Королівський ботанічний сад (Онтаріо)

Королівський ботанічний сад англ. Royal Botanical Gardens (RBG) з офісом у Берлінгтоні, також включає землі міста Гамільтон Онтаріо, Канада. Позиціонується як один з більших туристичних об’єктів між Ніагарським водоспадом і Торонто, а також як важливий місцевий і регіональний садово-парковий, освітній, природоохоронний і науковий ресурс. 31 липня 2006 Королівський ботанічний сад був визнаний національним фокусним об’єктом у рамках Глобальної стратегії збереження рослин англ. Global strategy for plant conservation Міністерством охорони довкілля Канади[1].

Королівський ботанічний сад (Онтаріо)
Королівський ботанічний сад (Онтаріо)
Королівський ботанічний сад (Онтаріо)
43°17′28″ пн. ш. 79°52′33″ зх. д.
Розташування: Берлінгтон, Канада
Найближче місто: Гамільтон
Площа: 980 га (162 га доступні для огляду)
Заснований: 1939 р.
Вебсторінка: rbg.ca
Країна  Канада
Статус (до анулювання): національне історичне місце Канади

 Королівський ботанічний сад у Вікісховищі

980 га природних заповідних територій, які належать Королівському ботанічному саду, в силу свого унікального розміщення та специфічних умов, є природним куточком, у якому натурально збереглося рідкісне для Канади біорозмаїття, зокрема представлених тут дикоростучих рослин, а також птахів та інших тварин[2], і крім того є частиною світового Niagara Escarpment World Biosphere Reserve[3]. У межах парку природно зростають більш ніж 1100 видів рослин, серед яких пухівка плосколиста (Trichophorum planifolium), яка не зустрічається ніде більше в Канаді, також у межах парку є найбільша природна ділянка загроженої в Канаді шовковиці червоної (Morus rubra). Обидві ці рослини належать до видів під загрозою зникнення [4][5]. У 2008 ботсад був визнаний територією, важливою для земноводних і плазунів організацією «Мережа охорони земноводних і плазунів» (англ. Canadian Amphibian and Reptile Conservation Network (CARCNET)).

Історія

Лілія сорту «Бренда Ватс» з колекції лілій у Парку Гендрі

У 30-х роках 20 ст. під час Великої депресії Говард і Лорі Данінгтон-Ґраб (англ. Howard and Lorrie Dunington-Grubb) створили ландшафтну композицію, яка поєднувала місцеві та екзотичні рослини[6]. Початкова секція Королівського ботсаду була спланована і виконана у 1930-х роках у рамках суспільно-корисних проектів затруднення безробітних. Вона стала окрасою пустуючих земель між Гамільтоном і Берлінгтоном, які до того вважались закинутими. Так, відвали гравію, які не використовувались, були творчо перетворені на «альпійський сад», для чого було додатково переміщено великі камені з Ніагарського уступу, який проходить поблизу. В концепції Королівського ботанічного саду були поєднані два підходи – створення садово-паркових композицій та клумб та збереження чудових природних лісів і заплав. У 1930-му році було отримано офіційний дозвіл називати створювані сади «Королівським ботанічним садом [7].

Першим директором англ. RBG у 1947 був призначений професор ботаніки з поблизького Університету ім. МакМастера др. Норман Редфорт, а на початку 1950-х – др. Леслі Лейкінг, який керував установою до початку 1980-х. Під його керівництвом ботсад розрісся і набув того колосального значення, яке він має тепер. На близько 1100 га площі, Королівський ботанічний сад являє собою одну з найбільших таких інституцій у Північній Америці[8].

Особливості

Важливими елементами Королівського ботсаду є дендрарій (англ. Arboretum), гербарій, природознавчий центр (англ. Nature Interpretive Centre) (проводить навчальні заходи в живій природі), мережа стежок-маршрутів загальною довжиною більше 37 км та квіткових композицій, клумб, декоративних насаджень з елементами садово-паркової архітектури, оранжереї, різноманітні виставки як надворі так і в приміщеннях, тематичні колекції. На території ботанічного саду розміщена дирекція зеленого маршруту «Брюс» англ. The Bruce Trail Conservancy[9]. Від 2010 стежки Королівського ботанічного саду виведені в мережу інтернет за допомогою програми «Ґеотрейл»[10].

