Космач (Івано-Франківський район)

Косма́ч село Богородчанського району Івано-Франківської області.

село Космач
Країна  Україна
Область Івано-Франківська область
Район/міськрада Богородчанський район
Рада Космацька сільська рада
Основні дані
Засноване 1785 – 1788 рр
Населення 1517
Площа 17 км²
Густота населення 89,24 осіб/км²
Поштовий індекс 77731
Телефонний код +380 03471
Географічні дані
Географічні координати 48°44′59″ пн. ш. 24°22′07″ сх. д.
Водойми потік Велика Маскова
Місцева влада
Адреса ради Космач
Карта
Космач
Космач
Мапа

Розташування

Село забудоване вздовж потоку Велика Маскова, що тече від заходу на схід. Випливає річка із двох джерел понад селом, з-під гори, що її називають Зруби або Малий Верх. Два інші верхи цієї гори Китван і Клива. З гори можна побачити інші села: на заході село Луква або Прислуп, на південний схід смт. Солотвин, на півдні села Кривець та Раковець, а дальше село Пороги, на сході — Дзвиняч, за ним видно Жураки, Монастирчани, на північний схід село Росільна. До села належать присілки Саджівки, Космачівка і Раків Потік. Також космачани умовно виділяють селові частини: Погарі та Луги.

Історія

Перша письмова згадка про село є джерелах за 1785—1788 рр.

З точних джерел відомо, що село почалося із присілку Космачівка.

В лютому 1915 року на території Космача стався бій між російськими та австро-угорськими військами. У 20 — 30-х роках через важке матеріальне становище з села емігрувало понад 30 осіб. В липні 1943 року через село проходили частини партизанського з'єднання під проводом С. А. Ковпака.

Всі гори були вкриті смерековими та буковими лісами, оточені викопаним окопом і належали до «скарбу» тобто до держави. Сільська вулиця починалася під самим лісом на заході і йшла на схід, паралельно з річкою і закінчувалася при гостинці, що його звали Греблі, який ішов з півночі села Росільної, перетинав кінець села Космача і переходив на півдні до Заріччя — Солотвини. Річка перетинала гостинець і текла далі в луги і там закінчувалося село. До сімдесятих років ХХ століття в селі Космач лише одна вулиця мала власну назву — це МАРИНА вулиця (наголос на «а»). Всі інші вулиці не мали назви. Із покоління в покоління передавалась згадка про МАРИНУ, може МАР'ЯНУ яка врятувала людей направивши татарсько-турецьке військо в інший бік. Татари і турки знищили МАРИНУ (МАР'ЯНУ) і тому люди назвали вулицю на якій жила ця жінка МАРИНОЮ вулицею. Кожен житель Космача добре знає, що це найдавніша вулиця в селі. Доми були побудовані по обох боках сільської річки й вулиці, — так що воду з річки носили до хат із однієї, і другої сторони. Криниць майже не було.

На 01.01.1939 р. в селі проживало 1430 мешканців (1415 українців і 15 поляків)[1].

Пам'ятки

  • Церква Св. Дмитрія була збудована в 1869 році (перед тим була церква Заслання Св. Духа, яка згоріла в 1860 році), в 1904 році розбудували бабинець.[2] Перебуває в користуванні громади ПЦУ, Богородчанське благочиння, Івано-Франківсько-Галицька єпархія ПЦУ.

В селі виявлено родовища газу.

Соціальна сфера

В Космачі працюють дев'ятирічна школа, бібліотека, будинок культури. Відкрито кімнату — музей бойової слави.

Транспорт, інфраструктура, перспективи

Через територію села Космач проходять шосейні дороги районного і обласного значення, розміщені лінії електропередач, зв'язку, газопроводу і нафтопроводу. З 04.12.2014 року в Космачі відкрито газове постачання в домівки людей для опалення. Інженерна інфраструктура в селі не впливає на проведення механізованих робіт. В Космачі є можливість встановлення підйомників. Це дасть поштовх для створення взаємо зв'язаної туристичної інфраструктури району в гірській місцевості. Адже однією із найбільших перспектив села є гірськолижний туризм. Село Космач має статус гірського села. Тому збільшення туристів дасть можливість сільським ґаздам додаткового заробітку, а в подальшому — основного. Це призведе в свою чергу до подальшого розвитку села, для якого необхідно буде обов'язкове створення нових туристичних, культурних та інших об'єктів. Село Космач знаходиться в сприятливих природних умовах і відповідає санітарно-гігієнічним вимогам.

Відомі персоналії

  • Петрушевич Михайло Йосипович священик УГКЦ, письменник. Оповідання Петрушевича — «образки» з народного життя, помережені містично-релігійними вставками (в стилі Миколи Гоголя, як зазначив Іван Франко).До нас дійшло лише близько 10 оповідань Михайла Петрушевича, написаних під псевдонімами «Євдокій» і «Михайло Новицький»: «Паламар», «Душа», «Вибори», «Градобур», «Солітер», «Що виділа бабуня на тамтім світі».
  • Жупанський Олег Іванович  — український поет, перекладач і видавець. Лауреат Премії імені Рильського. Батько Олексія Жупанського.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.