Косівська дівчина

Косівська дівчина (серб. Косовка девојка / Kosovka devojka), Дівчина з Косова поля або Косівська дівчинка — героїня сербського епосу, найвідоміша алегорія Сербії та основний символ сербської культури.

Косівська дівчина
Формат творчої роботи вірш
Жанр Сербська епічна народна поезія
Картина Уроша Предича «Косівська дівчина»

Література

Зустрічається в сербській народній пісні «Косівська дівчина», присвяченій Битві на Косовому полі. Відповідно до пісні, вона допомагає пораненим сербським воїнам на полі бою і шукає свого судженого Мілана Топлицю та його побратимів Мілоша Обилича та Івана Косанчича. Від вмираючого воїна Павла Орловича вона дізнається про загибель всіх трьох та оплакує їх кончину, кажучи:

Бідна, мені немає на світі щастя.
Якщо вхоплюся за гілку ялини,
Негайно ж зелена засохне.

Також вона згадується в деяких піснях про Марко Кралевича[1].

На честь Косівської дівчини названі вулиці в Белграді, Нішу, Баня-Луці, Младеноваці та Сурчині.

Вулиця косівської дівчини в Белграді

Живопис

Сербський художник Урош Предич є автором картини «Косівська дівчина», написаної в 1919 році (олія). На картині дівчина доглядає за пораненим Павлом Орловичем[2]. Поява картини в 1919 оживила косівський феномен, висловивши повагу і шану сербським солдатам-героям Першої світової війни.

Скульптура

У 1907 році скульптором Іваном Мештровичем створена скульптура «Косівська дівчина».

Кінематограф

У 1989 югославський режисер Здравко Шотра зняв фільм «Битва на Косовому полі». Роль косівської дівчинки виконала Катарина Гойкович.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.