На землях ботсаду представлені деякі важливі рослинні комплекси, характерні для Канади. Найбільша з цих територій, яка включає болота і заплави під назвою англ. Cootes Paradise («рай для лисок»), є природним місцем розмноження деяких місцевих видів риб, характерних для озера Онтаріо, а також одним з найцікавіших місць спостереження за птахами, і одночасно прикладом найбільших у Канаді зусиль екологічної реабілітації боліт.

У королівському ботсаду проводиться друга в Канаді за масштабом садівнича виставка під назвою англ. The Ontario Garden Show.

Варто відвідати такі великі секції Королівського ботанічного саду:

  • Прак Гендрі, у якому традиційно представлені колекція лілій, колекція троянд, колекція нарцисів, демонстраційні грядки культурних, лікарських та пряних рослин, куточок місцевих канадських дерев, різні альтанки, павільйони, ставки з золотими рибками, багато декоративних кущів[11] (англ.).
  • Сад Лейкінга, названий за іменем багатолітнього директора, містить колекції ірисів, півоній, ломиносів, багаторічників, декоративних трав та інші. Сад розміщений на терасах між озерами[12] (англ.).
  • Сад каменів ( від осені 2013 на реконструкції, має відкритись навесні 2015) поєднує традиційні альпійські гірки з різноманітними квітковими, чагарниковими, водними та іншими елементами. Є колекція азалій/рододендронів та дві ділянки квітучих черешень.
  • Дендрарій колосальних розмірів та просторів, включаючи колекції буків, дубів, магнолій, соснових, бузку, деренів, ягідних яблунь, різноманітних плакучих форм, приклади алейних посадок, живоплоти і формовані насадження місцевих дерев і кущів, характерних для Онтаріо, та багато іншого[13] (англ.).

Галерея

Див. також

Джерела

  1. Botanical Garden named National Focal Point for Plant Conservation. Botanic Gardens Conservation International. 2 серпня 2006. Архів оригіналу за 5 вересня 2008. Процитовано 4 травня 2009.
  2. Dundas Valley and Dundas Marsh - Dundas, Ontario. Bird Studies Canada. Архів оригіналу за 12 червня 2011. Процитовано 3 травня 2009.
  3. Biosphere Reserve Information - Canada - Niagara Escarpment Biosphere Reserve. MAB Biosphere Reserves Directory. UNESCO. Процитовано 3 травня 2009.
  4. Species Profile - Bashful Bulrush. Species at Risk Public Registry. Environment Canada. 25 квітня 2008. Архів оригіналу за 10 червня 2013. Процитовано 17 грудня 2014.
  5. Species Profile - Red Mulberry. Species at Risk Public Registry. Environment Canada. 25 квітня 2008. Архів оригіналу за 10 червня 2013. Процитовано 17 грудня 2014.
  6. Riley, John L. (1 жовтня 2013). The Once and Future Great Lakes Country: An Ecological History. MQUP. с. 274. ISBN 978-0-7735-8982-7. Процитовано 7 липня 2014.
  7. Royal Botanical Gardens Gardens' History. Процитовано 17 грудня 2014.
  8. Laking, Leslie (2006). Love, sweat and soil: a history of Royal Botanical Gardens from 1930 to 1981. Hamilton, ON: Royal Botanical Gardens Auxiliary. ISBN 978-0-9691759-4-0. OCLC 64344711.
  9. Contact Us. The Bruce Trail Conservancy. Процитовано 4 травня 2009.
  10. InsideHalton Article: RBG hikers, bird watchers benefit from trail software
  11. Гендрі парк на сайті ботсаду
  12. Сад Лейкінга на сайті ботсаду
  13. Арборетум на сайті ботсаду

Зовнішні посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.