Кріпильні вироби

Кріпи́льні ви́роби (дета́лі) (кріплення) стандартизовані[1] вироби різноманітної номенклатури промислового або широкого призначення для утворення нерухомого з'єднання[2] елементів конструкцій і машин.

Болт з накрученою гайкою

Розрізняють кріпильні вироби (деталі):

Є також допоміжні кріпильні деталі, наприклад шайби, гайкові замки, прокладки, що їх встановлюють під гайки або головки болтів. Вони запобігають зминанню поверхонь, їхньому пошкоджуванню при загвинчуванні, саморозгвинчуванню при вібрації й ударах, перекривають зазори між стрижнями болтів і отворами в елементі конструкції тощо.

Стандартизації також підлягає інструмент для виготовлення кріпильних виробів (плашки, мітчики тощо) та для роботи з кріпильними виробами (гайкові ключі, викрутки, степлери, дюбельні пістолети тощо).

До кріпильних виробів також умовно відносять шпагат, в'язальний дріт, костилі, нагелі, шканти, скоби та інше.

В залежності від області використання поділяються на вироби для бетонних, сталевих, дерев'яних конструкцій тощо.

Вибір кріпильних виробів виконується за результатами розрахунку на силу та вид навантаження (осьове, поперечне, тангенціальне, змішане)[3].

Кріпильні вироби виготовляють зі сталей різних марок, мідних та алюмінієвих сплавів, пластмас (наприклад, капрону, нейлону), а також гуми або картону (допоміжні деталі). їх застосовують у нарізевих з'єднаннях, заклепкових та у з'єднаннях з натягом.

Примітки

Джерела

  • ДСТУ ISO 225—2001 Кріпильні вироби. Болти, ґвинти, шпильки і гайки. Символи і позначення розмірів.
  • ДСТУ ISO 272:2005 Вироби кріпильні шестигранні. Розміри «під ключ».
  • ДСТУ ISO 4759-1-2001 Допуски для кріпильних виробів. Частина 1. Болти, ґвинти, шпильки та гайки. Класи точності А, В і С.
  • ДСТУ ISO 8992:2006 Кріпильні вироби. Загальні вимоги до болтів, ґвинтів, шпильок і гайок.
  • ГОСТ 1759.0-87 Болты, винты, шпильки и гайки. Технические условия.
  • ГОСТ 30133-95 Изделия машиностроения. Способы и виды предохранения резьбовых соединений от самоотвинчивания. Технические требования.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.