Походження назви

Свою назву Колубаївці, ймовірно, отримали від татарського хана Котлубея або Котлубуги, який у XIV ст. вважався власником Подільської землі (бл. 1362 р. був розбитий Ольгердом на Синіх Водах). 

Історія

Перші згадки про Колубаївці як невелике поселення в історичних документах датуються 1460, 1486[1] і 1512 роками. У другій половині XVI ст. Колубаївці належали Винярському, потім Закревському, в останній чверті XVII ст., за турецької влади, значилися за спадкоємцями Гумецького. На кордонах фунтів Колубаївських і міських (Кам'янця-Подільського), при р. Мукші, знаходиться присілок Колубаєвська Мукша, що виник коло 1770 року. Мешканців у Колубаївцях нараховується близько 678 чоловік. 

Культові споруди

З 1740 до 1794 року в Колубаївцях була Покровська церква, дерев'яна, триверха, малого розміру. У 1794 р. була побудована нова невелика церква на зразок хати, крита соломою, присвячена також на честь Покрова Пресвятої Богородиці; вона проіснувала недовго. В 1821 р. побудована нині діюча кам'яна Покровська церква. До 1873 р. вона була без купола; в цьому році був збудований дерев'яний купол, зроблено капітальний ремонт усієї церкви. Іконостас оновлений. В 1898 р. добудована кам'яна дзвіниця, яка замінила колишній навіс на чотирьох стовпах . Існувала церковна школа з 1895 року.

Охорона природи

Село лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри».

Відомі люди

Література

Історія міст і сіл Хмельниччини (за працями Ю. Й. Сіцінського і М. І. Теодоровича). Навчальний посібник / уп. Тимощук О. — Хмельницький: Поліграфіст-2, 2011. — с.192

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.