Космографія Блау
Великий атлас, або Космографія Блау (фр. Le Grand Atlas, ou Cosmographie Blaviane, en laquelle est exactement descritte la terre, la mer, et le ciel) 12-томний атлас 1667 року, що відтворює картину вивченого на той момент світу, виданий голландським картографом Яном Блау. Згодом визнаний шедевром голландського картографічного мистецтва XVII століття.
![](../I/Blaeu_1645_-_Theatrvm_Orbis_Terrarum.jpg.webp)
Загальні відомості
Віллем Блау та його син Ян Блау зробили публічне оголошення в амстердамській газеті, що вони опублікують свій власний атлас у 1634 р. Перший атлас був завершений в 1635 р. і з'явився в чотирьох різних варіантах: «Novus Atlas» (німецьке видання, 208 карт у двох томах), «Theatrum Orbis Terrarum, sive, Atlas Novus» (латинське видання, 207 карт в двох томах), «Toonneel des Aerdrycks» (голландське видання, також 207 карт у двох томах) і, нарешті, «Theatre du Monde ou Nouvel Atlas» (французьке видання, 208 карт у двох томах.[1].
Після смерті батька в 1638 р. Ян продовжував переробляти і розширювати атлас. Трьохтомне видання було опубліковано в 1640 р. Пізніше. Ян видав «Атлас Англії» з картами Джона Спіда (John Speed), 1654 р. - «Атлас Шотландії» з картами Тімоті Понта(Timothy Pont) і Роберта Гордона . 1655 р. - «Novus Atlas Sinensis» (Атлас Китаю) Мартіно Мартіні (Martino Martini's), які були додані відповідно до четвертого, п'ятого та шостого томів «Blaeu's Atlas Novus».[1].
Остаточна версія атласу була опублікована як «Atlas Maior» (Великий атлас) і містила 594 карти в одинадцяти (латинське видання: «Geographia qvæ est cosmographiæ Blavianæ»), дванадцяти (французьке видання: «Le grand atlas ou Cosmographie blaviane, en laquelle est exactement descritte la terre, la mer et le ciel»), дев'яти (голландське видання: «Grooten atlas, oft werelt-beschryving, in welcke 't aertryck, de zee en hemel wordt vertoont en beschreven»), або десяти (німецьке видання) томах. Перші томи були опубліковані в 1662 р., останній том був завершений в 1665 р., хоча Ян продовжував переробляти кілька томів.[1].
Повний комплект оригінального французького видання 1667 р. (фр. Le Grand Atlas, ou Cosmographie Blaviane, en laquelle est exactement descritte la terre, la mer, et le ciel) знаходиться в Росії в єдиному екземплярі. Атлас відрізняється великим об'ємом, красою і пишнотою оформлення.
Зміст
![](../I/Blaeu_1645_-_Tabula_Russi%C3%A6.jpg.webp)
Атлас складають понад 600 гравірованих кольорових карт із зображенням усіх вивчених на той момент країн світу, плани з астрономічними спостереженнями, гравіровані діаграми. Оскільки метою всіх видатних картографів того часу було складання атласу всього відомого світу, а закони комерційної картографії приводили видавців до необхідності нестрогого відбору карт, в кожному виданні атласу Блау з'являлися все нові й нові карти різних територій, супроводжувані все більш розлогими описами.
Частим явищем в картографії XVI-XVII ст. було включення до складу багатотомного видання атласів приватного характеру. Так, в томі, що вийшов в 1654 р., з'явилася значна кількість карт Шотландії, отриманих від Т. Понта, а в X томі (1655 р.) атлас Китаю, складений єзуїтом Мартіно Мартіні (Martino Martini).
До 1663 р. атлас мав такий зміст. Близько 60 карт та описовий текст першого тому атласу, присвячені Арктиці, Європі і Скандинавії. Туди входять плани з астрономічними спостереженнями, світова карта, вісім гравірованих діаграм, а також цікаве зображення моржа.
У другому томі описується північна і східна Європа, зафіксована на сорока картах, включаючи план Москви і план Кремля. Німеччина, якій присвячено третій том, розташовується на 96 картах, а Бельгія та Нідерланди в четвертому томі на 63-картах. П'ятий том описує Англію та Уельс (58 карт). Текст доповнюють три гравірованих види пам'яток Британії, зокрема, Стоунхенджа, і понад сто гравюр, що зображають, в основному, старовинні англійські монети.
Ірландія та Шотландія розташовуються на 55 картах шостого тому; Франція займає весь сьомий том (її зображують 37 карт) і частина восьмого тому, до якого входить 36 карт, включаючи карти Швейцарії. Італія стала темою дев'ятого тому, їй присвячено 60 карт. Сорок одна карта, плани і види десятого томи зображують Іспанію, Португалію та Африки; в одинадцятому томі описуються Азія та Японія, їм присвячені 28 карт.
Останній, дванадцятий, тому знайомить читача з Америкою, результати вивчення якої відображені на 23 картах.
Оформлення
![](../I/Blaeu_-_Moluccae_Insulae_Celeberrimae.jpg.webp)
«Великий атлас, або Космографія Блау» являє собою 12 томів великого формату у шкіряній палітурці із золотим тисненням. Його складають гравюри на міді, розфарбовані вручну карти, витончені титульні листи.
Обов'язковим елементом оформлення карт є картуші, графічні прикраси у вигляді щита або сувою, на якому поміщається напис. Вишукані алегоричні фігури супроводжують кожну картку і допомагають розкрити її зміст.
![](../I/Blaeu_-_Nova_Belgica_et_Anglia_Nova_(Detail_Kartusche).png.webp)
Пишний стиль оформлення карт, що існував в голландській картографії XVI-XVII ст. і представлений в атласі Блау у всій його величі, на думку багатьох дослідників, ніколи згодом не був перевершений.
Автори
Сімейна фірма з випуску книг, географічних атласів, а також земних і небесних глобусів була заснована Віллемом Блау (1571-1638) в 1596 р. Під час роботи в ній синів засновника Корнеліуса (1616-1648) і Яна (1596-1673) фірма досягла найвищого розквіту, що тривав аж до її знищення під час пожежі в 1672 р. Був вдосконалений друкарський верстат, що дозволило друкувати атласи великого формату.
Як і батько, Ян Блау був картографом Голландської Ост-Індської компанії і мав доступ до новітньої географічної інформації, яка згодом увійшла до атласів, друкованих ним.
Перевидання
В 2008 р. петербурзьке видавництво «Альфарет» спільно з Російською національною бібліотекою вперше здійснило перевидання всіх 12 томів «Великого атласу, або Космографії Блау» в оригінальному форматі. Основою послужив єдиний повний примірник оригіналу, що знаходиться в Росії.
Див. також
- Атлас Ортеліуса
- Atlante Veneto
- Глобус Блау
Примітки
- Байцар АндрійКарти України в Атласах Блау (XVII ст.) http://baitsar.blogspot.com/2017/10/xvii_4.html
Література
- Багров Л. История картографии. - М.: Центрполиграф, 2004. - 320 с.: Іл. - ISBN 5-9524-2339-6.
- Блау Я.Великий атлас, або Космографія Блау = Le Grand Atlas, ou Cosmographie Blaviane, en laquelle est exactement descritte la terre, la mer, et le ciel: в 12 т. Факсимільне видання 1667 СПб.: Альфарет, 2008.
- Байцар Андрій. Карти України в Атласах Блау (Космографія Блау). XVII ст. http://baitsar.blogspot.com/2017/10/xvii_4.html