Кріш'янис Баронс

Кришяніс Баронс
латис. Krišjānis Barons
Народився 31 жовтня 1835(1835-10-31)
Струтеле, Курляндська губернія, Російська імперія
Помер 8 березня 1923(1923-03-08) (87 років)
Рига, Латвія
Поховання Great Cemeteryd
Країна  Російська імперія
 Латвія
Діяльність Письменник, фольклорист, журналіст
Alma mater Тартуський університет
Мова творів латиська[1]

 Кріш'янис Баронс у Вікісховищі

Кріш'янис Баронс (латис. Krišjānis Barons, 31 жовтня 1835(18351031), Струтеле, Курляндська губернія, Російська імперія 8 березня 1923, Рига, Латвія) латвійський письменник і дослідник народних пісень дайн.

Біографія

Кріш'янис Баронс народився 19 жовтня (31 за новим стилем) 1835 року в маєтку Струтеле, Курляндської губернії, нині Тукумський район. Він був восьмою, наймолодшою​ дитиною в сім'ї.

Навчався Кріш'янис у Добеле, у церковно-приходській школі, а потім у Єлгаві, де закінчив гімназію. Потім він навчався в Дерптському університеті, де брав участь у діяльності латиського студентського гуртка. Але через нестачу коштів був змушений перервати навчання.

У 1862 році Баронс брав участь у виданні петербурзької латиської газети «Петербурґас авізес». Пізніше він став редактором цієї газети, але в 1865 році газета була заборонена, а Баронс потрапив під нагляд поліції. Із того часу до 1893 року він працював у Воронезькій губернії домашнім учителем у родині поміщика Івана Станкевича. Тільки в 1893 році він повертається до Латвії.

За своє життя Баронс написав багато праць, присвячених природничим наукам, географії й мовознавству. Він писав про фізику, механіку, електрику, тваринний світ.

З 1878 він зайнявся обробкою, систематизацією й виданням дайн — латиських народних пісень. Він опрацював і систематизував 217996 дайн, які включив у видання. Більшу частину цих пісень вперше записав саме Кріш'янис Баронс. Хоча почав цю велетенську працю Фріцис Брівземниекс, який записав п'ятдесят чотири тисячі дайн. Двадцять п'ять тисяч записаних дайн оригінальні, а решта є варіантами оригінальних пісень.

Всього було опубліковано шість томів (вісім частин) «Латиських дайн», які виходили з 1904 року по 1915 рік.

Сьогодні ця антологія вважається академічним зібранням дайн. Це зібрання — одне з найбільш монументальних праць в галузі фольклористики в усьому світі. А Кріш'янис Баронс став відомим у народі, як «батько дайн». За кресленням самого Баронса в 1880 році в Москві виготовлена спеціальна Шафа з дайнами, яка включена до реєстру програми ЮНЕСКО «Пам'ять світу» [2]

Помер Кріш'янис Баронс у Ризі 8 березня 1923 року, похований на Великому цвинтарі Риги.

Увічнення пам'яті

  • К. Баронсу встановлений пам'ятник в Ризі (Верманський парк; скульптор Л. М. Давидова-Медене).
  • Його ім'ям названо вулиці в Ризі та інших містах Латвії.
  • Портрет К. Баронса зображений на банкноті 100 латів — єдиної сучасної латвійської банкноти з портретом історичної особистості.
  • Іменем великого фольклориста названий астероїд Krišbarons , відкритий в 1977 році астрономом Кримської астрофізичної обсерваторії Н. С. Черних.
  • У 1985 році була випущена поштова марка СРСР, присвячена Кріш'янису Баронсу.
  • У 1993 році Банк Латвії випустив банкноту в 100 латів із зображенням Кріш'янису Баронсу
  • У 2006 році Банк Латвії випустив колекційну монету в 1 лат із зображенням Кріш'яниса Баронса зроблену зі срібла.

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Par Dainu skapi  : Dainu Skapis. Latvju dainas, tautasdziesmas, dziesmas.. www.dainuskapis.lv. Процитовано 10 грудня 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.