Кремко Олександр Олександрович

Олекса́ндр Олекса́ндрович Кремко́ (18 травня 1944 27 грудня 2020) український фотограф, письменник, громадський діяч, член Спілки журналістів СРСР (з 1970 року).

Олександр Олександрович Кремко
Народився 18 травня 1944(1944-05-18)
Велика Корениха, Варварівський район, Миколаївська область, УРСР, СРСР
Помер 27 грудня 2020(2020-12-27) (76 років)
Каліфорнія
Громадянство  СРСР Україна
Діяльність фотограф
Alma mater Миколаївський педагогічний інститут
Партія КПРС
Нагороди
Орден «За заслуги» ІІІ ступеня
Звання
Заслужений журналіст України
Почесний громадянин міста Миколаєва

Життєпис

Народився в селі Велика Корениха (нині — в межах міста Миколаїв).

З 1951 по 1961 роки навчався у миколаївській СШ № 7. Ще у шкільні роки зацікавився фотографією. У 7-10 класах відвідував кіностудію при Палаці піонерів, керівником якої був Марк Трейгер - відомий режисер та оператор. Разом із ним знімав свої перші телевізійні фільми, демонстрували їх у Миколаєві, возили на всеукраїнські та всесоюзні фестивалі аматорських і дитячих стрічок.

Був наймолодшим фотокором газети «Трибуна рабочего», де опублікував знімки Павла Тичини, Олеся Гончара (відвідували Миколаїв неодноразово).

Після закінчення школи працював на миколаївському суднобудівному заводі імені Носенка, спочатку в механічному цеху № 39, а згодом — у заводській кінофотостудії.

У 1963—1966 роках проходив дійсну строкову військову службу в лавах ЗС СРСР у складі 32-ї ракетної дивізії РВСП. Після демобілізації повернувся на суднобудівний завод, вступив до миколаївського фотоклубу.

У 1966 році була заснована обласна комсомольська газета «Ленінське плем'я» і О. О. Кремко був зарахований до її штату, згодом перейшов на роботу до агенції ТАРС-РАТАУ. У 1968 році заочно вступив на філологічний факультет Миколаївського педагогічного інституту за спеціальністю «російська мова і література». З 1981 року — кореспондент Укрінформу по Миколаївській області. Був серед перших, хто створював газету «Рідне Прибужжя», пізніше працював у «Вечірньому Миколаєві».

Роботи Олександра Кремка публікувалися у найбільших періодичних виданнях України і СРСР, а також за кордоном: у газетах, журналах, фотоальбомах. Його персональні виставки проходили у Миколаєві, Києві, Москві, за межами колишнього СРСР. О. О. Кремко увічнив Героїв Радянського Союзу, Героїв України, Героїв Соціалістичної праці, перших секретарів ЦК КПРС, президентів України, льотчиків-космонавтів, міністрів, уславлених корабелів, а також роботу XXV—XVII з'їздів КПРС, XVII—XXI з'їздів ВЛКСМ, І-й з'їзд народних депутатів СРСР, Московську Олімпіаду, Міжнародний фестиваль молоді та студентів у Москві, міжнародні військові навчання, паради.

Його фотороботи друкувалися в найбільших виданнях країни: «Правда», «Известия», «Огонёк», «Советский Союз», а з появою рідкісних світлин з випробувань ТАКР «Адмирал флота Кузнецов» (1989) — на обкладинках провідних видань світу.

Персональні виставки майстра проходили як в Україні, так і за кордоном.

Останнім часом вийшло десять фотоальбомів його робіт, найвідоміші серед яких — «По Южному Бугу», «Город, где рождаются корабли», «Николаевский зоопарк», «Миколаїв», «Миколаївщина», «Есть только миг…», книга спогадів «Жизнь за кадром».

Автор автобіографічної книги «Життя за кадром».

З виходом на пенсію виїхав із дружиною Наталією до дочки Олени в Каліфорнію, США.

Активно продовжував фотографувати, робити дописи в соціальних мережах, цікавитися життям Миколаєва, писати спогади.

Нагороди і почесні звання

Заслужений журналіст України (04.05.1994[1]).

У 1999 році визнаний переможцем щорічної загальноміської програми «Городянин року» в номінації «Засоби масової інформації»

Лауреат міжнародного рейтингу «Золота фортуна» (2000, 2005).

У 2002 році присвоєне звання «Почесний громадянин міста Миколаєва» (Рішення Миколаївської міської ради від 26.09.2002 року № 5/1 "Про присвоєння звання «Почесний громадянин міста Миколаєва»).

У 2003 році визнаний переможцем творчого конкурсу до 80-річчя Укрінформу.

Нагороджений орденом «За заслуги» 3-го ступеня (16.11.2004[2]), Почесною грамотою Верховної Ради України «За заслуги перед українським народом», ювілейною медаллю «20 років Незалежності України», почесним знаком «За заслуги перед Миколаєвом».

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.