Кримськотатарська бібліотека імені Ісмаїла Гаспринського

Кримськотата́рська бібліоте́ка ім. Ісмаїла Гаспри́нського республіканська бібліотека у Сімферополі.

Кримськотатарська бібліотека ім. І. Гаспринського
Кримська республіканська установа «Кримськотатарська бібліотека ім. І. Гаспринського»
44°56′41″ пн. ш. 34°05′49″ сх. д.
Країна:  Україна і  Росія
Тип: колишня сутністьd[1]
Назва на честь: Ісмаїл Гаспринський
Розташування Сімферополь
Адреса 95011, м. Сімферополь, вул. Самокиша, 8.
Заснована 24 вересня 1990 (1995 — під сучасною назвою)
ліквідована російською окупаційною владою у вересні 2014[2]
Статус спадщини Державний реєстр нерухомих пам'яток України і об'єкт культурної спадщини Росії регіонального значенняd
Фонди: 32 тисячі книг, з них 9 тисяч — кримськотатарською
Директор: Еміров Айдер Решатович
Сайт: gasprinskylibrary.ru

 Медіафайли у Вікісховищі

Історичні відомості

Заснована 24 вересня 1990 р. як філія Централізованої бібліотечної системи для дорослих Сімферополя. У грудні 1995 перетворена в Республіканську кримськотатарську бібліотеку ім. І. Гаспринського.

1994 року Мехметом Тютюнджі у Гарлемі (Нідерланди) був розроблений проєкт «Відродження кримськотатарської бібліотеки». Проєкт підтримав уряд Королівства Нідерландів і Міжнародний фонд «Відродження» (з вересня 1998 р.). Реалізація проєкту посприяла переходу бібліотечно-інформаційної діяльності РКБ ім. І. Гаспринського на якісно новий рівень. У травні 1999 завершено реставрацію будинку бібліотеки.

Фонди

В основу фонду покладена особиста бібліотека й архів ученого-мовознавця Басира Гафарова. Бібліотечний фонд літератури кримськотатарською мовою значною мірою поповнюється за рахунок книг, переданих в дарунок від кримських татар у Криму і за кордоном.

Обсяг фондів бібліотеки нараховує більш 32 тисяч томів, у тому числі кримськотатарською мовою 9 тисяч примірників. Рідкісні й особливо коштовні книги: прижиттєві видання Ісмаїла Гаспринського, Джафера Сейдамета, Амета Озенбашли, Османа Акчокракли, Бекіра Чобан-заде, Шевкі Бекторе, Ешрефа Шем'ї-заде, інших діячів кримськотатарської культури.

До особливо коштовної частини книжкового фонду бібліотеки також відносяться такі документи як: фотокопії 61 тому Кадіаскерських зошитів-дефтере, що містять протоколи судових процесів у Кримському ханстві з 1613 по 1780; 1800 книг довоєнного видання кримськотатарською мовою, що надійшли з Російської державної бібліотеки; повні колекції журналів «Emel» (19301998), «Kirim»(1918), (195761), видані кримськотатарською діаспорою в Румунії і Туреччині, газета «Ленин байрагъы» (195790) і журнал «Йылдыз» (1976—по сьогодні), а також колекції з особистих бібліотек письменників Е. Шем'ї-заде, Р. Мурата, І. Асаніна та ін.

До уваги читачів та користувачів пропонується:

  • алфавітний читацький каталог на кримськотатарській і іноземній мовах (у тому числі російській)
  • систематичний каталог;
  • електронна база даних (понад 63 тисяч записів);
  • систематична картотека статей;
  • краєзнавча картотека;
  • картотека персоналій;
  • хронологічна картотека.

Споруда

Будинок бібліотеки є пам'яткою архітектури XVIXIX століть. Найстаріша частина його, з південної сторони, побудована в XVI столітті, а основна будівля — у XIX. До 1910 у цьому будинку розташовувалася мектебе-рушдіє (світська школа).

Відділи

  • Відділ комплектування, обробки і каталогізації
  • Науково-методичний відділ
  • Відділ обслуговування
  • Сектор архівних і рукописних матеріалів
  • Інформаційно-бібліографічний відділ
  • Сектор автоматизації

При бібліотеці працює літературний клуб «Ільхам» («Натхнення») — творча майстерня для молодих та початківців письменників і поетів, 2 члени клуба виросли до членів Національної спілки письменників України, видані 9 поетичних збірників слухачів клубу.

Видавнича діяльність

Щорічно бібліотека видає «Календар знаменних і пам'ятних дат кримськотатарського народу».

У серії «Бильги чокъраги» («Джерело знань»), засновником якої є бібліотека імені Гаспринського, видано 16 найменувань книг, серед них: «Діячі кримськотатарської культури (1921—1944 р.)»: Біобібліографічний словник; «Мрії рожевого саду» (Антологія із середньовічної кримськотатарської класичної поезії); А. Н. Самойлович «Вибрані труди про Крим»; В. Ганкевич «На службі правді й освіті» (короткий біографічний нарис про Ісмаїла Гаспринського) тощо.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.