Кремни
Кремни (Κρήμνοι; у пер. з грец. — кручі, урвища) — гавань у Надазов'ї, що згадується Геродотом (IV, 20; IV, 110) та Клавдієм Птолемеєм (III, 5, 12). Геродот писав про Кремни як про землі царських скіфів і місце висадки легендарних амазонок. Згоди між науковцями щодо точної локалізації К. немає; за останньою версією — це гавань поблизу с. Ботієве Приазовського району Запорізької області.
Розташування
Історія питання локалізації Кремни досить великі, і думки дослідників досить різні. Практично Кремни поміщали в межах всього Північного Приазов'я. Більшість дослідник поміщають Кремни в середній частині північного узбережжя Азовського моря поблизу бухт, зручних для стоянки кораблів, з високими скелями в околицях.
Єдиною роботою спеціально присвяченій локалізації Креми, до теперішнього часу є статті Ю. В. Болтрік і Е. Е. Фіалко. Автори локалізували КремИ в районі села Ботіево.[1]
- Старий Крим — Ф. Вестенберг.
- від Генічеська до Утлюкського лиману — Ф. Брун, С. А. Жебель, Е. Минз, Д. Реннел, В. В. Латишев.
- район Молочної — Б. І. Граков.
- поблизу Приморська — К. Неймана, Х. Штейн, Г. Кипертом, Ф. Г. Міщенко, Ф. А. Браун.
- гирлі Берди — Н. І. Надєждін.
- поблизу Маріуполя — М. Нінка, К. Кречмер.
- у Таганрога — К. Маннерт, К. Бер, Абіхт.
- гирлі Дону, гирло Домузли — Б. А. Рибаков.[2]
Див. також
Примітки
- Зубарев В. Г. Историческая география Северного Причерноморья по данным античной письменной традиции. Стр. 287—288
- Зубарев В. Г. Историческая география Северного Причерноморья по данным античной письменной традиции. Стр 287
Джерела та література
- Болтрик Ю. В. Кремни // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2009. — Т. 5 : Кон — Кю. — 560 с. : іл. — ISBN 978-966-00-0855-4.
- Зубарев В. Г. Историческая география Северного Причерноморья по данным античной письменной традиции. ‒ М.: Языки славянской культуры. 2005. ‒ 504 с. ‒ (Studia historica)