Кринична балка

Кринична або Безп'ята балка балка розташована у Новокодацькому районі міста Дніпра.

Розмежовує житлові масиви Діївка — 1 (розташована на східному боці) та Діївка — 2 (розташована на західному боці).

Верхня частина балки вкрита насадженою листяною лісопосадкою.

По дну балки протікає струмок у верхній частині якого розташовані два ставки — Старий (верхній) та Новий (нижній), до нього впадають притоки, що течуть відрогами балки. У нижній течії пересихає і тече лише після великих опадів або танення снігів (утворюючи невеличкі водоспади на виходах граніту поблизу «Безіменної висоти» ). Впадає в озеро Гідропаркове біля Діївського лісопарку.

Над серединною частиною балки, що також має назву Криничний котлован, прокладено естакаду по якій проходить залізничний перегін Придніпровської залізниці Діївка 178 км. Під нею проходить тунель, що є водовідним колектором для струмка.

Біля нижньої частини балки розташований меморіал «Безіменна висота» — братська могила червоноармійців загиблих у бою в серпні 1941 р.

Походження назви

Назва «Кринична» походить від джерел (криничок), що б 'ють у верхній частині балки (нині значна частина їх висохла). Друга назва балки Безп 'ята записана істориком Дмитром Яворницьким у другій половині ХІХ ст. разом із легендою про неї, яку він почув від діда, мешканця села Діївка Катеринославського повіту:

«Це діло йде ще від створення світу. Як Бог людей творив, то спершу створив він порося; кинув його через тин — воно й побігло. Потім створив теля; кинув його через тин і воно побігло. За третім разом Бог створив дитину; став її кидати через тин, а мати як заплаче:

- Господи милостивий, не кидай, бо воно маленьке — уб 'ється …

- Ну, коли тобі шкода його, то ти будеш глядіти його до трьох років.

А чорт все те бачив і чув та й каже:

- Дай я зроблю щось таке, щоб богових людей поїло. — І зробив він вовка. Дме — дме, а той ніяк не оживе. Коли ось іде Бог. Чорт і давай його питати:

- Що ти таке робиш, що тільки надмеш, кинеш через тин, а воно й побіжить?

- А кого ти зробив?

- Вовка.

- Гм, так ти відтягни його до кручі над річкою, стань поряд із ним та й кажи: „Устань, вовче, та з 'їж чорта“, а сам — мерщій у воду і плигай.

Чорт послухався. Узяв вовка, притяг його до Дніпра, став поряд із ним та й каже:

- Устань, вовче, та з 'їж чорта!

Вовк і схопився. Не встиг чорт і в воду плигнути, а він його за п 'яти — та так і відкусив. І стали чорти безп 'яті. Отут у них у балці саме й збіговище було. Через те вже й балку прозвали Безп 'ятою.[1]»

Кринична балка у творчості

В останні роки перед Німецько — Радянською війною була популярною пісня

Проїхав станцію Діївка,

Ще й Криничанський котлован

На полустанку зупинився,

Сказавши: «Дівчино, прощай![2]»

Примітки

  1. Савур - Могила: легенди та перекази Нижньої Наддніпрянщини / В. А. Чабаненко (укр.). Київ: "Дніпро". 1990. с. 214. ISBN 5-308-00577-Х Перевірте значення |isbn= (довідка).
  2. Історія Діївки - Школа 94.. shkola 94. dnepredu. com (укр.). 2015 р.

Відео на Youtube

Фото на Pinterest

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.