Кубіталія чорна

Кубіталія чорна (Cubitalia morio) вид комах з родини Apidae. Один із 8 видів середземноморсько-середньоазійського роду Cubitalia, один із 2 представників роду [також C. tristis (Morawitz, 1876)] у фауні України. Запилювач рослин родини шорстколисті (Boraginaceae).

?
Кубіталія чорна
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Родина: Apidae
Рід: Cubitalia
Вид: Кубіталія чорна
Cubitalia morio
(Friese, 1922)
Посилання
Віківиди: Cubitalia morio
ITIS: 766113

Морфологічні ознаки

Довжина тіла 16-18 мм. Передні крила з двома однаковими за розміром субмаргінальними комірками, темно забарвлені. Самиця: голова, груди по боках і знизу та черевце опушені чорними волосками. Верх грудей яскраво-коричневий. Запушення внутрішньої сторони 1-го членика задньої лапки темно-коричневе. Черевце дуже блискуче, майже поліроване. Самець: мандибули довгі, серпоподібні, перехрещуються далеко від вершини. Нижньощелепні полапки чотирьохчленикові, довгі. Наличник в нижній частині загинається назад. Голова вкрита жовто-коричневими волосками, які на боках значно світліші. Запушення грудей та 1-го тергуму жовто-коричневе. Решта тергумів майже повністю чорна.

Поширення

Північно-середземноморсько-понтійський степовий вид. Поширений локально на степових схилах передгір'я Кавказу, у Туреччині, Греції, на Балканах, на захід до Югославії.

В Україні відомий із Криму. Дуже рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри.

Особливості біології

Генерація однорічна. Дорослі особини зустрічаються з кінця квітня до початку липня. Антофіл. Припускається, що вид є оліголектом на рослинах роду Onosma (Boraginaceae), в тому числі занесених до Червоної книги України. Один екземпляр був зареєстрований на квітках іншого виду шорстколистих Anchusa leptophylla Roem. et Schult. Гніздування не відоме. Інші досліджені види триби Eucerini викопують гнізда у землі, де будують вертикально орієнтовані комірки, куди запасають пилково-нектарний корм рідкої консистенції, на який відкладається одне яйце.

Загрози та охорона

Зникає внаслідок скорочення площ цілинних степових, крейдяних ділянок; випасання, особливо кіз та овець, застосування пестицидів.

Окремо в Україні не охороняється. Необхідне створення заказників на степових схилах із багатою мелітофільною рослинністю в місцях знаходження виду.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.