Костиль

Кости́ль[1] (залізни́чний костиль), заст. бретна́ль[2] кріпильний виріб, різновид цвяха, що призначений для прикріплення рейок до дерев'яних шпал у залізничному полотні. Має вигляд сталевого стрижня, загостреного з одного кінця і загнутого під прямим кутом з другого.

Костилі, зняті з колій
Костилі зі старої колії Ізреельської залізниці, знайдені поблизу Кфар Баруха
Костиль.

Слово костиль як технічний термін, очевидно, запозичене з російської, але в значенні «металевий стрижень», «костур», «отвір у полотні пилки для ручки» воно відоме й українським діалектам (від дав.-рус. *костыль, утвореного від кость, «кістка»)[3]. Застаріле бретналь походить з нім. Brettnagel («дошковий цвях») через посередництво пол. bretnal[4].

Застосування

Винахідником залізничного костиля вважається американець Роберт Стівенс[5], а перше задокументоване використання належить до 1832 року[6]. Поява костилів зобов'язана технічним особливостям в Сполучених Штатах XIX ст.: у той час як на англійських залізницях використовували важкі і дорогі литі опори для рейок однотаврового перерізу, Стівенс придумав двотаврові рейки, які легко було кріпити до шпал загнутим стрижнем[7]. У 1982 році костильне кріплення все ще залишалось звичайним у Північній Америці[8].

При кріпленні рейок до дерев'яних шпал у залізничному полотні (так званому костильному кріпленні)[9], підошву рейки прикріплюють (притискують) до шпал гаком костиля. Між гаком костиля і рейкою зазвичай вставляють еластичну прокладку і жорстку металеву підкладку, що має отвори для забивання костилів. Костиль залізничний забивають вручну або спеціальними машинами в шпалу. Так, в Росії, країнах СНД, використовують костилі, що відповідають стандарту ГОСТ 5812-82. Згідно з цим стандартом, костилі повинні мати такі основні характеристики: Розміри — від 165 до 280 мм, вага — від 0,378 до 0,609 кг.

Стандарти

Костилі залізничні повинні відповідати ГОСТ 5812-82[10]. Матеріал з якого виготовлені такі костилі сталь марки Ст4 або СтЗ за ГОСТ 380-94[11]

Холодний клімат

Для районів з холодним кліматом костилі слід виготовляти у виконанні ХЛ за ГОСТ 15150-69 з спокійних сталей зазначених марок.

Інше значення

Костилем також називають пристосування для опертя в деяких машинах, механізмах (костиль шасі, костиль мотоцикла чи велосипеда)[1].

Див. також

Примітки

  1. Костиль // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Бретналь // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора  М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  4. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 1 : А  Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г. — 632 с.
  5. October 18 - Today in Science History. www.todayinsci.com. Robert Livingston Stevens.
  6. George Iles (1912). Leading American inventors. H. Holt and company, New York. с. 23.
  7. The Rail Spike and The Locomotive. chestofbooks.com. Scientific American.
  8. Hay, William Walter (1953). Railroad Engineering, Volume 1. John Wiley & Sons.
  9. Российские железные дороги: Рельсовые скрепления и противоугоны
  10. ГОСТ 5812-82 — Костиль для залізниць широкої колії. Технічні умови
  11. ГОСТ 380-94 — Сталь вуглецева звичайної якості. Марки
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.